Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.

JLä sanoi:Itse lähtisin tarkastaa ekana eturenkaan laakerit. Omassa pyörässä jarru täristi samalla tavalla kuin sinulla. Syyksi löytyi lopulta toinen eturenkaan laakeri. Välys oli pieni mutta laakerien vaihdolla täristys loppui.
lManel sanoi:Miten tuon välyksen helpoiten todentaa? Pyörä irti ja laakeria pyörittelemään ja heiluttelemaan?
JLä sanoi:Omassa sen huomas ihan kun vaan nosti renkaan ilmaan ja siinä vähän heilutteli.
Miikam sanoi:Jarrulevyn kiinnkkeistä läpi ruuvi ja toiselle puolelle mutteri. Kiristä niin tiukalle, jotta saat nappulat liikkumaan ruuvimutterikombon mukana.
Jalase sanoi:Ei kyllä kantti kestä vääntää meisselistä niin paljoa että niitti lähtisi pyörähtämään. Olin katsovinani, että kyseisellä 'kiristämisellä' niitti menee vaan tiukemmalle ja tiukemmalle koko ajan... ??
lManel sanoi:Heittokellolla mitattu levyt ja ovat suorat. Täristää voimakkaimmin kun maantienopeuksissa painaa kahvaa kevyesti, kovempaa kun rutistaa niin vähenee (kai). Kaupungissa ei huomaa tärinää ollenkaan. Levyjen niitit kantikkaat eli ei kuulukkaan pyöriä. Mitähän tutkis seuraavaksi?
Jalase sanoi:Ei kyllä kantti kestä vääntää meisselistä niin paljoa että niitti lähtisi pyörähtämään. Olin katsovinani, että kyseisellä 'kiristämisellä' niitti menee vaan tiukemmalle ja tiukemmalle koko ajan... ??
shyhander sanoi:Stormin kataloogia selaessani törmäsin EBC:n levyihin missä on ilmeisesti ei-pyörivät niitit. Muisti vähän taas pätkii, mutta olisko niissä ollut enemmänkin hahlot joissa tasasivuinen (ei pyöreä) niitti pääsee likumaan levyn säteen suuntaisesti kun lämpölaajenemista tapahtuu.
