• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

ylinopeudesta ehdollista

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja miQQImus
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
On.Itse aikoinaan 195 satasen alueella ja ja
Kun on noin iso ylitys,tulee aina syyte törkeästä liikenteen vaarantamisesta ja menee käräjille.Sinne kandee mennä paikalle ja kysyä neuvoa kokeneemmalta,vaikka lakimieheltä,mitä sanoa ja miten.Kysy yv:nä lisää,jos kiinnostaa,niin kerron,miten caseni meni ja eteni oikeudessa silloin.
 
jamas sanoi:
vähän ohi kysymyksen, mutta missä maassa saa ajaa yli 100 muualla kun motarilla? kai jossaa mut en tiä..

Jos vaikka lähintä haetaan, ettei tartte mennä tonne afrikkaan asti, niin Ruotsissa.
 
Joo, törkee vaarantaminen. Vaikka olisi tyhjä peltosuora ilman liittymiä niin siihen voi aina teleporttautua äiti lastensa kanssa ja täten olet aiheuttanut välitöntä vaaraa sivullisille.

Nää liikenteen rangaistukset ei ole kyllä yhtään missään linjassa muiden "rikosten" kanssa. Törkeä pahoinpitely joka ihan oikeasti aiheuttaa kuoleman vaaran on ihan suklaata verrattuna siihen että repäset sekunniksi vaikka hytin pystyyn.
 
kakkoskuski sanoi:
Tänään tuli sitten postia käräjäoikeudesta. Kihlakunnansyyttäjä vaatii mulle tuomiota törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, vähintään vuoden kestävää ajokieltoa, sakkorangaistusta, sekä EHDOLLISTA VANKEUTTA. :kääk: Teko oli syyttäjän mielestä "omiaan aiheuttamaan vaaraa toisten hengelle ja terveydelle."
No huhu, aika kova tuomio:kääk: Niin kuin tässä vähän, tyhjällä tiellä, sitten ymmärtäisin täysin jos olisi hirveä liikenne.


Murina sanoi:
Joo, törkee vaarantaminen. Vaikka olisi tyhjä peltosuora ilman liittymiä niin siihen voi aina teleporttautua äiti lastensa kanssa ja täten olet aiheuttanut välitöntä vaaraa sivullisille.
Nää liikenteen rangaistukset ei ole kyllä yhtään missään linjassa muiden "rikosten" kanssa. Törkeä pahoinpitely joka ihan oikeasti aiheuttaa kuoleman vaaran on ihan suklaata verrattuna siihen että repäset sekunniksi vaikka hytin pystyyn.
Niin täällä on välillä mitä ihmeellisimpiä tuomioita, lakeja. Jostain mitättömästä saa linnaa ja jostain oikeasti pahasta, saa korkeintaa ehdonalaista.
 
Ei ole linjassa nämä liikenteen rangaistukset. Syyte on älyttömän kohtuuton ja kannattaa hankkia asiantuntija-apua, että ehdonalaisuus ei menisi läpi. Siitä kun taitaisi jäädä toisenlainen merkintä.
 
Husky510 sanoi:
No huhu, aika kova tuomio:kääk: Niin kuin tässä vähän, tyhjällä tiellä, sitten ymmärtäisin täysin jos olisi hirveä liikenne.



Niin täällä on välillä mitä ihmeellisimpiä tuomioita, lakeja. Jostain mitättömästä saa linnaa ja jostain oikeasti pahasta, saa korkeintaa ehdonalaista.

Siis eihän se vielä ole tuomio,syyte vasta ja tuomio tulee käräjillä,missä se voi muuttua suuntaan jos toiseenkin.
 
Mielestäni todella tehokas tapa pistää miehen asenteet ja ajotavat kondikseen. taatusti ei kahteen vuoteen hurjastele, kun seuraavan kerran tapahtuu(kun saa kortinsa takasin), niin häkki heiluu.:jpstyle:
 
Järkäle sanoi:
^ Jep, syyttäjäthän voi aina vaatia, toisaalta on sitten ennakkotapauksia. Joku harrastunut varmaan löytää tuolle caselle virallisemmankin dokumentin...

Tyypillistä IS-uutisointia "Saa pitää korttinsa" = kaverilla ollu kortti kuivumassa toukokuusta elokuuhun, sai sen takaisin. Eli ajokieltoa oli ollut jonkin aikaa jo...

Toivotaan että menee jonkun logiikan mukaan seuraamukset. Saa meinaan piestä grillijonossa kaverin aika huonoon kuntoon että saa ehdollista...
 
McStadey sanoi:
...

