• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Yamaha FZS 1000

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Yamaha1
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Pariin otteeseen tuolla yamaha1:n fasulla laskennut ja kyllä se keula maasta irtoaa, tosin ei kaverin pyörällä pahasti viitsi repiä mutta eipä sitä tarvinnut kauheasti ylös kutitella.

Muuten pyörä on hyvä  mutta katteen puuttuminen on ikävää moottoritiepätkillä.

Äänet on _V_A_I_S_U_T_ ja fasu ehdottomasti tarvitsee muutosta putkipuoleen.
Pientä skapaa otimme juniorin Z750:n kanssa ja keula nousi ilman tarkoitusta.

Kaikista nakupyöristä taitaa puuttua kate, eipä sellaisella pyörällä motarilla paljon ajellakkaan, hauskuus löytyy muilta teiltä. Jos tarvii katetta, pitää ostaa katteellinen pyörä. Itse en Fasuuni katetta laittaisi, vaikka Yamaha America myy sellaisia.

Ääniä saa kaupasta, joten tuo puute on helposti korjattavissa.
 
Tossa kaveri soitteli ja pyysi kysymään täältä että tietäskö kukaan syytä moiseen, pyörä Fazer 1000 -03 eikä meinaa lähtee käymään putkessa vaan paukkuu, kummalliseks homman tekee se että tää kaveri kävi just sillä espanjassa kattomassa sen motoGp kisan ja ajo siis sillä tollaset 8000 kilsaa eikä mitään ongelmia ollu, itte epäili että olis saanu kosteutta kun matkalla oli tullu vettä taivaan täydeltä.
buttrock.gif
 
sanoi:
eikä meinaa lähtee käymään putkessa vaan paukkuu, kummalliseks homman tekee se että tää kaveri kävi just sillä espanjassa kattomassa sen motoGp kisan ja ajo siis sillä tollaset 8000 kilsaa eikä mitään ongelmia ollu, itte epäili että olis saanu kosteutta kun matkalla oli tullu vettä taivaan täydeltä.

No viimekesänä vähintään puolet fazun kilsoista tuli vesisateessa ja ei kertaakaan mitään kosteusongelmia. Eli sama matka minkä kaverisi nyt kerralla ajanut. Onko nämä sitten vertailukelpoisia.
smile_org.gif

Enemmänkin alkaisin tuonne tulppa/bensa puolelle ongelmaa heittää. Itsellä kun alkoi röpöttää ensin auoin kaasarit ja loppujen lopuksi vika olikin tulpissa. Nykytulppien vika on se, että ne voivat kestää pirun pitkään tai jos sattuu huonoa bensaa niin menevät nopeasti. Eli vertailu miten tulppia pitäisi vaihdella on melkeimpä mahdotonta eri kavereiden kesken. Seuraavan röpötysongelman ilmaantuessa omaan vaihdan kyllä ensin nuo tulpat. Ja jos ongelma tulee samankesän aikana käy kone liian rikkaalla. Talven jälkeen turha tehdä mitään tuollaisia johtopäätöksiä. Kaasareihin voi kyllä olla muodostunut vettä riippuen miten hyvälaatuisia bensoja on matkalta saanut. Silloin ainakin kaasareiden alaproput aukaisten ja hiukkasen voi masinolia pistää sinne tankkiin. Jos vielä noiden temppujen jälkeen röpöttää niin viisaammat saavat neuvoa lisää.
 
sanoi:
Kaikista nakupyöristä taitaa puuttua kate, eipä sellaisella pyörällä motarilla paljon ajellakkaan, hauskuus löytyy muilta teiltä.

Eikös tuo nakupyöränimitys tule juurikin puuttuvasta katteesta.
biggrin.gif

Moottoritie ajoon sanon kyllä eriävän mielipiteen tai ehkä työmatkoja 100 km moottoritietä työpaikalle ei ole riittävä referenssi. Työpaikalta kotiin valitaankin reitti sitten ilmojen ja muiden mielialojen mukaan. Läppäri on vielä tietenkin työmatkoilla repussa roikkumassa. Mielenkiintoista olisikin kuulla mikä siinä koetaan ongelmaksi. Tähän voisi vielä sanoa, että jos Fazun testejä lukee niin moottoritie mukavuudessa se luokassaan ykkönen. Muutoinhan tuo aina jossain kohtaa löytää voittajansa. Ainoa ongelma motarillakin on vain kaasukädellä helposti karkaileva vauhti. Puolivakavissani välillä harkinnut jo cruisen asennusta hillitsemään tuota ongelmaa.
 
