• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

4XV takavanne ja sopivuus R1:n

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Tumppi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Tumppi

MotOrg ry:n hallituksen varapj, koulutusvastaava,
Rata ja koulutus
MotOrg ry jäsen
Liittynyt
18.10.2004
Sijainti
Vesilahti
Terve,

hommasin tuohon meidän kisalaitteeseen (-00 R1) takavanteen malliltaan 5LV, jonka piti sopia. No, eihän se sovi, vaikka vetolaite on sama ja ulkonäkökin hyvin likellä. Vanne on vaan navasta hiukan liian leveä..

Googlaamalla löysin, että 4XV on ollut käytössä 98-01. Onko 5LV sitten 02-04? Eikös 05 tullut jo useampipuolainen vanne? Onko samoja vanteita käytetty FZS tai R6 tms?? Onko myös etuvanne muuttunut samalla?

Onko jollain pääsyä YEPC viralliseen versioon? Netistä ei tuntunut löytyvän ilmaista ja luotettavaa lähdettä??

Tarvis löytää cross-reference noille palikoille, että sais hommattua oikeanlaisen vanteen ja pääsis vääränlaisesta eroon!

Kiitti jo etukäteen!  
smile_org.gif



- T -


Edit: Ilmeisesti 5JJ olisi sen uudemman 02-04 mallisen vanne? 5LV ei sitten olisi R1:n vanne laisinkaan?
 
Oliskohan tuo 5LV tonnifasun (01-05) vanne, ainakin näistä löytyy 5LV merkintöjä joistain osista?
 
No, eikö kellään ole eksaktia tietoa?

Kait se täytyy hommata tommoinen 4XV takavanne ja laittaa toi 5LV myyntiin?

Onko 4XV vannetta ollut esim R6 tai FZS takana? Ainakin 4XV on ollut FZS:ssä edessä ilmeisesti 01-05...

- T -


EDIT: googlella löytyi R1:n mallit: 4xv 98-99, 5jj 00-01, 5pw 02-03
Tossa meidän pyörässä on tietojeni mukaan sekaisin 4xv:n ja 5jj:n osaa, mitkä käyvätkin kai pääsääntöisesti päittäin.. Eli edelleen hakusessa tieto mihin tuo 5lv vanne käy ja mitkä vanteet on yhteensopivia ton 4xv:n kanssa ja missä vehkeissä on noita 4xv-vanteita ollut??
 
No tämän jo oikeastaan tiedätkin, mutta 4XV on FZS 1000:ssa edessä ja 5LV takana, kävin juuri tarkistamassa.
 
No nyt joku tarjosi 5pv vannetta joka on -02 R1:stä...

Tietääkös kukaan sopiiko tämä päittäin 4xv kanssa? Ainakin ovat kolmepuolaisia molemmat..

Ota nyt näistäkin prkl selvää  
033102ass_1_prv.gif
 
Hommattu oikeanlainen (4XV) vanne, nyt saadaan sadekelin renkaat sunnutaina tarpeen tullen alle.. Ei sopinut edes 5LV:n jarrulevy päittäin.. Vetolaite oli kylläkin sama..

4XV-vannetta on muuten käytetty myös R6:ssa edessä 99-02 tai jotain..

Eli pyörien etuvanteet sopii päittäin, mutta ei takavanteet..

Ongelma ratkennut, kiitos kaikille(?) avusta(?).


- T -
 
Back
Ylös