• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vastaohjaus eli työntöohjaus

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja FJ20
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
hra1150 sanoi:
Ei tarvitse. Kaikki tietävät, että tavallinen alumiini putoaa heti maahan, kun sen heittää ilmaan. Sen vuoksi lentokoneet valmistetaankin lentokonealumiinista. Vähän samasta syystä kuin laivat ovat telakalla hitsattua laivarautaa. Muutenhan ne uppoaisivat heti.

GoSpel sanoi:
Loogista. Sukellusveneet on ilmeisesti tavallisen ja laivaraudan seosta.

Näin sen täytyy olla. Varmaan se tavallinen rauta on u-bootien alaosassa ja sen vuoksi niillä ei ikinä ajeta ylösalaisin.
 
:D No voihan hyrrä.

Oleellista on, että uskaltaa ajaessa käyttää vastaohjausta reippaasti kun tulee kurviin reippaasti. Muuten mopo joutuu ulkokaarteen puoleiseen ojaan ja kuski sen mukana. Ja hölmömmät perässäajajat vielä seuraa siinä takana samaan ojaan.

Ja sitte hyrrävoimasta..
Sen avulla vaakasuuntaan pyöriessään mm. Segway pysyy pystyssä ja esim. yksipyöräinen tai kaksipyöräinen ajoneuvokin kuten historiallisista artikkeleista voitte lukea. Hauskoja patentteja on tehty myös keinumattomiksi tarkoitettuihin laivoihin.. yms. yms. kliffaa.:thumbup:

Ohjausta vakauttaa varsinkin jarrutuksessa etuhaarukan jättö, eli se "caster" ohjauskulma. Camberinhan tekee kuski itse kallistelemalla. Paikallaan caster sensijaan pyrkii kääntämään mp:n etupyörää kallistuksen suuntaan, koska etuhaarukan kulma aiheuttaa sen että renkaan kosketuskohta alustaan on taaempana kuin haarukan kuviteltu kosketuskohta maahan, jos se jatkuisi maahan saakka.

Hitaassa vauhdissa, esim. parkkipaikalla, mp:tä käännetään tangosta siihen suuntaan mihin sen halutaan kääntyvän, samalla painopistettä kääntymissuuntaan siirtämällä, koska hyrrä/linkousvoimia ei ole. Kovassa vauhdissa vastaohjausta tarvitaan, koska hyrrä/linkousvoima pyrkii pitämään mp:n pystyasennossa. Siksi mp:n päälle voi suoralla tiellä vaikka käydä seisomaan ja pidemmäksikin aikaa, jos siinä on vaikkapa vakionopeussäädin apuna. Painopistettä siirtämällä pyörän saa hiukan kallistumaan ja kaartamaan kallistuksen suuntaan. Tiukemmat kanttaukset on tehtävä sitten vastaohjauksella, jotka rohkea akrobaatti tietenkin tekee seisoessaan toisella jalalla ohjaustangon päällä..

Pystyasennossa pyörivän pyörän fysikaalinen erikoisuus on se, että renkaiden yläosa matkustaa eteenpäin suhteessa akseleihin yhtälujaa kuin alaosa taaksepäin. Akseli matkustaa menovauhtia. Siitä seuraa, että yläosan liike-energia on huomattavasti isompi kuin alaosan. Niinpä sen massan liikeradan poikkeuttamiseksi tarvitaan sitä enemmän energiaa mitä enemmän vauhtia on. Näin vastaohjausvoimaa pyörän kääntämiseksi ja kallistamiseksi tarvitaan sitä enemmän mitä kovempi vauhti on.

Asiaa voi havainnollistaa renkaan yhteyteen laitetulla siipirattaalla, josta renkaan yläosaan pudotetut kuulat lähtee tuplavauhdilla ajonopeuteen nähden. :orgmp: Heh..

Vaakasuunnassa
 
Ei ihan Gospel. Sukellusveneet on tehty siitä raudasta johon on jäänyt ilmakuplia sisälle, joten ovat puolikelluvia; painolastiankeilla sitten säädellään syvyyttä. Helppoa perustason järkeilyä tämä.:D:D:grin:

Ps ihan hauska topicci
 
jaulis sanoi:
Voisiko PekkaVee ammattilaisena kertoa ihan perus rallienglannilla, että mitä nyt tehdä jos joutuu johonkin mutkaan kuitenkin ajamaan? :blink:
Pitää mennä EAK kurssille tai sitten Moottoripyörä. orgin Ajotaito kursseille.
 
