• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ylinopeusvalvonta alkaa purra

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja sportster2
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tilanne
Keskustelu on suljettu.
a. Terve järki, maalaisjärki, yksilöllisyys, vapaus [=USA].vs.
Omakohtaista kokemusta tuosta USA:n vapaudesta:

Runsas 20 vuotta tehnyt töitä todella isossa jenkkitalossa, visiteerannut ko. maassa parikymmentä kertaa ja joka kerran maahan tullessa erillishuoneeseen kuulusteluun. Ei meinaa aina ehtiä jatkolennolle... Syynkin tiedän ja hauskinta on se, että minulla ei ole asian kanssa mitään tekemistä. Mutta joka kerran pitää käydä selittämässä sama asia. Pitipä kerran selittää sekin, että miksi poikkeaa kaavasta: yleensä lennät XXX:iiin, miksi nyt tänne YYY:iiin?

Ainoat rikokset ihmiskuntaa vastaan ovat muutama ylinopeussakko Suomessa, jenkeissä ei edes niitä. Hampurilaista kyllä kerran söin väärällä tavalla... kuulemma.
 
Huvittavaa muuten että Anatooli ottaa "Terveen järjen, maalaisjärjen jne" esimerkiksi USA:n jossa golfmailojen varastamisesta voi saada 25 vuoden tuomion tai myymälävarkaudesta 25v - elinkautinen, juurikin johtuen lainsäädännöstä.
Heh, lähden kuukauden päästä huristelemaan Jenkkilässä prätkällä, suunnitelman mukaan vähän laajemmassakin mittakaavassa, joten voinen tuossa joulun alla sitten raportoida, miten tervejärkistä ja maalaisjärkistä porukkaa tuolla demokratian kehdossa oikein onkaan!

Edellinen pressansahan (jonka itse äänestivät jatkokaudelle) ainakin pruukasi yrittää viedä tuota vapautta ja demokratiaa moneen paikkaan vaikka väkisin, eikä kumma kyllä onnistunut juuri edistämään maailmanrauhaa, tai kiillottamaan Amerikka-kuvaa muslimimaissa eikä paljon muuallakaan. Siinä taisi käydä juuri toisinpäin.
 
Minun ymmärrykseni mukaan USA on ihan hyvä paikka terveelle, kyvykkäälle ja mielellään varakkaalle ihmiselle. Oikeissa piireissä liikkuen vapauden tunne on erinomainen, ja tukea fiilikselle piisaa kaikissa hintaluokissa. 50-100 miljoonalle eri syistä ulkokehälle joutuneelle asuinmaa näyttäytyy jo vähän erilaisena.

Isoon maahan mahtuu paljon kivaa. Ajattelin itsekin joskus lähivuosina mennä pällistelemään jonkinlaisen mopo -road tripin. Pitää vain ajella nätisti... Liikennerikkomuksista en kanna huolta, mutta eri termein ilmaistu vaaran aiheuttaminen tai vielä kaameammin syyllisyys liikenneonnettomuuteen voi viedä aika haljuille urille kun rikos- ja siviilioikeudelliset seuraamukset summataan.

Alkuperäiseen aiheeseen sen verran, että poliisit saisivat palata Suomen teille siistimään älykääpiöt pois, niin tavallisten ihmisten joustava liikenne sujuisi sulavasti. Äänestäkää oikein seuraavissa vaaleissa ja prässätkää jatkuvasti vaalien välillä. Missä Suomen "NRA" (Nääs rehtiä ajelua)?
 
Itse aiheeseen sen verran että miksi joillain on sitten niin pakottava pakkomielle saada ajaa ylinopeutta? Ihan kuin ei maailmassa olisi muita epäkohtia lainkaan...

Sen toki tajuan että hyvin pienistä ylityksistä sakottaminen voi olla tyhmää kun ei kukaan pysty ajamaan vakionopeutta koko aikaa. Mutta esim autoissahan on se 10 km/h pelivara yleensä mittarissa, joten ei pitäisi olla ongelma sinänsä.

Jotenkin ei aukea tuo pakkomielle saada ajaa kovempaa kuin joku sovittu nopeus. Jos se nopeusrajoitus olisikin 150 km/h niin pitäisikö siltikin päästä vielä kovempaa?

Omasta vähän ymmärtävästä mielestäni ennakoitavuus ja olettama yhteisistä pelisäännöistä helpottaa ajamista. Pyrin toki aina varomaan yllätyksiä, kun joukossa on aina muutama kapinallinen joilla on ei-tarvitse-noudattaa-sääntöjä -kortti.
 
