• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vieläkin XJR:stä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja masahito
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Aiheesta aikaisemminkin keskustelua, mutta vielä jotain haluaisin tietää..

Eli huomenna menossa katsomaan -01 1300 XJR. Aikaisemmin ollut pari  vuotta vanhat customi ja viimeksi naku, joten nyt mietityttää kun on tottunut vaivattomaan pyöräilyyn ja uudella "ehdokkaalla" ajettu jo ?? n.40tkm. mitä mahtaa olla odotettavissa ??

Peukalo löytyy melkein keskeltä kämmentä joten  huolloissa /korjauksissa täytynee turvautua ammattiapuun
nixweiss.gif


Mallina pyörä miellyttää ja hintakin on sopivan tuntuinen. Elikkä kuulisin mielläni käyttäjiltä ajatuksia / ohjeita mitä kannattaisi tarkistaa ennekuin "hurahdan" .

Kiitos etukäteen kommenteista
bowdown.gif
 
Tuskin on ongelmia tiedossa noilla kilometreillä kun ei ole isommillakaan. Katso vain kulutusosien kunto tarkkaan ja etsi pyörä jossa on valmiina haluamasi palikat.
 
eihän xjr:ssa vielä noilla kilsoilla mitään pitäs olla. ite ajanu tänä kesänä kohta jo 7000km xjr:lla!!!
 
Itsellä on vm. 2003 ja yli 56.0000km - uutena ostin. Venttiilikopan tiiviste alkoi
vuotamaan ihan hiukkasen. Se oli lähinnä kosmeettista, kun siellä ei ole
paineita eikä muutenkaan. Nyt on etujouset kuoleentuneet noin 4-5cm ja
etupään tiivisteet alkavat hiljalleen tihkua - ei vaarallista mitenkään.
Olen vaihdattamassa jousia ja siinä samalla menee tiivisteetkin, niin
tulee hieman jämäkkyytä takaisin. Koneen osalta ei mitään hämminkiä
ole ollut koko aikana. Kaikki on pelannut todella hienosti ja luotettavasti.
Pientä normaalikulumista tietenkin on - ajettavaksihan se on tehty.

Asiahan on niin, että joidenkin ajotyylilä ei kestä mikään ja joillain sama
saattaa kestää loputtomiin - ihan on kuskeistakin riippuvainen seikka.

062802moto_prv.gif
 
Mulla on toinen XJR menossa. Molemmissa sama vika eli kytkimen työsylinterin tiiviste lähtenyt vuotamaan. Ekassa -97:ssa alkoi  vuotamaan vuonna 2001 (n. 25 000 km) ja toisessa -04:ssa alkoi vuonna 2005 (n. 15 000 km).

Eihän tuo kriittistä ole (edes toisella kerralla Espanjassa), jarrunestettä saa melkein joka paikasta ja huoltoon pääsee mutta liekö silti enää sattumaa?

Korjaus maksoi Bilbaossa n. 50 eetä, joten eivät ryöstäneet matkalaista (kun oli takuuseen menossa?).
 
Sinne työsylinteriin kertyy vettä, joka syövyttää alumiinia eli tässä tapauksessa työsylinterin seinämää.

Vaihtaa kerran vuodessa nesteet, niin vältyy ongelmilta.
 
Back
Ylös