• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Visiondry

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja oili
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Gyeonia näkyy olevan monessakin verkkokaupassa tarjolla mutta tietääkö kukaan löytyykö sitä mistään pk-seudun kivijalkakaupasta?

Verkkokaupasta tilatessa toimituskulut (joku 5-10€) syövät tuotteen edullisuuden. IKH oli mainittu mutta netin mukaan siellä sitä ei ole tai en ainakaan löytänyt sitä heidän nettiluettelosta.
 
Ostin tuota ritsan tuulilasiin kokeeksi, koska en jaksa uskoa, että neljännelläkin Norjan reissulla paistaisi aurinko.
 
pupu sanoi:
Monest paikast saa/on saanuTurtlen 5 sateest
Tai Turtle Wax 5 lasipinnoite (taita olla sen nykyinen/uudempi nimi)
Kästtääkseni ihan vastaavaa tavaraa. Maksaa n 10€ 300ml.

Olen todennu toun 5 sateest ihan toimivaks. Pullo kestäny usean vuoden. Eipä sitä paljon yhteen visiriin mee....

Taitaa olla nykyään nimeltään Turtle Wax Clearvue. Tokmannilla ainakin näkyy olevan. Joskus oli 2009 Hyundaissa uutena jokin pinnoite ja pyyhkijöitä ei tarvinnut ensimmäiseen vuoteen.

Noita litkuja on monella valmistajalla monella nimellä moneen hintaan ja lieneekö samaa tavaraa, vai onko joku surkeaa ja toinen pelkkää parhautta?
 
Dervish sanoi:
Motonetistä tuli tovi sitten tuo visiodry purkki haettua ja nyt kun sitä on saanut vähän sateessa ja sumussa testattua niin...

Sateessa tuntuis toimivan ihan asiallisesti, kun pisaraa tulee visiiriin kokoajan niin pysyy puhtaana kun vesikertymä on sen verran isoa että pisarat pääsee karkuun.
Sumussa sen sijaan ei toimi yhtä hyvin.
Pisarat on niin pientä mitä visiirille kertyy, että on pakko pyyhkiä visiiriä manuaalisesti, että ei mene näkökyky ennenkuin vettä on kertynyt tarpeeksi että se jaksaa kulkea visiiriltä pois.

Käytellään nyt tuota purkkia pois ja kokeillaan seuraavaksi jotain muuta.
Itselle tuoreena motoristina tämä oli nyt ensimmäinen aine mitä kokeilin.

Gyeon wet coattia löytyy myös kaapista millä olen pärrää käsitellyt, mutta sitä en ole vielä kokeillut visiiriini.

Olisihan se kiva kun olisi aine joka ampuu pisaran kuin pisaran ilman ilmavirtaa pois pinnalta kuin pinnalta, mutta hyvinpä tankin ja laukkujen jopa pystypinnoille pisartuu vesi tuolla wetcoatillakin kun pyörä on parkissa.
Onko moisia, muuten kuin mainoskuvissa tai ensimmäisen 10sekunnin ajan käsittelyn teosta?


Jos sitä vettä jää visiiriin, niin ainetta on luultavasti liian ohuelti tai sitten olet kiilloittanut visiiriä käsittelyn jälkeen. Se siis pysyy täysin kirkkaana, jos ainetta on riittävästi.
 
Kokeile ensi kerralla tupla määrä, vaikka se onkin tyyristä. Itse nuukailin ensimmäisellä kerralla ja pisarat jäivät yhtä isoiksi, kuin 5sateesta aineella. Itse säästän tuota Visiondrytä kaatosateisiin.
 
Back
Ylös