Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvä Suami ...... ja jos oikeuden tuomarilla on huono päivä ...
Kuvat ovat toimitettu kuulustelupöytäkirjan liitteenä tutkinnanjohtoon ja ajattelin vielä soittaa ja varmistaa että varmasti kuvat ovat päätyneet syyttäjällekin tutkintamatskun mukana...Vinkkiä vielä jatkoksi. Jos ja kun joudutte käräjille, niin ottakaa ihmeessä ne valokuvat mukaan ja näyttäkää nittä tuomarille ja lautamiehille, jos niitä on paikalla. Yksi kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa pätee varsinkin tässä tapauksessa.
Ja paskat, äly kyllä meni ämpäriin siinä vaiheessa kun menimme poliisit soittamaan paikalle. Jos emme olisi tuota virhettä tehneet niin olisimme säästyneet tältäkin tappelulta, kuulusteluilta jne. - Tiehallintokin olisi maksanut todennäköisesti jo korvaukset meilleJo tässä vaiheessa voi vai todeta, että kaatujilla on ollut älyä ja ryhtiä seistä asiansa takana.
En olis tuosta kyllä niinkään varma.Ja paskat, äly kyllä meni ämpäriin siinä vaiheessa kun menimme poliisit soittamaan paikalle. Jos emme olisi tuota virhettä tehneet niin olisimme säästyneet tältäkin tappelulta, kuulusteluilta jne. - Tiehallintokin olisi maksanut todennäköisesti jo korvaukset meilleJo tässä vaiheessa voi vai todeta, että kaatujilla on ollut älyä ja ryhtiä seistä asiansa takana.![]()
En olisi ikinä uskonut mihinkä farssiin ja pyöritykseen tuokin poliisille tehty puhelinsoitto meidät johtaa, periaatteessahan tuosta ei meille ole minkäänlaista hyötyä, ainoastaan mahdollisesti oikeusmurhan muodossa haittaa.
Eipä ei, ei vakuutusyhtiötä kiinnostanut nytkään onko poliisi tehnyt jotain päätöstä vaan kaikki korvauksethan maksettiin jo ennenkuin meitä oli edes kuulusteltu. Kyselin hieman tuosta niin tosiaan ei vakuutuksiin oli väliä onko poliisi käynyt paikalla/tutkinut.Korvauksien saanti edes vakuutusyhtiöltä voisi olla vaikeata koska ne heti olisivat alkaneet epäilemään että "mitähän siinä oikeasti tapahtui".
sanoi:Mikä ei ole oikeus ja kohtuus, se ei saata olla lakikaan; sen kohtuuden tähden, joka laissa on, se hyväksytään
En lukenut aivan koko ketjua läpi, mutta "mcmiehen" neuvoista syntyy sellainen käsitys, että "kaatujat" olisivat menossa mahdolliseen oikeuskäsittelyyn aivan omin avuin eli ilman asianajajaaJos raastupaan joudutaan, annan yhden neuvon. Muistakaa, että tuomaritkin ovat ihmisiä puutteineen, ennakkoasenteineen, "huonoine päivineen" jne. Vaikka laki sanoisi asiasta mitä, ei tuomarista tule virkaan nimittämisen myötä konetta, joka täysin puolueettomasti ratkaisee asian soveltamalla lakia sille syötettyihin tietoihin tapahtumista.
Pahin skenaario on se, jossa tuomariin on ainakin alitajuisesti vaikuttanut motoristien paljon puhuttu negatiivinen julkisuuskuva "edesvastuuttomine kaahailuineen"...![]()
Oli tuomarina kuka tahansa, itse ei oikeudessa voi muuta kuin esittää asiansa mahdollisimman neutraalisti ja selkeästi. Tässä asiassa tuomarin pitäisi pystyä eläytymään juttuun siten, että hän itsekin tajuaa tilanteen kohtuuttomuuden motoristien näkökulmasta.
Tsemppiä vain kaikille asianosaisille.
[
Eipä kiittämistä,No voi hyvänen aika sentään...
