Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Karkov sanoi:
KTM:llä on hyvin yleistä ottaa pyörintänopeus eturenkaalta ja se on tapahtunut aiemmin ihan erillisellä anturilla jarrulevypuolelta. Ja ei - ei sotke välitysten muutos 690 kotarissakaan nopeusnäyttöä ja onnistuupa tuo vielä mittarin kalibrointikin suoraan valikosta. Skaalaa riittää myös 21" ja 17" eturenkaille. Käteviä nämä jotkin pyörämerkit jo monien vuosien takaaNitrous sanoi:Hauskana pikku detaljina näyttäs nopeustieto nopeusmittarille tulevan eturenkaalta. Tod. näk. siis käyttää ABS:n pyörintänopeuskehää nopeuden mittaukseen. Käytännössä siis välitysten vaihtaminen ei sotke mittarin näyttämää, kuten suurimmassa osassa nykypyöristä.
mjtee sanoi:KTM:llä on hyvin yleistä ottaa pyörintänopeus eturenkaalta ja se on tapahtunut aiemmin ihan erillisellä anturilla jarrulevypuolelta. Ja ei - ei sotke välitysten muutos 690 kotarissakaan nopeusnäyttöä ja onnistuupa tuo vielä mittarin kalibrointikin suoraan valikosta. Skaalaa riittää myös 21" ja 17" eturenkaille. Käteviä nämä jotkin pyörämerkit jo monien vuosien takaa![]()
GuessWho sanoi:Tinkisköhän Miika ton kaheksan senttiä jos maksais käteisellä ?
mikkoyli sanoi:Oliko tietoa oransseista vanteista, saako niitä ja varsinkin ovatko ne vaihtoehto mustille ts. ettei tarvisi tuplavanteita ostaa? Jos ne pitäisi ostaa lisäksi niin hankkimatta jää. Oranssit t-kappaleetkin on nähtävästi lisäosa kun on niin kalliit eli en raski ostaa.
GuessWho sanoi:Vanteiden maalauttaminen ei muuten ole alkuunkaan niin kallista kuin moni luulee...
Dege sanoi:Oranssit T-kappaleet on billet alua ja varmasti "hintansa arvoiset" ,vakiot näyttäis olevan valettua alua ja näin edullisemmat . Kumma juttu muuten ettei mulle ole tullu mitään kutsu ilmoitusta tosta V.I.P tilaisuudesta vaikka olen sinne ilmoittautunut vai tuleeko sieltä edes mitään ilmoo et voit tulla vai pitääkö mennä paikalle vaan kun on ilmoittautunu .
Dege sanoi:Vakiotkin voi varmaan muuttaa uudelleen anodisoimalla oranssiks mutta niistä ei tule yhtä näyttäviä. Billeteistä saa aina loistavat ku ovat parempaa (anodisoitavampaa) alumiinia. Epäilempä että noihin muihin ominaisuuksiin merkitys on vähäinen. Kestävämpi kylläkin eli jos ajaa auton perään niin ainakin oranssit billet T-kappaleet voi säilyä kunnossa.
mikkoyli sanoi:Kait se 400-500 maksaa ja onko jälki yhtä hyvää. Tehtaalta siinä voi olla joku pohjustus tai lämpökäsittely. Toisaalta ei ne kuulemma aina pysy tehtaankaan maalit. Lisäksi se Racing teksti näyttää aika hyvältä nyt kun silmä on tottunut.
Ytsför sanoi:Tuolla rahalla saanee jo kynäruiskumaalauksen. Pulverimaalaus tuskin maksaa satasta parilta.
mikkoyli sanoi:Mikä on lämpötila pulverimaalauksessa? Alumiinille voi tehdä yhden lämpökäsittelyn, jos se on suunniteltu, muttei välttämättä toista ilman lujuuden heikentymistä.
mikkoyli sanoi:Onhan ne hienommat ja ehkä muutaman sata grammaa kevyemmät. Mutta onko oikeasti käytössä mitään eroa, jossain oli mainintaa pienemmästä kitkasta putkissa koska puristus tasaisempi/tarkempi? Husabergissä mulla näyttää olevan saman näköiset koneistetut ilman eloksointia mutta en tiedä onko ne billetistä vai valetusta aihiosta koneistettu, ei kai noista oransseistakaan tiedä?
Nitrous sanoi:Kuulostaa vähän hassulta, että ympärikoneistetulla ja tarpeellisesta paikasta koneistetulla kappaleella olisi suurta toiminnalista eroa. Samalla tavalla ne iskarin kiinnitykset on koneistettu oli aihiona sitten umpimöykky tahi lähes valmiiseen muotoon valettu aihio. Koneistamalla tietty saadaan kiva pinnanlaatu ja pystytään tekemään terävämpiä muotoja sekä voidaan kevennellä kappaletta ylimääräisillä reijillä. Tuo keveys on varmasti se mikä noissa kolmioissa maksaa. Pitäisi kyllä ihan piruuttaan kysäistä, että paljonko tollasten koneistuttaminen kotomaassa maksaisi. Alu on kuitenkin aika helppo materiaali tuota ajatellen.