Nitrous sanoi:
^Unohda se hyrrävoima, sillä ei ole vieläkään mitään tekemistä kääntymisen kanssa!

Aalto-yliopistossa on tehty kandidaattityö tuosta moottoripyörän renkaiden hyrrävoimien vaikutuksesta ajodynamiikkaan, kuten Nitrous jo kertoi.
Vuonna 2011 on Konetekniikan laitoksella hyväksytty työ nimeltään "Renkaiden hyrrävoimien vaikutus moottoripyörän ajodynamiikkaan". Tekijä on Juha-Matti Isomaa

Lueskelin tuota opusta.
Tässä muutama lainaus suoraan siitä.

Esipuheen yhteenvedossa kerrotaan mm. seuraavaa, suora lainaus:

”Työn perusteella moottoripyörään vaikuttavat hyrrävoimat lisäävät hieman mutkaa ajavan moottoripyörän kallistuskulmaa.
Kallistuessa moottoripyörän hyrrävoimat kääntävät ohjaustankoa kallistuksen suuntaan, jolloin ohjaustankoa on helpompi kääntää.
Toisaalta kallistuksen lisäämiseksi tarvitaan suurempi voima ohjaustankoon. Ohjaustangon kääntäminen saa aikaa hyrrävoiman, joka kallistaa moottoripyörää eri suuntaan ohjaustangon kääntämisen kanssa.
Tästä on hyötyä vastaohjauksessa, sillä hyrrävoima luo kallistavan momentin heti, kun ohjaustankoa aletaan kääntää. Tämän ansiosta vastaohjaus on nopeampaa kuin pelkästään painovoiman avulla tapahtuva kallistus.”

Yhteenvedossa kandidaattityön lopussa sanotaan muun muassa, suora lainaus:

”Kallistuva moottoripyörä aikaansaa hyrrävoimasta johtuvan momentin, joka kääntää eturengasta kallistuksen suuntaan.
Tällöin hyrrävoima toimii kuten ohjaustehostin vähentäen kuljettajan voimankäytön tarvetta. Samalla ilmiöllä on myös merkittävä rooli eturenkaan itseohjautuvuuden kannalta sillä eturenkaan kääntyminen kallistuksen ansiosta nostaa moottoripyörää pystyyn

Tämän kandidaattityön perusteella nykyisten moottoripyörien hyrrävoimilla on merkittävä rooli lähinnä itseohjautuvuuden ja vastaohjauksen osalta.”
 
Tuo kandidaattityössä mainittu "ohjaustehostin" ei ole kuitenkaan moottoripyörissä oikein osuva nimitys.
Jos etupyörä kääntyy kaarteessa enemmän kaarteen suuntaan, niin seurauksena on vastaohjaus, joka pyrkii nostamaan pyörää ja oikaisemaan ajolinjaa loivemmaksi. Siksipä sitä kahvaa pitää työntää koko ajan esim. moottoritiellä siinä 2 sekunnin kaistanvaihdossa. Hyrrävoima kun yrittää kääntää sitä etupyörää sinne kaarteen suuntaan, josta aiheutuisi vastaohjaus ja kurvin loiventuminen. Sitä hyrrävoimaa pitää oikeasti vastustaa työntämällä sitä sisäkurvin kahvaa. Jos siis haluaa tehdä tiukan kurvin eikä mitään ajelehtimista vaikka kaistalta toiselle.
 
Viimeksi muokattu:
Vielä tänä aamuna näytti siltä, että tässä keskustelussa olisi joku tolkku. Tänään tuli sitten sellaisia kirjoituksia, että niistä ei tiedä kirjoitetaanko tosissaan vai vedätetäänkö piruuttaaan ihan mahdotonta soopaa.
 
Jokainen, joka uskoo hyrrävoimien pitävän kaksipyöräisen pystyssä menköön peruuttamaan ilman apupyöriä ja ottamatta jaloilla tukea. Jos mopossa ei satu olemaan peruutusvaihdetta, niin esimerkiksi Nuuksiontieltä löytyy pari hyvää mäkeä, joista saa tarpeeksi vauhtia.
 