Mulla on hieman korkeampi touring pleksi edessä ja hyvin sillä laskettelee maantie/moottoriteitä pitkin.
wink.gif
 
Kun nyt puhutaan plexeistä niin mullakin oli se MRA:n touring plexi ja kun ajelin reilua sataa kaks päällä niin se aiheutti ihmeellisiä pyörteitä ja heilutteli päätä puolelta toiselle
crazy.gif
sitten yksin ajellessa oli vähän rauhallisempi, olen 185cm pitkä että ehkä vaan ei sopinut tähän kroppaan
nixweiss.gif
no ei muutakun rautasahanterä käteen ja leikkasin reilusti pois alle orkkiksen ja nyt tuntuu hyvältä ja mikä parasta hiljasemmalta
sport05.gif
on vieläpä omasta mielestä hyvännäkönenkin
smile_org.gif
 
Kuten aiemmin plekseihin kommentoinut, niin sellainen matalampi malli itsellä edessä. Hiljaisempi ja huomattavasti paremman näköinen. Eräskään kaveri edes huomannut vaihdettua akran putkea kun tuijotteli tyylikästä pleksiä. Mopoa käynnistettäessä vasta paljastui tuokin talvenaikana tehty osanvaihto.
biggrin.gif

Jos se ilmavirta tuntuu liikaa repivän niin äkkiä sinne punttisalille tai ostamaan sellainen pyörä jossa katteen taakse pääsee piiloon. Varsinkin jos ne lailliset nopeudet jo tuottavat ongelmia.
 
Mulla on MRAn tuplakupla, toimi ennen hyvin (olen lähes 190cm), mutta kun nostin perää ja sain stongan laskettua tuumalla, se ei enää toimi lainkaan. Olipa hiton kylmää tänään kun kaikki ilmavirta puski suoraan kaulaan ja kypärän sisään.

Orggis pitää laittaa takas. Oikeastaan haluaisin sellaisen tumman ja matalan streetfighter plexin jonka joku hankki. Kukas sen ostikaan ja mistä?

Ostakee siis hyvä vähänkäytetty MRA! 40 euroo, Espoossa.
smile_org.gif


Sen verran lisää nakuisuudesta, että mua ei se haittaa, edes moottoritiellä. En kai mä muuten tuollaista pyörää pitäisikään. Pää on senverran tiukasti kiinni, ettei ole ollut irtoamassa kertaakaan.
 
Laitoin sen streetfighter pleksin keväällä,omasta mielestä parempi kun orggis,ei pyöritä kypärää niinkuin edellis kesänä.Tosin kypärä vaihtui myös talven aikana joten pitäis varmaan kokeilla sillä vanhallakin.Tilasin pleksin yamaha kauppiaalta ja hinta n.90€
 
sanoi:
Oikeastaan haluaisin sellaisen tumman ja matalan streetfighter plexin jonka joku hankki. Kukas sen ostikaan ja mistä?
Mä tilasin Englannista, mutta jos Jäämies on saanut täältä viikon sisään 90 euron hintaan, niin turha ulkomaille kauppoja alkaa tekemään. Omakohtaiset kokemukset vain osien tilauksen kestosta hiukan skeptiset ja alle viikon toimitusaikalupauksiin suhtaudun lähinnä sellaisena leppoisana jutusteluna. Jos niiltä myyjiltä ei sitä oikeakaan toimitusaikaa saa aina puristettua silloin otetaankin yhteys maahantuojaan/ulkomaisiin toimittajiin.

Ja älkää nyt kaikki samanlaista laittako, eihän omaa pyörää kohta tunnista esson baarin pihalta. Vaihtakaa vaikka edes väriä siitä mustasta joksinkin muuksi.

Pleksin yleismaailmallista hintaa tutkiessa huomasin, että kun jenkkien sivustolta lisäosia katsoo niin siellä myydään sellaista touring pleksiä jota eurooppaan ei edes tarjota ja corbinin penkkiä . Sitten saa taas turhaan etsiä streetfighter pleksiä mikä Euroopan osissa löytyy. Luultavasti siellä yritetään tehdä pikkuwingi joka japsipyörästä mitä markkinoilla on.
biggrin.gif
 
Mä tilasin Englannista, mutta jos Jäämies on saanut täältä viikon sisään 90 euron hintaan, niin turha ulkomaille kauppoja alkaa tekemään. Omakohtaiset kokemukset vain osien tilauksen kestosta hiukan skeptiset ja alle viikon toimitusaikalupauksiin suhtaudun lähinnä sellaisena leppoisana jutusteluna. Jos niiltä myyjiltä ei sitä oikeakaan toimitusaikaa saa aina puristettua silloin otetaankin yhteys maahantuojaan/ulkomaisiin toimittajiin.