Toivotaan että menee jonkun logiikan mukaan seuraamukset. Saa meinaan piestä grillijonossa kaverin aika huonoon kuntoon että saa ehdollista...

Ihan omasta kokemuksesta voin sanoa et törkeä liikenteen vaarantaminen on tosi paha rötös. Heilahti 4kk kortti pois, 3kk !!! ehdollista ja "koeaika" tän vuoden loppuun. Häkki heilahtaa siis jos nyt onnistun tekemään jotain josta voidaan tuomita vankeutta. Tapaus viimevuoden toukokuulta.

Saa snagarilla heilua urakalla tai olla suurinpiirtein päiväkodin pihassa kelteisillään jotta tulee samat sanktiot.

Ja tässä törkeässä liikenteen vaarantamisessa ei auta sekään et tiellä ei ole 1km säteellä muurahaista isompaa tienkäyttäjää. Kun ylinopeutta on muistaakseni 51kmh niin törkeäksi menee.
 
Nykysuomessa on ihan yleistä että ehdollisen päälle ladotaan ehdollista. Mutta kyllähän törkyrateistakin istahtaa, niin mistä sen tietää josko vielä joskus ylinopeudestakin.
 
mr.mallorca sanoi:
Nykysuomessa on ihan yleistä että ehdollisen päälle ladotaan ehdollista. Mutta kyllähän törkyrateistakin istahtaa, niin mistä sen tietää josko vielä joskus ylinopeudestakin.

Useita ehdollisia saanut istuukin sitten pitkään jos nakki napsahtaa. Ehdollisten tuomioiden keräily ei todellakaan kannata. Kysehän on ns. viimeisestä varoituksesta ennen kuin ryhdytään jakamaan oikeita linnatuomioita.

Törkeästä liikenteen vaarantamisesta, mm. reilu ylinopeus, on mahdollista tuomita myös ehdottomaan vankeuteen maksimissaan kahdeksi vuodeksi. Tämä tosin edellyttää aiempia samankaltaisia rikoksia ja näitä tuomioita on myös jaettu, ei kovin usein mutta kuitenkin. Ehdollista vankeusrangaistusta ja oheissakkoa voitaisiin käyttää törkeissä ylinopeustapaukssa enemmänkin kuin nykyään käytetään, olisi varsin tehokas keino suurien ylinopeuksien hillitsemiseksi. Merkintä rikosrekisterissä säilyy, jos ei uusia tule, viisi vuotta ja voi aiheuttaa siviielämässäkin pahoja ongelmia esimerkiksi silloin kun henkilöstä on tarve tehdä vaikkapa suppea turvallisuusselvitys. Jää moni työpaikka saamatta ja moneen paikkaan pääseminen estyy.
http://www.laki24.fi/liik-liikennesaannot-liikennesaannotrikkominen.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rikosrekisteri
 
Viimeksi muokattu:
Tietoni ovat tosi vanhoja, mutta muinaisuudessa oli hyviä liikennerokkomustuomioihin erikoistuneita juristeja. Tuomiot oli tosi erilaisia, kun silloinen nuoriso, joka oli syntynyt kultalusikka suussa ja joilla siis oli taloudelliset resurssit palkata juristi, sai sen rosiksen päätöksen. Niitä kun vertailtiin rahvaan rangaistuksiin, niin tuli sellainen olo, että "sopiva" rangaistus on riippuvainen omaisuuden määrästä.

Selvittäkää juristit!
 
Häkki heilahtaa siis jos nyt onnistun tekemään jotain josta voidaan tuomita vankeutta.

eikös se näin yleensä pitäisikin mennä. Ehdollinen on siitä hauska, että nyt et saa tehdä enää rikoksia tai joudut häkkiin.
 
Olen nyt vähän miettinyt asiaa eikä tässä taida muu auttaa kun palkata pätevä asianajaja ja mennä kärjäjille. Onneksi tuo kuulustelussa annettu suostumus kirjalliseen käsittelyyn ei ole vielä sitova.

Ton yhden linkin takaa löytyvän lehtijutun perusteella näyttää olevan ennakkopäätös korkeimmasta oikeudesta jonka mukaan ei voi tuomita törkeilystä kun ei ole todellisuudessa ketään vaarantanut.

Tosiaan erityisen ikävän asiasta tekee se että olen vakavissani harkinnut poliisikouluun hakemista ja erästä virkaa puolustusvoimissa.
 
Viimeksi muokattu:
... edelleen nykysuomessa vankeustuomio muuttuu yhdyskuntapalveluksi. Yksi päivä muuttuu yhdeksi tunniksi. Näin siis rikoslakirikoksissakin. Jos ollaan ankaria niin saa nilkkapannan. HUI KAUHISTUS!
 
Back
Ylös