• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Varadero XL 1000

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja motomies
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Vois olla semmonen setti että ajettas saariston rengastie pitkällä kaavalla, käytännössä lenkki kestää kokopäivän. Mökki on aivan ko. jutauksen varrella. Ja sitten saunaa ja makkaraa ja alkoholitonta olutta.

No mikä jottei! Varre ei vielä olekkaan käynyt rengastiellä ajelulla. :orgmp2:



Tänään vihdoinkin vein etulokarin maalarisedälle ja muljahti mieleen että uudet (Dual CBS blabla) tarrat on saatava lokasuojaan.
Onko kellään havintoja mistä noita kannattaisi kysellä? Pari firmaa löysin pikaisella guugletuksella mutta toisessa puljussa ei pelaa paypal ja toisessa rahdin hinnaksi tulee n.40$, melko paljon kahdesta tarrasta.. :no:


Edittiä: Englannista löytyi tarrat hintaan 44e, prkeles kun tuntuu kalliilta mokomat.. Lokarin maalaus on luultavasti halvempi. :p
http://www.hondaoriginalparts.com/honda_motorcycle_parts_selection.php?block_01=13MBTX21&block_02=F__3600&block_03=6971



tarra1.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Tuo laukun kannen kiinnitysosa vielä metsästyksessä, jos vaikka jollain muutoin "rikkoutunut" laukku nurkissa lojuaisi?

Joko lillip on sivulaukut parsittu kasaan? :p

Tällaiset melko edulliset laukut tuli vastaan sakemannin Ebayssä. Pikku fixailulla noista saisi vielä soivat pelit mutta ei varmaankaantietenkään saa millään ilveellä vanhanmallisiin telineisiin kiinnitettyä(?). :(
 
Traxin alulaukkuja olisi tarkoitus Varreen hommata.. Onko kellään tietoa että onko Varan omat sivulaukut kenen valmistamat? Givin/Kapan telineisiin kun saisi sopivasti kiinnikesarjat.

Saas nähdä onko sitä tasan 3kk enää jäljellä tän vuotiseen Euroopan kierrokseen:jpstyle:

Eli pitäs pian varusteet kasata paikalle. Perushuoltoa,ketjuratas pkt, uusia renkaita jne.. Huollossa pitäs vielä takuun piikkiin selvitellä miksei ne räpylän lämppärit toimi isoimilla tehoilla.
 
Uudemman Varaderon (2003 alkaen) laukun on Givin tekosia (kai ne ihan uudet laukkujen pienoismallitkin, niistä en tiedä varmaksi mutta samoilta näyttää...). Onkohan kukaan kokeillut että käykö Rtg-paketin rautoihin jotkut muut givin laukut, siinähän se vastaus olisi. Jos meinaan VKO:lla on hondan omat, Rtg-paketin mukana tulleet raudat, niin se ei ole saletti että niihin käy kaikki Givin laukut, ainakin givin omat raudat näyttää erilaisilta...
 
Mikko76 sanoi:
Joko lillip on sivulaukut parsittu kasaan? :p

Tällaiset melko edulliset laukut tuli vastaan sakemannin Ebayssä. Pikku fixailulla noista saisi vielä soivat pelit mutta ei varmaankaantietenkään saa millään ilveellä vanhanmallisiin telineisiin kiinnitettyä(?). :(

Vanhat raudat komeasti jo pyörän sivuilla laukkuja odottelevat! Työkaverilla laukun kannen kiinnitysosat valmistumassa rosterista, joten bling bling osio vanhaan pyörään kohta hoidettuna. Laukut ostin tuohon ebay hintaan (sisälaukut vielä puuttuvat) vaan uusilta näyttävät noihin verrattuna. Kohta siis paketti valmis ja valmiina lähi(ö) matkailuun :)
 
lillip sanoi:
Vanhat raudat komeasti jo pyörän sivuilla laukkuja odottelevat! Työkaverilla laukun kannen kiinnitysosat valmistumassa rosterista, joten bling bling osio vanhaan pyörään kohta hoidettuna. Laukut ostin tuohon ebay hintaan (sisälaukut vielä puuttuvat) vaan uusilta näyttävät noihin verrattuna. Kohta siis paketti valmis ja valmiina lähi(ö) matkailuun :)

Täällä olisi sisälaukut. Itsekin meinasin tilata nuo mutta PayPal maksu ei onnistu. :no:
 
Kalenterin mukaan ei olisi enää montaa viikkoa jäljellä että alkaa kausi :grin:

Etelässä varmaan vähän aiemminkin.. Saas nähdä mitenkä täällä pääsee heittämään perinteistä Euroopan kierrosta.