Pekkavee sanoi:
Tuo kandidaattityössä mainittu "ohjaustehostin" ei ole kuitenkaan moottoripyörissä oikein osuva nimitys.
Jos etupyörä kääntyy kaarteessa enemmän kaarteen suuntaan, niin seurauksena on vastaohjaus, joka pyrkii nostamaan pyörää ja oikaisemaan ajolinjaa loivemmaksi. Siksipä sitä kahvaa pitää työntää koko ajan esim. moottoritiellä siinä 2 sekunnin kaistanvaihdossa. Hyrrävoima kun yrittää kääntää sitä etupyörää sinne kaarteen suuntaan, josta aiheutuisi vastaohjaus ja kurvin loiventuminen. Sitä hyrrävoimaa pitää oikeasti vastustaa työntämällä sitä sisäkurvin kahvaa. Jos siis haluaa tehdä tiukan kurvin eikä mitään ajelehtimista vaikka kaistalta toiselle.

Pekka nyt kannattaisi tehdä niin että kamera kiinnii siihen takalaukun paikalle ja kuvaamaan eteenpäin. Sitten kokeilemaan tää motariväistö, pari kokeilua ja sitten katsomaan mikä menee pieleen. Oma henkilökohtainen veikkaus: hartiat lukossa ja kyynärpäät liian korkealla. Mutta se selviää varmaan siitä videosta.

Mutta varo niitä kaiteita ja muuta liikennettä.
 
Sääliksi käy Nitrousta - itse olisin jo kyllästynyt ratakiskon taivuttamiseen noin viisikymmentä viestiä sitten :thumbup:
 
Akiva sanoi:
U-boatit ja L-koneet jostain ihme syystä toimii melko samalla tavalla. Johtuneeko siitä, että neste ja kaasu on lähes sama asia?
Ja jotkut hyödyntävät noita sekä että ja ihan jopa samanaikaisestikin :blink:

Alt_Charlie%20McKee%20tries%20the%20solid%20wing_lr1.jpg


Vastaohjaus ... No ainakin tuossa kuvassa kuljettaja käyttää varsin hyvin omaa painoaan ajokkinsa ohjastamisessa :grin:
 
Kiertotiehuvitus sanoi:
Kuinkahan saataisiin Tekniikan Maailma poistamaan tai korjaamaan ”Turvallisesti moottoripyörällä” -kirjoituksen luku 1 ”Näin ohjaat ja kaarrat oikein”. http://www.tekniikanmaailma.fi/kaksipyoraiset/turvallisesti-moottoripyoralla/nain-ohjaat-ja-kaarrat-oikein
Onko jollakin suhteita tuonne toimitukseen. Ei tarvitse täällä tunnustaa, mutta voisi välittää viestiä.

Nää Tekniikan ynnä muiden maailmojen toimittajien aikaansaannokset kyllä loistavasti kasvattaa näitä virheellisiä käsityksiä lähes aiheesta kuin aiheesta.
 
Kiertotiehuvitus sanoi:
Kuinkahan saataisiin Tekniikan Maailma poistamaan tai korjaamaan ”Turvallisesti moottoripyörällä” -kirjoituksen luku 1 ”Näin ohjaat ja kaarrat oikein”. http://www.tekniikanmaailma.fi/kaksipyoraiset/turvallisesti-moottoripyoralla/nain-ohjaat-ja-kaarrat-oikein
Onko jollakin suhteita tuonne toimitukseen. Ei tarvitse täällä tunnustaa, mutta voisi välittää viestiä.
Miksi siihen mitään välikäsiä tarvittaisiin. Suoraa toimintaa - anna palaa - hopi hopi!:thumbup:
 
Nitrous sanoi:
Nää Tekniikan ynnä muiden maailmojen toimittajien aikaansaannokset kyllä loistavasti kasvattaa näitä virheellisiä käsityksiä lähes aiheesta kuin aiheesta.

Ainakin Tero Kiira ja Allan Bridger. Taitavat kirjoittaa muihinkin alan lehtiin. Molemmilla pitkä kokemus.

Taidanpa Kemoran ratapäiville mentäessä käydä hieman jäykentämässä jousitusta kiristämällä jousituksen esijännitystä................älkää vastatko tähän viestiin!!:D:D
 
Back
Ylös