Eli juurihan se oli tuossa suhteutettuna. Onnettomuudet kasvoi 13 ja risat % ja kanta 9,8 % tammi-elokuun aikana.
Uudempaa kansainvälistä vertailumateriaalia, joka kertoisi tilanteemme suhteessa muihin maihin vuonna 2003-2005 ei vain ole saatavilla. Mutta kyllä onnettomuuksien kasvusta voi jo päätellä, että 2002 jälkeinen kehitys ei ole ollut Suomelle kansainvälisessä vertailussa imartelevaa, koska itseäni toistaen onnettomuuksien kokonaismäärä kasvaa meillä jopa nopeammin kuin kanta ja syitä tähän haluaa moni aidosti tunnistaa.
No, lyödään sitten (väitettyjen) provojen sijasta pöytään kylmää faktaa. Aika hyvin tässä on pärjätty verrattuna prätkäkantaan nähden, johon tietysti kuolemia ja onnettomuuksia on verrattava tilastoissa. Esim. vuonna 2002 oli kuolleita prätkäkuskeja 22 ja prätkien lukumäärä 115.000. Vuonna 2006 tähän asti on 22 vainajaa (jos tuo Tampereen valitettava onnettomuus otetaan mukaan) ja prätkien määrä n. 165.000 (lopullisia tietojahan kuolleista ja prätkäkannasta ei ole vielä v. 2006). Prätkien lukumäärä on kasvanut 4 vuodessa 43 %, mutta kuolleiden määrä ei käytännössä yhtään. Prätkäonnettomuuksissa loukkaantuneiden määrä on kasvanut 480:sta 639:ään vuodesta 2002 vuoteen 2005 eli 33 % kun prätkien määrä on lisääntynyt samassa ajassa 115.000:sta 155.000:een eli 34 %. Vuosilta 1997-2005 laskettu 5 vuoden keskiarvo kuolemissa prätkäkantaan suhteutettuna on 15,5 100.000 prätkää kohti. Vuoden 2006 tähän astisten lukujen perusteella keskiarvoksi laskin 13,3, joten alle mennään kirkkaasti ellei kauden lopuksi tule suurta ruumisaaltoa (kun nuo ns. hirvenmetsästäjätkin ampuvat kaikkea liikkuvaa metsästätovereista ja traktoreista alkaen). Kaikki luvut lukuunottamatta vuoden 2006 lukuja löytyvät Liikenneturvan sivuilta.
En tiedä, mistä johtuu se, että ei ole kansainvälisiä vertailutietoja prätkäonnettomuuksista ajalla 2003-2005, mutta siitähän ei voi ainakaan normaalilla logiikalla (mutta sosialidemokraattisella logiikalla voi tietty aina) vetää johtopäätöstä, että "2002 jälkeinen kehitys ei ole ollut Suomelle kansainvälisessä vertailussa imartelevaa" johtuen siitä, että vertailutietojahan ei ole eli ei ole, mihin verrata. Liikenneturvan tilastojen mukaan onnettomuuksien kasvu olisi pitkälti tapahtunut prätkäkannan kasvun kanssa tasatahtiin. Ainahan joku voi tietysti yrittää kiistää joidenkin tilastojen arvon, varsinkin kun otetaan huomioon vanha perustotuus: valhe > emävalhe > tilasto. Ongelma siinä metodissa on se, että ei ole silloin olemassa yhtään luotettavaa tilastoa.
Tuli vain mieleen, että VTT:n julkaisussa vuonna 2002 "Suomen tieliikenteen pakokaasupäästöt" arvioitiin prätkäkannan olevan 130.000 vuonna 2006 (taulukko s. 39). Ennuste ulottuu vuoteen 2020 ja prätkien määrä pysyy ajalla 2005-2020 tuossa 130.000 kappaleessa. Ei voi syyttää julkaisun tekijöitä ainakaan liioittelusta.