• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

www.muutamasekunti.fi

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Mik@
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Linkki

Invalidiliitto avannut kamppanjan tavallisen pyöräilyn että moottoripyöräilyn turvallisemman liikkumisen puolesta.

Lainaus heidän tiedotteestaan:

"Invalidiliitto kampanjoi turvallisen polku- ja moottoripyöräilyn puolesta

28.4.2006

Invalidiliiton jokakeväinen pyöräilykampanja keskittyy tänä vuonna polkupyöräilyn lisäksi moottoripyöräilyyn. Vain muutaman sekunnin tähden –niminen kampanja haluaa muistuttaa sekä polkupyöräilijöitä että moottoripyöräilijöitä turvallisesta ajamisesta huumorin keinoin.

Kampanjaa viedään eteenpäin villin lännen teemalla. Vain muutaman sekunnin tähden –nimi on väännös vanhasta länkkäriklassikosta Vain muutaman dollarin tähden. Kampanjan nimi viittaa niihin salamannopeisiin päätöksiin, jotka liikenteessä voivat ratkaista sekä polkupyöräilijän että moottoripyöräilijän hengen. Vaarallinen ohitus moottoripyörällä tai huimapäinen tien ylitys polkupyörällä voivat säästää muutaman sekunnin, mutta toisaalta ne voivat osoittautua kalliiksi vakavaan onnettomuuteen johtaessaan. Kampanja haluaa muistuttaa, ettei muutaman sekunnin tähden kannata uhrata kaikkea.

Kampanjalle on avattu omat verkkosivut osoitteessa www.muutamasekunti.fi. Sivuilta löytyy esimerkiksi tietoa onnettomuuksista, ajovinkkejä ja leikkimielisiä testejä. Sivujen kautta voi myös ostaa erilaisia turvatuotteita.

Sekä pyöräily- että moottoripyöräilyonnettomuudet vievät vuosittain monen harrastajan hengen ja johtavat lukuisiin vammautumisiin. Vuonna 2005 tapahtui noin 43 johti kuolemaan johtanutta polkupyöräonnettomuutta. Kuolemaan johtaneita moottoripyöräonnettomuuksia tapahtui 31 kappaletta. Valtaosa pyöräilijöiden kuolemista aiheutui moottoriajoneuvojen ja pyöräilijöiden törmäyksistä. Moottoripyöräonnettomuuksista suurin osa oli tieltä suistumisia.

Kampanjan pyöräilyosuuden kohderyhmäksi on valittu pyöräilevät lapset ja heidän vanhempansa. Moottoripyöräilyn osalta kampanja keskittyy  kokemattomiin ajajiin."
 
Sivuilla on hauska testikin. Tosin vastausvaihtoehdot oli turhan mustavalkoisia.

Se tosin haukku mua Wild Bill Hickokiksi
nixweiss.gif
 
tulipa tehtyä testi

Istuva Härkä
Onneksi olkoon, olet esimerkillinen ajaja! Osaat ennakoida ja teet viisaita ratkaisuja liikenteessä. Ehdotamme, että laitat ajotaitopiippusi kiertämään. Ugh!

mutta tosiaan vähän oli mustavalkoisia nuo vastaus vaihtoehdot
 
sanoi:
Riskipisteet: 9/14

Wild Bill Hickok

Ajotyylisi on piittaamaton. Sinua eivät turvallisuusseikat paljon kiinnosta, tai sitten tietämyksessäsi on puutteita. Ota järki käyttöön ja ilmoittaudu ajokurssille. Ajotaitosi kaipaavat päivittämistä!

biggrin.gif

No, ehkä vähän kieli poskella vastasin.
 
Riskipisteet 3/14 Nuo vastaukset oli kyllä hieman äärilaitoja.

-Esimerkiksi : Jos tulee lätkämatsi telkkarista,niin en kyllä ala kypärän lasia kiillottelemaan ajosta tultuani,vaikka se ajossa aina on kuitenkin kirkas..
wink.gif
 
mustavalkoisin vastauksin:

Riskipisteet: 4/14

Istuva Härkä
Onneksi olkoon, olet esimerkillinen ajaja! Osaat ennakoida ja teet viisaita ratkaisuja liikenteessä. Ehdotamme, että laitat ajotaitopiippusi kiertämään. Ugh!´


edit: vihreet poies..
 
13/14

Billy the Kid:
Moottoripyörän selässä olet kuin Billy the Kid: vauhtia piisaa, sen sijaan harkintakyky tahtoo välillä jäädä vähemmälle.

062802moto_prv.gif
 
tämmönen tulos: Riskipisteet: 3/14

Istuva Härkä
Onneksi olkoon, olet esimerkillinen ajaja! Osaat ennakoida ja teet viisaita ratkaisuja liikenteessä. Ehdotamme, että laitat ajotaitopiippusi kiertämään. Ugh!

vaihtoehdot olivat mitä olivat....
 
Back
Ylös