• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Varadero XL 1000

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja motomies
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tyylikkäät noi sivulaukut, sopii hyvin varreen. :)


Mulla (taas) aivan helevetinmoinen kustomikuume päällä.. aargh! Auttakaa, veljet! :grin:
 
Hyvää Juhannusta!

Mieti Mikko tätä: selkäkipuja, yli 100 kg lisää painoa ja puolet vähemmän tehoa...(paitsi Suzuki 1800).
Mutkatiellä huomaa eron vauhdissa kun kamat raapii tonttia koko ajan... Toisaalta, sitten ei olisi enää kiire minnekään ja parempi niin kun ei ne jarrutkaan tunnu hyviltä:p

Kuten sanottu: Hyvää Juhannusta kaikille!!
 
Iso huolto tehtynä (tänä vuonna tuntuu kertyvän kilsoja) ja TAAS piti vaihtaa taakse palat. Ne oli ihan loppu. Tuntuu kestävän enintään 6-10 tkm takapalat, etupaloilla olisi ehkä saanut 40t täyteen mutta vaihdettiin nekin nyt samalla. Millä paloilla äijät ajaa, minä en taida 6 tonnin jälkeen enää originaaleja laittaa..?
 
Mä vaihtelin parituhatta kilsaa sitten Wemoton halvimmat jarrupalat taakse. Ainakin vielä on pintaa reilusti. Mutta en ajelekkaan radalla jarrut savuten niinkuin TiuSo Agostini. :)

Edelleen ankara kustomikuume vaivaa, onneksi krooninen persaukisuus hieman jarruttelee. Pari viikkoa jo kuolannut nettimoton customhäksättimiä. :wanna:

Ei vaan wanhan Varren hinnalla saa oikeen mitään järkevää kustomia. Täytyy yrittää parikolmetonnia säästellä. :orgmp:
 
Mittasin piruuttani levyt, niissä on onneksi vielä paljon jäljellä. Tottakai radalla pitää jarruttaa, mutta muuten mielestäni en juuri jarruttele... Ja etupalat oli siis tehtaan jäljiltä --> niillä olisi vielä muutama tonni menty. Takapaloilla varmaan 200 km...

Mikolle kiusaksi (noita minä kyttäilin jokunen vuosi sitten, ovat vaan vieläkin tosi kalliita) tähän nettimoton linkki.

kuutoskoneita

Ne käy nätisti...:p
 
Yksi on joukosta poissa! :kynttila:



Vesku peijooni vaihtoi Varren tänään 1500 Intikkaan. Hauska vekotin cruisailla, ja helevetin komiat äänet! :rakastunut:
 
Viimeksi muokattu:
Mikko76 sanoi:
Vesku peijooni vaihtoi Varren tänään 1500 Intikkaan. Hauska vekotin cruisailla, ja helevetin komiat äänet! :rakastunut:
Ei hitsi, vajaan pari viikon ollut reisussa keskieuroopan puolella ja täällä ollaan jo sinä aikana vaihdettu customeihin ja kuumetta podetaan. :no: No kukin tyylillään.

Jarrupaloista, ite vaihdoin ennen reissua kaikki palat mitä löytyi. Takana oli viime kesänä huollossa vaihdetut palat, ei aivan loppu mutta 10tkm takana ja edessä todennäköisesti alkuperäiset jotka nekään ei aivan loppu, mutta kyllä kannatti vaihtaa.
Taisin saaristokierroksellakin mainita että etupää ravistaa jarruttaessa ja epäilin levyjen kieroutta vaan eipä sittenkään. Ravistus hävisi kun sai uudet palat:jippikaijee: Kaverilla Tiger.ssa samanlainen tapaus edelliskesänä mutta en uskonut sen auttavan omassa tapauksessa mutta niin vain kävi.
Ja palatkin ostin ihan oikein Motonetista, Lukaksen jonkinlaiset sintratut. Suht edullisetkin vielä.
 
Kyllä on täällä työt haittanut harrastustoimintaa aika lailla :( Tänään piti ajella peräti 3km matka sitten mopedilla töihin.. Saas nähän meneekö kesä ohi tänä vuonna nopeasti ja varren kilometrit jää todella naurettavan pieniksi..
 
Terve

Tuli viime syksynä vaihdettua africa twin 05 varadeeroon
ja nyt tuntuu että kaipaisi vähän lisää korkeutta pyörään.
onko kukaan laittannut varreen korotuspaloja takapäähän.
Jos jollain jäänyt nurkkiin niin olisin kiinostunut ostamaan.
T:Leppänen Jari. puh.0400419836
 
mänä sanoi:
€ 9,00 ! Karmeeta riistoa:grin: Kävin just könyymässä mopon alla ja sehän on se takapytyn lähellä oleva liitos. Täytyy hommata tiivisteet ja pistää homma vireille. Kiitosta kovasti !:thumbup:

Täällä sama homma edessä, sama liitos..;
tyhmä kysymys: pitääkö putket tiputtaa takaa irti? Vai riittääkö kun tiputtaa etummaiselta pytyltä tulevan?
Kaipa tuon sitten huomaa tehdessä... Hain muuten internationaalifoorumin innoittamana volkkarin klemmarin (5e), hondan oma olisi 37e...
 
