Keskimäärin uskallan väittää, että ne jotka ylistää tonnisten japsien teholukemia, ei käytä kokonaan sitä valtavaa määrää tehoa juuri koskaan. Paitsi tietysti suoranpätkillä yleisillä teillä joka onkin äärimmäisen järkevää.
Suosittelen menemään niillä uusilla K7 giksereillä radalle todentamaan miten onneton kuski sitä itse onkaan, koska pyöränhän pitäisi mennä vakiona hyvillä renkailla ihan järjettomän kovaa.
Niitten tonnisten voimantunteen aiheuttama hymy naamalla on leveä, mutta mitä ihmeen järkeä sitä on toitottaa hyppyläpsyhymiöin Ducati foorumilla?
Itsellänikin on ollut 1000rr ja K3 gikseri joten uskon tietäväni mistä puhun. Toki poikkeuksiakin on joukossa.
Ducatit on hienoja laitteita vaikkakin jossain määrin tuo uusi 1098 meni luonteeltaan vähän lähemmäs japanilaisia vastaavia. Ehkä juurikin sen takia, että kerrankin on tehoa ja painoa hyvästi. Tuon 1098 myötä Ducatilla tulee ajamaan paljon porukkaa, jotka ei ole niin vannoutuneita Ducatisteja. Mikä on tietenkin hyvä asia.
Ja ei, itselläni ei ole Ducatia.