• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Unelmieni mp olis tää:

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Alter ego
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Osoittaa suunnatonta henkistä kuolemaa mikäli toteaa normi nykypyöränsä olevan "se" unelmiensa pyörä.

Unelma on jotain vaikeasti saavuteltavaa, mahtaavaa, tavoiteltavaa tai toivetta, jota ei kenties koskaan tavoita (= ei missään tapauksessa b-king, busa, xx yms).
Käsittääkseni normipyöriä saa kaupasta ilman sen kummallisempia ponnistuksia.

Unelma on ihan jotain muuta. Ellei semmoista löydä, on lopussa.
 
suzuki_rg_500_gamma_1986_1.jpg



3419313_large2.jpg


Unelmapyörä(t)
Vähän puhut, mutta asiaa.
 
Viissatanen GP-pyörä olisi kiva. Vaikkapa NSR500
Tähän mennessä paras. Saisko vielä kilvillä?
Saisi tuollaisen muuten nykyään kilpiinkin. Voin kertoa lisää vaikka privalla, jos meinaat alkaa projektiin
wink.gif
meinaatko tässä kohti NSR500 v-twiniä vai nelipyttyistä (mm. Doohan ja Rossihan ajoivat nelipyttyisellä)?

Twiniä Honda valmisti aikanaan privaattitiimeillekin, niitä saattaisi rahamiehet jostain vaikka vielä löytääkin. Varaosien kanssa voisi silti olla haasteellista  
wink.gif
Kaksimukinen on NSR500V. Mutta kuka sitä mistään asiakaspyöristä unelmoisi?
 
Eipä ole Ducatin Streetfighterin ja Suzuki Hayabusan voittanutta
smile_org.gif
. Vaohtokuumetta ei ole edelleenkään ilmassa... Eli unelma kotona!
 
Unelmapyöräni olisi mittojen mukaan käsintehty uniikkikappale, jossa olisi täydellinen runko ja alusta, tehokas moottori (+150hv) ja retro, mutta samalla moderni ulkoasu.

Sitä ei kukaan haluaisi varastaa, naapurin täti ei peruuttaisi sen päälle pimeässä, peileissä olisi sähkövirta ettei niitä väänneltäisi finninaamiasten teinien toimesta ja sen ulkonäkö herättäisi kiinnostusta vain kauniimman sukupuolen edustajissa. Yksikään känninen urpo ei tulisi kyselemään huippunopeutta, pummaamaan koeajoa, kysymään "paljonko toi kulkee sadalla?" tai kertomaan miten "aikoinaan ajoi Tunturilla itsekin". Sadepilvet väistyisivät sen tieltä ja kuivaisivat mennessään asfaltin, vieden sen pinnalta samalla pölyn ja hiekan mukanaan.

Se herättäisi niin suurta kunnioitusta teknis-taiteellisen utopian konkretisoitumana, että viranomaiset unohtaisivat allekirjoittaa mahdolliset sakkolaput tuijottaessaan pyörää vaiti, epäuskon ja maailmankuvan perustaa nakertavan hämmennyksen kuvastuessa heidän kasvoiltaan. Tämän pienen muotoseikan johdosta juttu toisensa jälkeen kaatuisi eri oikeusasteissa, tuomarin lausuessa joka kerta samat loppusanat: "on se kyllä hieno - on se kyllä hieno"!

Autolauttojen kansipoikien liinat eivät sen herkkää, mutta samalla kovaa maalipintaa naarmuttaisi. Samasta maalipinnasta lokin fekaali valuisi kuin hanhen selästä, auringonsäteiden heijastuessa kuin tuhansien jalokivien välkkyessä, jokaisen muuttaessa väriään kuin stroboskooppivalo Onnelan diskossa. Aurinko himmentyisi sopivasti Dingomaiseen purppuraan ja muuttaisi hyvää hyvyyttään kiertorataansa vain valaistakseen uljaan ratsastajan tietä mahdollisimman lempeästä kulmasta ilman vaaraa häikäisystä.

Ai niin, jotain unohtui: sen maksaisi joku muu!
 
Viissatanen GP-pyörä olisi kiva. Vaikkapa NSR500
Tähän mennessä paras. Saisko vielä kilvillä?
Saisi tuollaisen muuten nykyään kilpiinkin. Voin kertoa lisää vaikka privalla, jos meinaat alkaa projektiin
wink.gif
meinaatko tässä kohti NSR500 v-twiniä vai nelipyttyistä (mm. Doohan ja Rossihan ajoivat nelipyttyisellä)?