Ja älkää nyt kaikki samanlaista laittako, eihän omaa pyörää kohta tunnista esson baarin pihalta. Vaihtakaa vaikka edes väriä siitä mustasta joksinkin muuksi.

Pleksin yleismaailmallista hintaa tutkiessa huomasin, että kun jenkkien sivustolta lisäosia katsoo niin siellä myydään sellaista touring pleksiä jota eurooppaan ei edes tarjota ja corbinin penkkiä .  Sitten saa taas turhaan etsiä streetfighter pleksiä mikä Euroopan osissa löytyy. Luultavasti siellä yritetään tehdä pikkuwingi joka japsipyörästä mitä markkinoilla on.  
biggrin.gif
Mä voisin ajatella muuta väriä, kun ajattelin että jos löydän kohtuuhintaisen maalarin, niin tankki ja etupää vois olla ensi talvena punaisia. Eikä taaskaan mitään järkeä
confused_orig.gif
Mutta mä olen laittanut pyörää niin että se on yhtä ruma kuin kuski, joten kyllä sen tunnistaa.

Mulle on tulossa Corbinin penkki. Niillä on Saksassa oma kauppa. Toimitusajat on vähintään 10 viikkoa, koska ei ole varastoja, vaan penkit tehdään tilausten mukaan. Mutta kun ei tarvitse maksaa etukäteen, niin jaksaahan sitä odotella.

Amerikasta tilaaminen on kallista lystiä, ainakin raiserit maksoi 65€ ja postikulut varmaan samanverran. En vaan löytänyt Euroopasta. Pitäs käyttää jotain kaveria bulvaanina.

Joissain osissa ulkomailta tilaaminen on edullista ja toimitukset nopeita. Joskus Suomesta saa samaan hintaan tai halvemmalla, jos jaksaa odotella.
 
Tuo tavaran toimitus on todella suhteellista.Helmikuussa tilasin factoryn suutinsarjan ja renthalin tangon.Olivat ilmoittaneet että tangon tilaus on lähtenyt eteenpäin 8.4 ja toim.aika n.16viikkoa,joten se siitä.Factoryn sarjalle ei edes ollut arvioitu saapumisaikaa...Joten mistä löytyis?Sit tilailin eturatasta 15 piikkistä,eka oli väärä ja nyt ei meinaa löytyä kuulemma mistään!Käykö jonkun toisen mallin/merkin ratas,onko kokemuksia?
confused_orig.gif
eek.gif
 
Olivat ilmoittaneet että tangon tilaus on lähtenyt eteenpäin 8.4 ja toim.aika n.16viikkoa,joten se siitä.Factoryn sarjalle ei edes ollut arvioitu saapumisaikaa...Joten mistä löytyis?
Mikäs se tuollainen kauppa on? Aika hurjia aikoja.

Mä ostin suutinsarjan All Rightista, oli varastossa, suoraan mukaan.
 
Noista renkaista ei ole vielä keskusteltu,mikälaisia kokemuksia,millaiset on ollut kilometrikestävyydet ym.Itselläni takarenkaan osto ajankohtainen ,alla on vielä Pirelli dragon gts 190/50/17 kesti ajaa n.10tkm ,parhaiten kestänyt rengas mitä mulla on missään aikaisemmissakaan pyörissä ollut , ei pidoltaan mikään liima kumi mutta riittää normaaliin ja vähän urheilullisempaankin ajoon.Huomenna olis tarkoitus hakea uusi tuolainen hinta vanteelle laitettuna ja tietenkin tasapainoitettuna 170e.Edessä vastaavaa sarjaa oleva kumi.Millaiset rinkulat sulla alla?
confused_orig.gif
?
 
Olivat ilmoittaneet että tangon tilaus on lähtenyt eteenpäin 8.4 ja toim.aika n.16viikkoa,joten se siitä.Factoryn sarjalle ei edes ollut arvioitu saapumisaikaa...Joten mistä löytyis?
Mikäs se tuollainen kauppa on? Aika hurjia aikoja.