Joo tosiaan siihen aiheeseen kun itse sen tänne linkitit...

Yritän nyt vähän kartoittaa millä levelillä menet sportster.

Uskotko, että suurien ylinopeuksien määrä on vähentynyt kuten uutisessa "kerrotaan"?

Uskotko, että "Poliisin herkempi valvonta tehoaa liikenteessä" on tehonnut suuriin ylinopeuksiin?

Uskotko, että liikenneturvallisuus on nyt sitten parantanut?
 
Joo tosiaan siihen aiheeseen kun itse sen tänne linkitit...

Yritän nyt vähän kartoittaa millä levelillä menet sportster.

Uskotko, että suurien ylinopeuksien määrä on vähentynyt kuten uutisessa "kerrotaan"?

Uskotko, että "Poliisin herkempi valvonta tehoaa liikenteessä" on tehonnut suuriin ylinopeuksiin?

Uskotko, että liikenneturvallisuus on nyt sitten parantanut?
Miten kukaan voi tietää mistään lukemastaan onko se totta? Sinä et sitten lienee usko mitään mitä luet? Mistä tiedät että Etelänapa on olemassa jos et ole koskaan käynyt siellä?

Filosofia on vaikea aihe ratkaista muutamassa foorumiviestissä.

Jos törkeät ylinopeudet ovat todella vähentyneet, se on mielestäni hyvä asia, siksi linkitin aiheen tänne. En voi seistä koko aikaa jokaisella Suomen vetopätkällä yhtäaikaa mittaamassa silmämääräisesti nopeuksia.
smile_org.gif
'

Tuskinpä Sinäkään pystyt arvioimaan 100% lukemastasi onko se totta vai ei, tai sitten liikut jo jollakin Bonus-levelillä
smile_org.gif


Edelleen ihmettelen että miksi joillekin henkilöille on liikennesääntöjen noudattamisesta puhuminen kuin sörkkäisi tikulla ampiaispesään. Yhden vastauksen tähän kysymykseen sain toisessa ketjussa ja sen mukaan Suomessa on liian vähän rataolosuhteita.
 
"Poliisin herkempi kynnys puuttua ylinopeuksiin on laskenut erityisesti rajuimpien ylinopeuksien määrää, kertoo Aamulehti.

Poliisi ei vielä ole edes ehtinyt aloittaa alennettujen rajojen mukaista valvontaa, sillä uudet ohjeet eivät valmistuneet ajoissa lukukauden alkuun mennessä."

Eihän tota kannata aloittaakkaan, kun se tehoaa muutenkin. Odottakoon seuraavaa sakkojen lukukautta. Lukeeko poliisit ohjeita kerran vuodessa, sis se niistä joka osaa lukea?
 
Omasta vähän ymmärtävästä mielestäni ennakoitavuus ja olettama yhteisistä pelisäännöistä helpottaa ajamista. Pyrin toki aina varomaan yllätyksiä, kun joukossa on aina muutama kapinallinen joilla on ei-tarvitse-noudattaa-sääntöjä -kortti.
Tänä(kin) kesänä nuo mainitsemasi kapinalliset, joiden myötä sivullisia uhreja on tullut, ovat sijainneet siellä kärkikolmion tai stop-merkin takana.
 
Omasta vähän ymmärtävästä mielestäni ennakoitavuus ja olettama yhteisistä pelisäännöistä helpottaa ajamista. Pyrin toki aina varomaan yllätyksiä, kun joukossa on aina muutama kapinallinen joilla on ei-tarvitse-noudattaa-sääntöjä -kortti.
Tänä(kin) kesänä nuo mainitsemasi kapinalliset, joiden myötä sivullisia uhreja on tullut, ovat sijainneet siellä kärkikolmion tai stop-merkin takana.
Entäs se tapaus kun kaahari tappoi auton repsikan? Ei ole olemassa vain yhtä ryhmää joka olisi syyllinen kaikkeen, niin helppoa kuin se sinulle olisikin.  Myös kaahaavat "motoristit" voivat aiheuttaa jotain.

Jos etuajo-oikeutettu pyöräilijä ajaa 3-4 kertaista ylinopeutta niin ei se silloin ole sen kolmion takaa eteen tulevan syytä.
 
Josko sitten lyötäis tämä lukkoon.
Näköjään koko topic on aloitettu vain siksi, että päästäisiin tänäänkin jonnekin inttämään samasta asiasta.
 
Tilanne
Keskustelu on suljettu.
Back
Ylös