• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Vakuutuksesi hinta?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mi16
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
rampas80 sanoi:
Kysyitkö varmasti kaikista yhtiöistä? Omaan korvaan kuulostaa hieman kalliilta :dunno:

XJ 900 sanoi:
Tuossa ylläolevassa
tapauksessa on kaikki elementit,nuori kuski,ilm.uudehko sporttipyörä jne.

Jep ei tän ikäsenä vakuutuksia hirveen halvalla saa.. Kaikkien yhtiöiden keskiarvo oli noin 1300 euroa et on toi OP:n tarjous kuitenkin paremmasta päästä. Olisihan osakaskolla saanut jonkin verran säästettyä mut itselle täyskasko antaa mielenrauhaa, etenkin kun on uunituore pyörä alla.

Pitää vaan ajella varovasti niin pääsee bonukset kasvamaan :orgmp:
 
ellninjoh sanoi:
Jep ei tän ikäsenä vakuutuksia hirveen halvalla saa..

Eipä se pelkkä ikäkään niin hirveästi auta.

Mies, 37v, Espoo.

Suzuki GSX650F 2008:
538,99EUR/v liikenne (35% bonus) + 128,06EUR/v osakasko = 665,05EUR/v

Kawasaki Ninja 300 ABS 2013:
583,57EUR/v liikenne (20% bonus) + 80,39EUR/v osakasko = 663,96EUR/v

Ympärivuotisena, Pohjolasta.

Tuon Suzukin olen kilpailuttanut joka vuosi uudestaan ja Pohjola on aina ollut selvällä marginaalilla halvin (esim. If tarjoaa about tuplahintaa), Kawa on sen verran uusi tuttavuus etten vielä ole ehtinyt.
 
Pyörä Honda cbr 954rr vm.2002 ja kuski 40v mies Joensuu

-Liikennevakuutus Ifistä: bonus 20% 1374,74€ ja osakasko 62,28€ =1437,02 € / vuosi (tuossa oli viel liiton alennus 16%)

-Liikennevakuutus OP / Pohjola: bonus 20% 579,49€ ja osakasko 131,38€ =710,78€ / vuosi
 
Viimeksi muokattu:
Mies 40v Salo
Kawasaki Z750 -08
Ympärivuotinen
IF liikenne ja täyskasko täysillä bonuksilla 535€

Päivitystä aikaisempaan hintaan:

Eli nyt ikää 41 ja vakuutukset ennallaan paitsi hinta pudonnut 390 euroon:D
no se säästö menee tulevaan veroon
 
Tää suvi menty Pop-vakuutuksen kanssa.

Pyörä Triumph Rocket 3 Touring, 2009.

Bonukset liikenne 73% (165,12€) ja Kasko L 70% (193,21€) + vero päälle 86€, maksu yhteensä 444,33€.

Tohon kuuluu joku 20% alennus eli hinnannousua on tiedossa...

Ai niin, mies 42v ja stadissa.
 
KTM 450 EXC-R 2007 valkokilpinen. Helsinki 43v.
Ympärivuotinen liikennevakuutus POP 377:jippikaijee:
Pelkäsin paljon pahempaa. Netistä ei saanut hintaa, ja täti kyseli puhelimessa ajohistoriasta ennen kuin hinnan ilmoitti. Lähtöboonuksilla (20) mennään, kun kakkospyörästä kyse.
Mikäköhän ajohistoria kysymysten tarkoitus oli? Sainko jotain harkinnanvaraista alennusta, vai mietittiinkö siellä koko vakuutuksen myöntämistä?
Kaskoa tai osakaskoa ei tämmöisille pyörille popissa myönnetä.
 
^ Olisko ennakoinu sitä vuodenvaihteen uudistusta ku eiks sen pitäis muuttua siihen et ajohistoria/vahinkohistoria pohjaseks hinnoittelu.
 
Tein juuri talvimopooni liikennevakuutuksen, ja olin lentää perseelleni, kun valkokilpisen 250cc exc-f kotarin vakuutus talvikuukausilta Pohjolassa 3,19e/kk. Maaliskuun lopussa otetaan pois liikenteestä kesäkuukausien ajaksi. :D

Kerrankin joku on mopoilussa sopuhintaista.
 
Tulipa tuokin tänään kurkattua eli liikennevakuutus 240€/vuosi ja osakasko 57€/vuosi 50% bonareilla.
Mopo on Yzf 750 r -95 mallinen ja vakuutus IFissä.
Lähitapiola laittoi tarjousta sopivaan 520€/vuosi, en tarrannut tarjoukseen jostain syystä kun tuo oli pelkkä liikennevakuutuksen hinta :grin:
 
Miten vaikuttaa vakuutusten hintoihin, bonuksiin ja useamman laitteen omistamiseen vakuutuksineen 1.1.2017 voimaan tuleva uusi vakuutuslaki????

