• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Uusien renkaiden "huolto"

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Tribu
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Elikkäs ajattelin tämmösen aiheen alotetlla mistä löytyis helposti useampi hyvä niksi Uusien renkaiden huoltoon/liukkauden poistoon.

Ja muutenkin rengas asiaa vois tähän laitella ei ollu muualla otsikoissa teksteisä varmasti seilä sun täälä mut jotenki hankalasti löydettävissä mielestäni.

Joten mitä lukenut jotkut ovat ehdotelleet hiekkapaperia ja sotkut taas hiekka kuopan kaivamista hiekkatielle taka renkaalla myös jonkinlaisia pesuja kuullut + perus ajamista mutta pistäkää omat kikat hyvillä ohjeilla ylös. Kiitos
 
Takakumi menee tietääkseni kivasti sillai et kun on alle saatu niin vetäsee semmosen puolen minuutin kuminpolttosession ni pitäs olla "tehdasrasvat" irti Etunen varmaa menee sit hiekkapaperilla kun ei taida etuvetoja vielä olla
nixweiss.gif
Tollain ite teen kun uudet alle laitan korkeintaan tuo "puolen minuutin" on ehkä liiottelua
biggrin.gif


Mut tosiaa eiköhän kummatkin konstit ole hyviä eli: Hiekkakuopan kaivaminen ja Hiomapaperi eiköhän kummassakin se pinta mene rikki tarpeeksi, mut kertokaas proot tarkemmin.
 
hyvä niksi Uusien renkaiden huoltoon/liukkauden poistoon.
Ajamalla se liukas vahapinta siitä uudesta nakista lähtee. Eikä se uusi rengas mikään sairaan liukas ole...mutta kylmänä kevätasfaltilla toki saattaa varomattomasti sutasta/lipsua. Mielestäni tässä vaiheessa ajokautta hiekka, pikkukivet ja muut epäpuhtaudet tien pinnassa ovat se suurempi riskitekijä, kuin uusi kumi...niin ja varomaton/holtiton ajo johtaa tietysti pöpelikköön.

Eli ajoa vaan ja rengas paineet on syytä olla kohdallaan. Rengaspaineet voi sitten vaikka kuukauden päästä tarkistaa.
 
No en kyllä viimeiseen 36 vuoteen ole uusia renkaita sen kummemmin pessyt kuin muutenkaan puhdistellut. Alussa vähän varovaisemmin varsinkin jos rengasmalli on vaihtunut mutta toisaalta en nyt tiellä niin hirveitä vauhteja päästelekään.
Ratajutut ovat sitten aivan oma taiteenlajinsa jota ei käsittääkseni pidä sotkea normaaleihin katurenkaisiin, eli isot pojat ovatten kertoneet että ratarengas pitää paremmin lämpimänä ja katurengas viileänä. Missä sitten erot liikkuvat niin siitä ei ole harmainta aavistustakaan.
 
No mitä ite tossa sormeilin 0km ajettun fillarini renkaita niin se oli liukas kun teflon pannu, itse tossa vetelin lipat uudella fillarilla pienissä vauhdeissa lähti taka renkaalta pito. hyvin se keski kohta kulu ajamalla mut heti kun kallistu enempi ei ollukkaan pitoa.
 
Ajamalla se muottisilikoni tms. kuluu pois, ei siihen pesuaineita tarvita. Kanttaaminen vähän varovaisemmin ensimmäisissä mutkissa. Jos vielä onnistuu kaatumaan vaikka tietää että on uudet renkaat alla niin sitten kaatuu varmaan muutenkin pölyn ja kylmän asfaltin takia näin keväällä...
 
Back
Ylös