Etupytyltä irti, pöntöt takaa irti (sitä ennen puoli perää osiksi: perälaukkuteline, sivulaukkuraudat jne.) Keskiseisontatuen päälle makaamaan, sitä ei tarvinnut irroittaa. Ostin ensin väärän kokoisen tiivisteen, joten tarkkana sen mitan kanssa ! Pannaksi ostin Stormilta jonkun yleismallin, alle kympin maksoi muistaakseni.

Aijjoo, toinen kynttilä, vaihdoin Varren uuteen ylivuotiseen Bandittiin. Oli vähän pakko hommaa matalampi mopo, kun rouvan ajettua kortin hänen jalat ei kuitenkaan pidentynyt :D ja talous ei oikein kestä pitää kahta pyörää.
 
Työturvallisuuskurssilla Zzzz...

Jep, pelkkä etummaisen putken irroitus riittää. Vaihda samalla sinne se kuparitiiviste.

Aavistuksen customkuume hellitti kun viikonloppuna surauttelin sorapätkkiä mutta vieläkin polttelee. Saapas nähdä kuinka käy. :p
 
Kiitoksia vastauksista, eiköhän se siitä. 2007ssa on varaosakirjan mukaan kaikki tiivisteet samankokoisia, otin niitä ja kuparitiivisteitä parit. Ne ei maksanut edes hondan tiskillä montaa euroa..

Hiekkatiet vieroittaa kustom-kuumeesta mutta aiheuttaa ns. porkkanatautia... Suo siellä ja vetelä täällä...

Mänälle paljon ilometrejä Banditilla, ne on hyviä vehkeitä!!:orgmp:
 
Tulipa tänä aamuna ajeltua töihin päin varren kanssa. Heti alkumatkasta tuntui että ei saatana mikä tätä vaivaa että ihan kuin hieman löysällä rungolla olis liikenteessä :blink:

Puolessa välissä piti käydä asioilla ja takas tullessa katselin että nyt on varmasti takanen tyhjentynyt yön aikana.. Ei muuta kuin läheiselle huoltsikalle ja keskiseison turvin moperi ylös. Mittari kiinni ja 0.5bar ilman painetta sisässä..
Lisää ilmaa sisään ja rengasta pyörittämällä huomasi että oik puolella metzelerin kumissa sisässä ilmeisesti poranterä tms.. Huomennapa tuo selviää mikä sinne on mennyt kun uutta kumia tarkoitus laitella paikalle.

(onneksi en ehtinyt vielä vaihtamaan uutta kumia)

Elokuun loppuun -> 1kk etiä päin loma-anomusta vetämään ja katsotaan jos sitä kerkeis heittään kevyen 8->10tkm lenkin ulkomailla :WAZAAP:
 
Mulla pistää lavasta välillä jos saa vetoa. Ilmenee etenkin kylmillä keleillä= minun kohdalla lähellä nollaa. Ei tartte olla kaulasuojus paljonkaan huonosti niin alkaa tuntumaan.

Vähän vanhaa juttua mutta mulla sama homma, kylmällä kelillä kun alkaa kylmä hiipimään niin ihminen luontaisesti alkaa jännittää lihaksiaan, mopoillessa alkaa todella helposti jännittään hartioita, lapoja ja käsiä.

Itellä homma menee niin jännittämiseksi että alkaa sormet puutua ... Pakko aina välillä irrottaa kädet tangosta ja pyöritellä olkapäitä ja tietoisesti rentouttaa hartiat.

Osansa tähän antaa heikko lihaskunto. Ite oon jumpannu iltaisin isolla kuminauhalla, kädet suoraan eteen tasavälein, kuminauha siihen väliin ja venyttää nauhaa sivuille, sitten laskee käsiä alas reisien eteen ja siitä nostaa ylös pään päälle(kuminauha kokoajan venytyksessä) ja tätä toistaa parit kerrat.

Kohtaa huomaa kuinka veri kiertää paremmin olkapäissä ja tuntuu kumman hyvältä. Kannattaa kokeilla :)
 
VKO sanoi:
Tulikohan tuo yläpuolinen viesti ihan oikeaan paikkaan :blink:

Tuli, se vaan oli vastaus vanhempaan vastaukseen, aikaisemmin joku valitteli huonosta ajoasennosta kun yläkroppa puutuu, joku sitten viittasi viileään keliin ja vetoon :) Ja minä sitten vastailin siihen.. Tarkoituksenani oli siis osoittaa että hartioiden ja lapojen välissä tuntuva nipistävä kipu ei välttis ole huonon ajoasennon syytä :)

BTW huomenna pitäs varaderoa käydä tsekkaamassa jos sellasen hommais :) Siksipä näitäkin lueskelen ...
 
Back
Ylös