• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

uusi 1290 Super Duke KTM tulossa vihdoinkin.

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Wiwwee
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Joo oisin odottanut pakollista keulimista, mutta tuossa on varmaan keulimisenestot ym. HP4:ssä on ne myös ja ainakin mulle se oli aivan outoa kun leikkaa tehoa sport-asennossa koko ajan. Ei siis kiihdykään mihinkään silloin eikä bemu muutenkaan alle 10k kierroksella. Race-asento antaa keulia reilusti, mutta sitten alusta on kovahko kadulla. Muutoin HP4 alusta on kyllä uskomattoman hyvä ja se olisikin täydellinen kun saisi erikseen säätää alustan kovuuden ja luiston/keulimiseneston. No tässä 1290:ssä ei ehkä ole alustan säätö elektroninen vai onko? Se tekniikka kyllä tulee yleisemmäksi.
 
Teaserissa näytti menevän johto vasemman etuputken päälle ja multikytkin oli tangossa. Kyytiläisen säätöjä tähän tuskin tarvii, mutta jotenkin säädettävä alusta taitaa olla.
 
mikkoyli sanoi:
Teaserissa näytti menevän johto vasemman etuputken päälle ja multikytkin oli tangossa. Kyytiläisen säätöjä tähän tuskin tarvii, mutta jotenkin säädettävä alusta taitaa olla.

Harmi jos ovat laittaneet sähköisen alustan tähän. Nostaa turhaan hintaa eikä se kuitenkaan ainakaan rata-ajoon toimi, joten joutuu vaihtamaan joka tapauksessa. Tosin omalla kohdalla tuota ongelmaa tuskin on ainakaan vuoteen.
 
Miksei toimisi rata-ajossa? Perussäädöistähän se on kiinni. Tiedän, että HP4 moitittiin Biken testissä pehmeäksi, mutta se ei ole mikään ihme kun ajoivat Race-asetuksella eikä Slick-asetuksella. Slick on huomattavasti jäykempi ja vasta sillä pystyy säätämään luistonestoa ym. eli jäi potentiaali testaamatta. Itse haluaisin 1290:een samanlaisen antureilla säätyvän alustan kuin HP4:ssä, mutta voisi olla hyvä, jos saa valita ja vaikka lisähintaan.
 
mikkoyli sanoi:
Miksei toimisi rata-ajossa? Perussäädöistähän se on kiinni. Tiedän, että HP4 moitittiin Biken testissä pehmeäksi, mutta se ei ole mikään ihme kun ajoivat Race-asetuksella eikä Slick-asetuksella. Slick on huomattavasti jäykempi ja vasta sillä pystyy säätämään luistonestoa ym. eli jäi potentiaali testaamatta. Itse haluaisin 1290:een samanlaisen antureilla säätyvän alustan kuin HP4:ssä, mutta voisi olla hyvä, jos saa valita ja vaikka lisähintaan.

Hieman huolimattomasti kirjoitin tuon. Oikea sanamuoto olisi ollut, että todennäköisesti tuo sähköinen alusta ei toimi radalla yhtä hyvin kuin perinteinen rata-ajoon suunniteltu alusta. Voihan toki olla, että tekniikan kehitys on vienyt tuotakin niin paljon eteenpäin, ettei perinteisen mallin alustalla ole enää mitään jakoa. Jää nähtäväksi kun tuota joskus pääsee kokeilemaan. Tosin KTM:n edellisiä malleja vilkuillessa, hakkaa tuo alusta joka tapauksessa n. 95% muiden vakiopyörien alustoista, joten kyllä se aika pirun pitkälle riittää.
 
2014-KTM-1290-Super-Duke-R-.jpg

Tuollaista löytyy nyt http://www.way2speed.com/2013/09/2014-ktm-1290-super-duke-r-photos.html#axzz2g4YIoJ00
 
jos toi on tosiaan tuotantoon menevä set uppi niin hyi stna kuinka rumia pyöriä sitä osataankaan tehä..
 
Jahas ei aiheuta ostokuumetta tämä pliisuversio, olishan se pitäny arvata että proto oli liian hieno.... :boring:
 
Kotarikuski sanoi:
Voiskohan tohon saada mitenkään vielä pitemmän kilpitelineen. Metrinen olis jo aika hieno...

Kun kerran kylän suurimmasta kypärästäkin kilpaillaan keinoja kaihtamatta.....
miksei sitten tuollaisestakin :grin:
 
On kyllä susiruma. Enemmän oranssi väritys auttaisi hieman ja kilpiteline vaihtuu heti lyhyempään. Jos tulee noin ruma mittaristo niin toivottavasti sitä saa siirrettyä eri kulmaan ja alemmaksi. Pakoputki ei minusta näytä pahaltakaan eikä tuo etulamppukaan. Proto aiheuttaa hyviä tunteita ja tuo ei, mutta sisäistä kauneutta siinä toivottavasti on.
 
Tuo uus dukehan on hyvännäkönen. Lähes kaikissa pyörissähän on toi kilpiteline (ja yleensä myös) pakoputki aika kammotuksia/lapioita. Kilpitelinehän nyt vaihtuisi kuitenkin, ja varmaan putketkin (vaikka orkkis putket ei NÄYTÄ pahalta). Tykkään ite ainakin tosta mittaristo+etumaskista ja ylipäätänsä kokonaisuudesta.
 
Back
Ylös