Mä ostin suutinsarjan All Rightista, oli varastossa, suoraan mukaan.
Sieltä jälleenmyyjäkin sarjaa ja tankoa kyseli.Sivuillaan ilmoittavat että suutinsarjoja tulee 2005-03-15,onko sit satamat jumissa vai missä tavarat seilaa..Vai onko 15 kuukausi jota en vielä tiedä?
sad_orig.gif

Ei auta kun odotella,toimii tuo ilmankin nuo päiväajelut mitä tässä ehtii tekee.(Ja helmikuussa mietin kun tilasin,että olenpahan ajoissa valmis kevään koitoksiin
veryangry.gif
)
 
Noista renkaista ei ole vielä keskusteltu,
Ei ole kokemusta kun tuosta alkuperäiskumeista n.7tkm verran.Takakumi on kulunut muuten tasaisesti,mutta toinen reuna on kulunut vähän montulle?Tuossa toinenkin kuski valitteli kyseisen renkaan kuluvan näin,liekö molemmilla paineet olleet väärät vai mikä?Halkeamia on myös renkaan pinnassa joten seuraava rengas ei ole metzeller,vaan odottelen käyttäjien kokemuksia
bowdown.gif
 
Helmikuussa tilasin factoryn suutinsarjan ja renthalin tangon.Olivat ilmoittaneet että tangon tilaus on lähtenyt eteenpäin 8.4 ja toim.aika n.16viikkoa,joten se siitä.
Tango tango...Millainen tuo tanko on orggikseen verrattuna? Mitä sä haet tankoa vaihtamalla? Mun piti ostaa jenkeistä suora tanko mutta ne oli lopussa joten en jaksanu odottaa. Nyt sitte miettii tankoja.

Mitäs tankoja täällä on laiteltu? Kannattaako ryhtyä? Oletteko vaihtaneet päätypainot, kun Fasussa on kierteet?
 
Tuo oli ihan renthalin crossi tankoja,olisi ollut hieman suorempi ja muistaakseni 35mm korkeampi ja 50mm leveämpi.Niiltähän löytyy tankoja eri mitoilla vaikka kuinka.Kerroin myyjälle minkälaista haen,kertoi mittojen merkityksestä joten suoraan sanoen ei ollut hajuakaan olisiko ollut hyvä
biggrin.gif

Tankopainot joutuu vaihtaa,semmoiset missä ruuvilla kiristetään ja se levittää kumin tangon sisään,malleja näkyy olevan useita.
Suutinsarjoja on kuulemma tilattu tehtaalta,mutta missä niiden laatikot matkaavat,eivät ole saaneet tietoa.Joten jatketaan odottelua,ehkä marraskuussa sais vietyä mopon penkkiin
blush.gif
 
Noista renkaista ei ole vielä keskusteltu,mikälaisia kokemuksia,millaiset on ollut kilometrikestävyydet ym.Itselläni takarenkaan osto ajankohtainen ,alla on vielä Pirelli dragon gts 190/50/17 kesti ajaa n.10tkm ,parhaiten kestänyt rengas mitä mulla on missään aikaisemmissakaan pyörissä ollut , ei pidoltaan mikään liima kumi mutta riittää normaaliin ja vähän urheilullisempaankin ajoon.Huomenna olis tarkoitus hakea uusi tuolainen hinta vanteelle laitettuna ja tietenkin tasapainoitettuna 170e.Edessä vastaavaa sarjaa oleva kumi.Millaiset rinkulat sulla alla?
confused_orig.gif
?
Mulla meni alkuperäset kumit(Metzeler) vaihtoon tai no takasen vast vaihtanu 10600 km kohdalla. Nyt kilometrejä n. 11500 ja etunenki pitäs pikkuhiljaa vaihtaa, on kulunut vasemmalta puolelta aika paljon enemmän, kai siihen vaikuttaa tien kaltevuudet ja oikeakätisyys yms.

Taakse laitoin Bridgestonen BT020 180/55/17 eteen BT020 120/70/17

Enempi kilometrejä sais noi kumit kyllä niellä
veryangry.gif
Ainaki 20tkm sais rinkulat kestää!!!

Mikä olis optimaalinen kumi, jossa tarpeex pitoo normaali matka-ajoon sekä sporttisempaan mutka-ajoon?? Kun ei kuitenkaan tartte mitään "kisa" renkaita.

Tuntuu, et tässäkin on osaltaan taas jälleen kyse siitä et kumeja menis enemmän kaupax
mad.gif


Ja mitä haittaa siitä olisi jos kulutuspintaa olis reilusti enemmän vaik kumiseos olisikin suht samanlainen
withstupid.gif
 
Back
Ylös