Twiniä Honda valmisti aikanaan privaattitiimeillekin, niitä saattaisi rahamiehet jostain vaikka vielä löytääkin. Varaosien kanssa voisi silti olla haasteellista  
wink.gif
Onkohan tuon rekisteröinnin suhteen pieni sekaannus pyörämallissa tai jotain? Siis GP-radoille tehty puhdas kisapyörä, ja vielä 2t, kilpiin Suomessa?
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif


Hondalla oli kyllä ihan muita pienempiä NSR:iä joita sai katupyöränä ja olivat kilvissä, mutta HRC:n NSR500 (V4 koneella) ja NSR500V (V-twin) on aikalailla unobtainumia jo pelkästään omistamisen suhteen, puhumattakaan jostain tieliikennekelpoisuudesta. NSR500V oli myynnissä yksityistiimeille, ja niitä myytiin kaikkiaan reilut 20kpl (usein olen törmännyt lukuun 22 tai 23) ja NSR500 oli ainoastaan tehdastiimien käytössä tai liisattuna huipputiimeille, jolloin ne palautettiin kauden jälkeen tehtaalle.
 
Onkohan tuon rekisteröinnin suhteen pieni sekaannus pyörämallissa tai jotain? Siis GP-radoille tehty puhdas kisapyörä, ja vielä 2t, kilpiin Suomessa?
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
Ottaa riittävän vanhan, niin onnistuu. Päästörajat tulivat voimaan 1.1.1991. Kunhan on otettu käyttöön ennen mainittua päivämäärää, menee melusta läpi (järjestelykysymys), löytyy valot, vilkut, mittarit ja peilit, niin ei pitäisi olla estettä.

Käsittääkseni tahtareille päästörajat niiden tultua voimaan ovat kohtuullisen löysät (en jaksanut tarkistaa), mutta tuskin tuollaisella moottorilla, joka varmaankin heittää puolet bensasta läpi palamattomana, olisi mahdollisuuksia mitään päästörajoja rajoja alittaa.

Ja tuohon unobtainumiin vaan sen verran, että eikös tässä ollut kyse unelmapyöristä?
 
"Häiritsee silmää tuo tyhjä kolo koneen takana, varsinkin kun siihen löytyy ihan asiallisen näköistä täytettä...  
tounge.gif
"

Jovain! Jotenkin mukavan näkönen tollanen "ilmava" ja kevyt runkosydeemi, mutta ruuvista tuis kyllä persdynoon mukavaa potkua!!
Siinä sitä olis miettimistä kumpiko parempi..jos ois sitä hilloo!  
biggrin.gif
 
Päästörajat tulivat voimaan 1.1.1991. Kunhan on otettu käyttöön ennen mainittua päivämäärää, menee melusta läpi (järjestelykysymys), löytyy valot, vilkut, mittarit ja peilit, niin ei pitäisi olla estettä.
Vai että kilpa NSR kilpiin. Jepjep. Yhtä helppo homma kuin formula ykkösen kilvittäminen.
 
Voi kiesus et on osattu tehdä ruman X-wedgen ympärille überruma häksätin... toi on ultima karsean näköinen verme.
biggrin.gif
Hehhehh.. niinpäniinpä! Varsinkin toi etuvalo on mun makuun täys oksennus, mutta hienohan tämä kokonaisuutena on, rumuuden estetiikkaa! Musta tossa on huonoimmat kliseet vähän joka tyylisuunnasta. Ei mkikään käyttöpyörä, siksi unelmissa vaan..
wink.gif
 
Olis alla tällainen jos sattuis olemaan himpun verran enempi sitä yhtä... Noh, unelmat on tehty toteutettaviksi  
062802jumpie_prv.gif


ilmberger_carbon_bodywork_bmw_k1300r_1.jpg
 
Kyllä noita kaksikin voisi olla:

644px-Honda750NR.jpg
Sen verran laiska olin, että en jaksanut kahlata kuvia tuosta NR:stä.
Kun kumminkin tiesin, että jollain muullakin on hyvä maku.
Joten NR on omakin unelma. Muutama vuosi takaperin oli mobile.de:ssä myynnissä sellainen... Onhan niitä ollut siellä useampikin yksilö mynnissä, mutta tämä oli siitä erikoinen, että myyjällä oli myynnissä myöskin täydellinen HRC -kisakitti ko. vehkeeseen.
Unelmaksi sen jätti yhteishinnaltaan 100000€ hinta... Tosin pelkkä pyöräkin olisi jäänyt unelmaksi, 50000€
 
Tämmönen pitäs olla....
wink.gif

800px-Zuendapp_KS_750.jpg


Mutta ei tommosella "lelu" rekkarilla vaan oikealla WH123456 ja norwegen/wiking decaaleilla......MG-42 rumpulippaalla puuttuu myös. Mutta pienellä "Pimp My Ride":lla tästä sais....
bowdown.gif


Edit: ps. kukas muuten tunnistaa taustalla näkyvät laskutelineet ? Mikä kone ?
 
Back
Ylös