Akun sulfatoituminen alkaa heti kun varaus laskee alle 100%:in. Sen takia ylläpitolaturi kannattaa pitää kiinni. Ylläpitolatausjännite ei todellakaan ole sama asia kuin latausjännite.
Tästä asiasta eräs ammattilainen Exidellä oli eri mieltä, kun vuosi sitten hänen kanssaan juttelin.
Eli mitään akkua ei kannata pitää jatkuvassa ylläpitolatauksessa, olipa laruri miten älykäs vaan. 1 - 2 latauskertaa talvessa riittää, edellyttäen ettei mopossa mikään laite vien yhtään virtaa. Ja senhän voi varmistella ottamalla akun, tai vaikka pelkän miinuskaapelin irti..
Totesi vielä, että nykysten geeliakkujen itsepurkautuminen on todella vähäistä. Geeliakun pitäisi kestää vaikka talven yli ilman latailuja, jos se vaan on seisontaan laitettaessa täynnä.
Itse olen aina ladannut akkua vain 1-2 kertaa talven aikana ja akkujen kanssa ei ole ollut mitään ongelmia. Entisessä pyörässä akku kesti tällä menetelmällä 6 vuotta.