Haaveissa ois Toukokuun puolen välin aikaan 1kk reissu..

Sitä ennen ois paljon tekemistä varren kanssa :D

-Pesu + Vahaus
-Isommat sivulaukut
-Tourancet alle
-36 tonnin huoltoa
-selvitellä miksei ne kahvan lämppärit toimi täydellä teholla.
 
^ On se komia!

VKO: Paljonkos tourance kesti kilometrejä takana? Mulle lähettityyppi toi tänään uuden(käytetyn) takavanteen saksasta. :jippikaijee:
Nyt tarvis joku gummi pyöräyttää siihen ympärille. Trail Attackilla taisi tulla 12tkm täyteen joten se on aika vahva ehdokas jos en parempaa löydä.




P.s. Jännä aine tuo jaloviina, tänään postissa tuli viimekertaisen kalsarikänni ebay shoppailun huipentuma. Ihan kuin jouluna, pitkin viikkoa postiin tipahtelee kaikenlaista tilpehööriä. :D

Saapas vaan nähdä raaskiiko tuolle puhkoa muoveihin reikää..



IMG_0249.jpg
 
Viimeksi muokattu:
onko joku tilaillu ylimääräisiä kaasarimallin bensapumpun kärkiä ulkomailta tai meinaako joku tilailla? Tarvisin yhdet
onkos kukaan päivitelly jousitusta? stormilta viimekesänä sai 2cm korotus sarjaa mut nyt keväällä kun kysyin niin ei kuulema enään saa. onko tietoa saako mistään muualta? tarvis yhden sarjan.. Kokemuksia muuten iskari päivityksistä? yks sarja jonkun verran ajettuja touranceja on jääny talliin lojumaan kun vaihdoin nappulat tilalle
 
Täältä itse tilasin viime kesänä, muutamassa päivässä tulivat perille.

Onko touranceissa paljon pintaa jäljellä? Jos ei aivan slksit ole, ostan renkaat. :)


E: näköjään tuolla wemotolla on korotus sarjojakin £72. :blink:
 
Viimeksi muokattu:
no niin tourancet tais nyt sitten mennä. ..se kävi muuten nopeasti

wemotostahan löytyy muutakin tilattavaa. onko tos mitään huomiotavaa kun tuolta tilaa?, ei ole tullut harrastettua nettitilailuja
 
xl 1000 offroad sanoi:
no niin tourancet tais nyt sitten mennä. ..se kävi muuten nopeasti

wemotostahan löytyy muutakin tilattavaa. onko tos mitään huomiotavaa kun tuolta tilaa?, ei ole tullut harrastettua nettitilailuja


Ei siinä muistaakseni ollut mitään erikoista tilauksen suhteen. Itse maksoin Paypal:lla ja parinkolmen päivän kuluttua posteljooni kiikutti paketin.
 
Mikko: Hyvin kesti europan kiertueen +6400km välillä raskaalla lastilla ja toisaalla välimeren lämmössäkin, lisäksi kotimaassa korpi teitä ja metsäteitä möyritty :grin:

Oisko noilla nyt yli 8 tonnia ajettu ja pintaa on vielä jäljlellä kohtalaisesti.Voin katsella miten paljon on jäljellä kun töihin suuntaan. Vaihtoon ne kyllä menee itselläkin kohta.. Koska voipi olla että tässä meinaa yllättävää kiirettä pukata tuon pyörän varustamisessa ja valmistautumisessa uuteen reissuun :)-
 
Ketjuratas pakettia pitäisi sitten seuraavaksi metsästellä.. Hondan omaa pakettia vaiko paikalliselta dealerilta,
Suosituksia?

Traxin 37l alu sivulaukut ja renkaat tilattu :)
 
HUOM!

Tarkastaahan satulan alta työkalupussi ja sen sisältö! Itsellä oli mennyt se pieni vedenpoisto reikä tukkoon paikasta missä työkalut ovat (sijaitsee vas laidassa).. Pussi täynnä vettä työkalut sen mukaisessa kunnossa.
 
Suosittelen EK:n ketjuja.Itsellä oli kyseiset ketjut 40000km paikoillaan ja eivät vielä olleet ihan lopussa,mutta laitoin talvella uudet samanlaiset ketjut tilalle.Mielestäni ihan hyvät ja laadukkaat ketjut,ovathan ne japanilaista valmistetta.
Hinta oli ketjuratas paketilla alle 150 euroo.Kyseistä ketjua myy ainakin pyörä ja mopo.
 
Noniin, nyt on tourancet haettu. Kiitokset xl 1000 offroad:lle! Onko darra? :D
Samalta reissulta tarttui mukaan uusi kypärä. :jippikaijee:
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös