• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

uusi 1290 Super Duke KTM tulossa vihdoinkin.

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Wiwwee
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
8551 sanoi:
Tulipa heti tosi hyviä vastauksia, kiitos. Tankoa voisi siirtää eteenpäin ja katsoa millainen vaikutus ajoasentoon tulee. Renkaina voisi kokeilla Metzeler Sportec M7 RR.

Eturattaaksi tilasin yhden piikin pienemmän eturattaan niin ei ole ihan niin pitkät noi välitykset ja sopii ehkä paremmin Suomen nopeusrajoituksiin.

Olethan huomannut että sitten piikki määrä menee parilliseksi ja ketjut saattavat kulua nopeammin. Sama piikki menee joka kerta samaan väliin.
 
marko.fzs sanoi:
Olethan huomannut että sitten piikki määrä menee parilliseksi ja ketjut saattavat kulua nopeammin. Sama piikki menee joka kerta samaan väliin.

Käyttäjäkommentteja lueskelin aikaa sitten superduke.net palstalta. Aika usein valittelivat eturattaan pienentämisen lyhentävän pienempiä vaihteita liikaa. Väännöllähän tuota härveliä viedään. Tosin kuutonen on aika turha vaihde Suomessa.
Takarattaalle kaksi piikkiä lisää oli muistaakseni paras lopputulos. Mutta sellanen pitää sitten ite tehdä:no:
 
Miksi pitääs olla viimeinen vaihde päällä jo satasen vauhdis jos ei sille ole oikiasti tarvetta?
Esim: kierrokset liian korkialla vitos vaihteella, jota kyllä epäilen?

Mun kotaris pitää oikiasti olla tarkkana mitä vaihdetta käyttää milläkin nopeudella ja sillä on hankala ajaa sellaasen peräs millä on joustava moottori prätkässään.
Esim satasen alueella mun pitää ajaa vähän yli, että motti jaksaa vetää vitosella ja nelosella motti huutaa niin kovaa, että lähtöö hampaat irti.
Auttaas paljon jos sais enemmän massaa vauhtipyörään.

Uskon, että näis teidän kotariis on kuitenki joustavampi motti ku mun omas, joka on vain ykspyttyynen ja kevyellä vauhtipyärällä varustettu...:dunno:
 
Dege sanoi:
Kyllähän kutosvaihteella voi ajaa mainiosti noin satasen vauhdeilla .
Juu,miksei satasta voisi ajaa kutosella.....varsinkin "todellista" nopeutta.Sen huomasin rottweiler asennuksen jälkeen(80/100 mm kiihdytys suppiloilla).,että sietää matalampia kierroksia.Itse en ole ajatellut kuitenkaan muuttaa välityksiä, koska olen etupäässä ajellut mutkaisilla "maalaisteillä",joilla olen 95%:sti käyttänyt nelos tai vitos vaihdetta...,voisi nimittäin käydä niin piikkiä pienemmällä eturattaalla,että nelonen jäisi liian lyhyeksi ja kuutonen olisi hyvää vetoa ajatelleen edelleenkin hieman pitkä.....
 
B12 sanoi:
Eilen testasin trumpalla, että kuutosella kuudenkympin vauhdissa on vähän reilu 2000 kierrosta ja siitä toimii jo ihan hyvin.
Noin minä ajelin aina omalla speedyllä, kuudessa kympissä kutoselle ja vetää ihan hyvin ilman tärinöitä ja tutinoita.
Toimii myös nykyisellä daytonalla. Ei ongelmia.

Erikoiselta kuulostaa jos edes satasessa ei voi käyttää isointa vaihdetta...
 
Triplex sanoi:
Bensankulutus? Oma Kingi vetää hyvin kutosella alkaen jo 60 vauhdista vaikka välitys on pitkälle yli 300kmh...
Trumpalla ainakin kulutus nousee rajusti jos"cruisaa" pienellä vaihteella. Isommalla pykälällä hyrisee hillitysti. Minusta ainakin oli törkeän kuuloista kun junnut joku vuosi sitten ajelivat Kyykyillä taajamassa jonovauhtia koneet huutaen hoosiannaa.
 
ex-naked sanoi:
Orkkisväleillä ei ainakaan kokoakralla kanssa toimi, toimiva kierrosalue on neljästä tonnista ylöspäin.

No joo en kyllä tarkoittanut että kutosvaihteella vedätetään konetta vaan jos tie nyt saattais olemaan alaspäin vievä ja pyörä rullaa siinä kevyesti eteenpäin sillä ainahan sitä voi niitä vaihteita käyttää tilanteen ja menon mukaan. Mun ajotyylillä polttoainetta kuluu noin 6.5-6.7 litraa satasella. Radalla sitten hieman enenpi. Kaiken kaikkiaan aivan loistava moto tämä 1290 SDR on .
 
Hyvin vetää jo +80 vauhdista kutosella . Kokoputki, Rottweiler ja huolella säädetty PcV pehmentää menoa huomattavasti. Lähinnä Rottweiler on se mikä pehmentää vetoa. Missäs kunnossa teidän laitteiden takanavat on. Tässä omasta pyörästä, ei heilu ihan noin paljoa mitä kuvassa näkyy kuvattu yhdellä kädellä ja toisella ravisteltu renkaasta. Kolinasta pääsee hyvin selville että väljää on. https://youtu.be/Pgan11Rg8Xc
 
Juuri ja juuri havaittava välys siinä tuntuu kun nytkyttelee, mutta ei kuitenkaan läheskään tuollaista lonksumista kuulu kuin videolla. Tuolla takanavalla ajettu nyt reilu 10tkm, eikä ole sinä aikana mihinkään muuttunut.
 
Back
Ylös