Jos Sinulla Jyrki on antaa parempia neuvoja tämän asian osapuolille kuin minulla, niin voit sen aivan hyvin tehdä sen sijaan, että kirjoitat tänne kommentteja, joiden asiasisältö on liki nolla.
Jos Sinulla taasen ei ole mitään asiallista sanottavaa, niin ehdotan, että lopetat henkilökohtaisten patoutumiesi purkamisen minua kohtaan.
Kiitos.
Niinpä. Kyllä homma käytännössä on niin, että poliisi työntää esitutkinnan jälkeen jutun useimmiten syyttäjälle, sillä tutkinnanjohtaja ei uskalla olla tekemättä syyttämättä jättämispäätöstä kun pelkää, että esimies voi olla kimpussa tai virkavirheen pelosta. Syyttäjä puolestaan usein nostaa syytteen "varmuuden vuoksi", ettei tule pyyhkeitä valtakunnansyyttäjänivirastosta siitä, että olisi pitänyt se syyte nostaa vastaajaa vastaan. Jos hän häviää jutun eli syyte hylätään, voi aina sanoa, että oli tehnyt parhaansa asian hoitamiseksi, mutta oikeus päätyi toisenlaiseen lopputulokseen. Jos sinne oikeuteen joskus runsaan 1 vuoden päästä päädytte, teidän jokaisen kannattaa nimetä toiset ko. kohdassa lipanneet ja myös vastaajina olevat asianosaisina kuultaviksi. Tällöin he voivat vahvistaa oman kertomuksenne siitä, että paikalla olevaa hiekkaa ei voinut etukäteen havaita ja siitä, että kukaan ei vie hiekkaa asfalttitielle tuollaisia määriä muuten kuin tahallaan, jollainen käyttäytyminen ei ole ole ennalta arvattavaa asfalttitietä ajavalle, oli kyseessä sitten auto tai prätkä. Tarvittaessa pari vielä pari todistajaa, jotka selvisisivät hiekasta, mutta olivat lähellä lippoja kertomaan, että asia on niin kuin olette todenneet. Sitten nimeätte valokuvat todisteiksi ja kerrotte oikeudelle, mitä kullakin valokuvalla haluatte näyttää toteen.Soittelin äsken syyttäjänvirastoon, ei ollut juttu päässyt vielä heille asti. Sain myös tietooni että jokaisella heidän syyttäjällään on 50-100 juttua työnalla ettei ihan lähiaikoina kannata päätöstä odotella. Jotta näin...
Näinhän se valitettavan usein on. Vaikka asia voitaisiin "haudata" jo melko aikaisessa vaiheessa niin se saattaa edetä yllättävänkin pitkälle sen takia, että kukaan ei halua ottaa vastuuta tutkimatta/syyttämättä jättämisestä. Omasta mielestäni tällaisilla jutuilla vain turhaa kuormitetaan tuomioistuimia.Niinpä. Kyllä homma käytännössä on niin, että poliisi työntää esitutkinnan jälkeen jutun useimmiten syyttäjälle, sillä tutkinnanjohtaja ei uskalla olla tekemättä syyttämättä jättämispäätöstä kun pelkää, että esimies voi olla kimpussa tai virkavirheen pelosta. Syyttäjä puolestaan usein nostaa syytteen "varmuuden vuoksi", ettei tule pyyhkeitä valtakunnansyyttäjänivirastosta siitä, että olisi pitänyt se syyte nostaa vastaajaa vastaan. Jos hän häviää jutun eli syyte hylätään, voi aina sanoa, että oli tehnyt parhaansa asian hoitamiseksi, mutta oikeus päätyi toisenlaiseen lopputulokseen.
Varmaankin noin, mutta kun tämä nyt on, niinkuin on, niin ne pöytäkirjat ja myös vakuutuskäytäntö omaa laajempaakin mielenkiintoa, jos asianomistajona panette niitä jakeluun.En olisi ikinä uskonut mihinkä farssiin ja pyöritykseen tuokin poliisille tehty puhelinsoitto meidät johtaa, periaatteessahan tuosta ei meille ole minkäänlaista hyötyä, ainoastaan mahdollisesti oikeusmurhan muodossa haittaa.