Tapiola ainakin mainostaa jo kovasti, miten autojen vakuutukset muuttuvat, mutta en ole huomannut kenenkään mainitsevan sanallakaan moottoripyöriä ja lakimuutoksen vaikutuksia näihin.

Tietääkö kukaan??
 
If vastasi eilen, ettei vielä tiedetä. Päätöksiä varmaan tulee alkuvuodesta.
 
Mies 55, Tuusula

Kawasaki ZRX 1200 -05, 2,2 €/päivä bonus 25%
Kawasaki Versys 650 -07 3 €/päivä bonus 20% (A2 muutos ei vaikuttanut vakuutuksen hintaan)

Vakuutukset IF:stä, pelkkä liikennevakuutus kummassakin
 
If ilmoitti kirjeellä eilen näin:

"VAHINKOHISTORIAN VAIKUTUS LIIKENNEVAKUUTUKSEN HINTAAN SÄILYY ENTISELLÄÄN
Vahinkohistoria huomioidaan jatkossakin liikennevakuutusten hinnoittelussa. Kun ajoneuvolle otetaan
uusi liikennevakuutus, vakuutusyhtiö saa automaattisesti asiakkaan vahinkohistorian
henkilötunnuksen perusteella. Vahinkohistoriasi huomioidaan siis vakuutuksesi bonuksessa myös
uuden lain tultua voimaan. Uusi laki ei aiheuta muutoksia Ifin liikennevakuutuksen
bonusjärjestelmään."

Eli ainakaan toistaiseksi, ei uusi laki tuo Ifin kohdalla bonus etuuksia.
 
2002 xx koko vuosi 254e sisältää osakaskon kuski 45v ponarit 55 :jippikaijee:
if on yhtiö.jännä homma kun vaihto 9 vuotta uudempaan noin 30 hv tehokaampaa niin vakuutukset halpeni
 
finn sanoi:
If ilmoitti kirjeellä eilen näin:

"VAHINKOHISTORIAN VAIKUTUS LIIKENNEVAKUUTUKSEN HINTAAN SÄILYY ENTISELLÄÄN
Vahinkohistoria huomioidaan jatkossakin liikennevakuutusten hinnoittelussa. Kun ajoneuvolle otetaan
uusi liikennevakuutus, vakuutusyhtiö saa automaattisesti asiakkaan vahinkohistorian
henkilötunnuksen perusteella. Vahinkohistoriasi huomioidaan siis vakuutuksesi bonuksessa myös
uuden lain tultua voimaan. Uusi laki ei aiheuta muutoksia Ifin liikennevakuutuksen
bonusjärjestelmään."

Eli ainakaan toistaiseksi, ei uusi laki tuo Ifin kohdalla bonus etuuksia.

Mulla on lähes kaikki muut ifissä mutta moottoripyörä tais olla tuplaten kalliimpi kun muissa viimevuonna en saanut talveksi vakuutusta poikki niin vein laput konttorille.........yhtiö lpetti ko vakuutuksen.Tän vuoden olut op:ssä en ole vielä katkaissut n650e Selitykseksi if tarjosi että liian paljon tehoa painoa kohti ja kuskilla toinen jalka haudassa ja reaktiokyky alentunut. No kaiken muun nielen mutta reaktiokyvyn pystyy mittaamaan no mittasin ja oli muistaakseni 361 ms eli taso on alle kolmekymppisen. Keskitynkin jatkossa siirtämään ja karsimaan vakuutuksiani ifissä.
 
OT: Missä tuollaista reaktiokykyä voi mitata? Olis kiinnostava tietää omaltakin kohdalta.
 
JMH sanoi:
OT: Missä tuollaista reaktiokykyä voi mitata? Olis kiinnostava tietää omaltakin kohdalta.

Kaveri pudottaa viivaimen sormiesi välissä ja nappaat kiinni heti kun havaitset viivaimen putoavan.
Mitataan matka, jonka viivain ehti pudota ja lasketaan putoamiskiihtyvyyden mukaan reaktioaika.

Onhan noita reaktioaikatestejä netti pullollaan, mutta niissä puuttuvat peliin langattoman hiiren hitaus yms. Mene ja kokeile. Varmasti älypuhelimeeniin on saatavilla
 
Back
Ylös