Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Eihän tuossa muuta vikaa ole kuin asennustyö.Tässä mietinnässä GIPROn hankkiminen, tuolla rajoituksien poistajalla (Atre). Muutama kysymys. Onko tuosta mitään hyötyä jos pyörässä vain sliparit kiinni (esim. kaasuun vastaavuus, on/off-kaasu, bensankulutus jne.)? Pitääkö pyörää säädättää jos tuon GIPROn lyö pyörään kiinni? Pyörässä ei ole PC:tä.
Pääperiaatteen tuosta toiminnasta olen sisäistänyt, mutta käytännön kokemuksia kaivataan. Onko investoimisen arvoinen?
Tankki pois paikaltaan ensimmäiseksi niin alkaa olemaan tilaaEihän tuossa muuta vikaa ole kuin asennustyö.Tässä mietinnässä GIPROn hankkiminen, tuolla rajoituksien poistajalla (Atre). Muutama kysymys. Onko tuosta mitään hyötyä jos pyörässä vain sliparit kiinni (esim. kaasuun vastaavuus, on/off-kaasu, bensankulutus jne.)? Pitääkö pyörää säädättää jos tuon GIPROn lyö pyörään kiinni? Pyörässä ei ole PC:tä.
Pääperiaatteen tuosta toiminnasta olen sisäistänyt, mutta käytännön kokemuksia kaivataan. Onko investoimisen arvoinen?
Nakkisormille ei oikein ole tilaa mutta kärsivällisyyttä...
Entäpä 04 - 05 ??Tässä mietinnässä GIPROn hankkiminen,
Mielestäni hyvä hankinta 06-07 10R:ään![]()
Hienot ja itseäkin himottavat ovat nuo.En tiedä onko kukaan tätä vielä tehnyt, mutta laitan nyt kuitenkin. Eli tänään tuli postissa kuvissa näkyvät osat.
![]()
![]()
Nissin satulat ovat uudesta ZZR 1400:sta ('08). Menevät päittäin paikalleen. Jarrupalat myös uudet (tulivat satuloiden mukana).
Tulossa ovat vielä teräspunosletkut.
Tarkoitus on siis laittaa etujarrut kokonaan uusiksi. Näin pitäisi saada hyvät/erinomaiset jarrut. Alkuperäisethän ovat vähemmän hyvät, varsinkin radalla. Tällä setupilla pitäisi tuon kahvan pohjaamisen loppua ja tuntuman parantua merkittävästi. Lämmöthän noiden alkuperäisten jarrujen (Tokicot) ongelma on ollut.
Tilasin Kanadasta. Kaveri jobbailee uusia Zetoreita vähän enemmänkin. Osat siis kaikki uusista 0km ajetuista vehkeistä.Hienot ja itseäkin himottavat ovat nuo.
Mistä ostit ja paljonko köyhdyit?
Nimimerkki:"Viime kesänä jarrujen kadottua sladissa apparan rengasvalliin tutustunut"![]()
Maili lähti CorylleTilasin Kanadasta. Kaveri jobbailee uusia Zetoreita vähän enemmänkin. Osat siis kaikki uusista 0km ajetuista vehkeistä.Hienot ja itseäkin himottavat ovat nuo.
Mistä ostit ja paljonko köyhdyit?
Nimimerkki:"Viime kesänä jarrujen kadottua sladissa apparan rengasvalliin tutustunut"![]()
Hintaa tuli parille (sis. jarrupalat) 143€ kotio toimitettuna, Kanadasta![]()
Ottaen huomioon, että ovat 0km ajetut, pitäisin "kohtuullisen" halapana.![]()
Katsoppa 402bike ja laita Corylle mailia. Asia äijä ja hoitaa homman vähän viimetteen päälle. Kamat lähti torstaina viime viikolla ja tänään sain kotiin. Itse bongasin Jenkki-forumin kautta.
edit. Kanadan dollari on sitten vieläkin halvempi kuin USD, joten senkin puolesta todella edullista tilata sieltä.
Niin tuo kymppiärrän (04-07) jarrujen paskuus on ainakin Jenkeissä tiedostettu jo pitkään. Syynä ovat nimenomaan nuo satulat.Maili lähti Corylle![]()
Kiitos vinkistä. Omassa härvelissä on punosletkut ja Brembon pääsylkky, mutta eivät ihan riittäneet...
Miksei niitä voisi päivittää johonkin oikeisiin viriviri satuloihin? Saahan tuohon montaa lajia satulaa, eikä kadulle tehty satula kuitenkaan ole koskaan se ihan paras mahdollinen ratkaisu.Niin tuo kymppiärrän (04-07) jarrujen paskuus on ainakin Jenkeissä tiedostettu jo pitkään. Syynä ovat nimenomaan nuo satulat.Maili lähti Corylle![]()
Kiitos vinkistä. Omassa härvelissä on punosletkut ja Brembon pääsylkky, mutta eivät ihan riittäneet...
Toinen vaihtoehtohan on bleidin Tokico-satulat 5mm prikalla. Mutta kyllä nämä Nissinin satulat ovat halutumpia, ei esim. montaa ebaysta löydy ja kaikki mitkä myyntiin tulee, menee samointein.
Tässä muutama linkki jarruasioihin, jossei vielä ole esiin tullut.
Jarrukeskustelu
Jarrukeskustelu
Kertoileppa dYNY sitten miten Coryn kanssa meni![]()
Kyllähän maailmalta viripalikkaa löytyy jos on valmis maksamaan. Mutta kun ei kuitenkaan puhuta MotoGP:stä vaan harrastuksena radalla käymisestä, niin ei ole mitään järkeä hankkia mitään "kisapalikoita".Miksei niitä voisi päivittää johonkin oikeisiin viriviri satuloihin? Saahan tuohon montaa lajia satulaa, eikä kadulle tehty satula kuitenkaan ole koskaan se ihan paras mahdollinen ratkaisu.
Onko todellakin niin että 10r:n vakiosatulaa ei saisi toimimaan? Jäävään itseni sillä tavalla että en ole kuin 04-05 kymppiä ajanut radalla, eikä siinä ainakaan ollut mitään vikaa jarruissa. Eikö pääsylinterin, soveltuvan jarrunesteen ja jarrupalojen vaihdolla saisi jarruja lähes uskomattomiksi?
Pakko sanoa. En usko uudehkon sport-vakipyörän vakijarrupuristajien vaihdon toisiin vakijarrupuristajiin tuovan mitään aivan uskomatonta eroa.
Jes, kisajarrupalikoiden ongelmana usein on se etteivät ne esmes toimi likaisina. Piti siitä jo äskeiseen postiin erikseen mainita, mutta laitetaan nyt.Kyllähän maailmalta viripalikkaa löytyy jos on valmis maksamaan. Mutta kun ei kuitenkaan puhuta MotoGP:stä vaan harrastuksena radalla käymisestä, niin ei ole mitään järkeä hankkia mitään "kisapalikoita".Miksei niitä voisi päivittää johonkin oikeisiin viriviri satuloihin? Saahan tuohon montaa lajia satulaa, eikä kadulle tehty satula kuitenkaan ole koskaan se ihan paras mahdollinen ratkaisu.
Onko todellakin niin että 10r:n vakiosatulaa ei saisi toimimaan? Jäävään itseni sillä tavalla että en ole kuin 04-05 kymppiä ajanut radalla, eikä siinä ainakaan ollut mitään vikaa jarruissa. Eikö pääsylinterin, soveltuvan jarrunesteen ja jarrupalojen vaihdolla saisi jarruja lähes uskomattomiksi?
Pakko sanoa. En usko uudehkon sport-vakipyörän vakijarrupuristajien vaihdon toisiin vakijarrupuristajiin tuovan mitään aivan uskomatonta eroa.
Ja jos yhtään noita minun linkittämiä keskusteluita kävit läpi (toisessa keskustelussa yli sata sivua posteja)
Mul ois -05 6R jossa vakio pääsylinteri, teräspunosletkut, vakio tokico satulat, sintteripalat ja motul rbf 600 nesteet.Pitänee ens kesänä stressitestata joku kwaakku![]()
Vakiossa on samat 4 mäntää kuin Zetorin Nissineissä (linkistä front brake välilehti).Esimerkiksi nuo Grossen tilaamat Zetorin satulat pitävät ilmeisesti sisällään "vain" neljä mäntää? Ja vakiossahan on 6kpl jos en ihan väärin muista? Juurikin tuommoisilla malleilla, joissa mäntiä vähemmän, on saatu huomattavasti paremmat jarrut aikaiseksi.
Tossa on tapa millä saa kaiken ilman helposti pois ko satuloista:Tuolla jenkkiforumilla on syyksi epäilty osaksi mäntien materiaalieroja teräs vs. alumiini, joilloin toisissa lämpö siirtyy helpommin nesteeseen ja sitä että noihin Tokicon satuloihin jää ilmaa jostain syystä (vaikka kuinka ilmaa).
No näinhän se on.Ja mitä tulee tuohon holkittamiseen, niin omassa pyörässä on Nissineitä tuotu 4mm ulospäin, jotta 310mm levyt sopivat paikalleen. Ei mikään ongelma, kunhan saa holkit tehtyä jossain.![]()