• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

TURKU-GARDA-TURKU reissu ilman suunnitelmia

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Yamaha1
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tultiin juuri vaimon kanssa ensimmäiseltä Euroopan turneelta. Homman nimi oli se, että mitään suunnitelmia, majapaikkavarauksia taikka aikatauluja ei missään vaiheessa laadittu. Vaan pakattiin kamat ja lähdettiin 26.4 ajamaan kohti Gardaa... Uskallampa väittää, että juuri tuo suunnitelmien "puute" teki matkasta kokonaisuudessaan tolkuttoman hienon. Ei suunnitelmia = ei mitään mikä voisi mennä perseelleen. :jpstyle:

Reitti kulki läpi Ruotsin, Tanskan, Saksan ja Itävallan kohti Gardaa. Ajettiin sellaisia maltillisia 300-500km pätkiä päivässä, ja autobaanoilla taikka motareilla ei ajettu ollenkaan. Pieniä sivuteitä, kyliä ja sitten iltapäivällä 18:00 maissa kännykällä nettiin ja hotels.com sivustolle jolla on kätevä hakea majoituksia alueelta.
Homma pelas todella mallikkaasti, eikä jouduttu pulittamaan majapaikoista koko matkan aikana enempää kuin 30-50 egee per pää. Gardalta löydettiin sitten 2 kerroksinen apartment uima-altaineen hintaan 200€ viikko! Enemmän kuin loistavaa, ja tuosta tukikohdasta olikin todella mahtavaa tutustua sekä Dolomiitteihin, että perinteisempiin alppeihin serpentiineineen ja passoineen.

Joinain päivinä ajettiin näitä ns. legendaarisempia passoja läpi, ja toisina taas vaan lähdettiin vuorille hakemaan "omia reittejä". Todella korkeillakin pikkupaikoilla tuli tällä tyylillä käytyä, ja hengissä selvittiin monen monta kokemusta rikkaampana. Takaisin kotiin suunnattiin Padovan kautta jossa käytiin moikkaamassa tuttuja. Padovassa meni pari päivää ja siitä sitten Dolomiittien läpi jälleen Itävaltaan ja Grossglocknerin kautta yli "sivistyksen pariin".

Kaiken kaikkiaan reissussa meni 3 viikkoa, ja missään vaiheessa ei tullut stressi, ei itku eikä poru. Ja uskallampa väittää, että avain sana onnistuneeseen settiin oli se kepee extempore asenne jolla matkaan päätettiin lähteä. Tokihan reissulla sattui ja tapahtui, mutta kaikki sellainen kuuluu elämään muutenkin.

Ainoa mitä muuttaisin näin jälkeenpäin oli mukaan otetun tavaran määrä, sitä oli liikaa. Koska mukana kulki mm. teltta, makuupussit ja alustat jne. Tuo hotels.com sivuston käyttö osoittautui majoituksien haun kanssa niin ylivoimaiseksi, että telttailua ei harrastettu koko reissulla. Mielessä kävi, että jos olis postiteltu ne telttakamat Italiasta kotiin puolivälissä reissua, muttei sitten viitsitty syystä tai toisesta tehdä sitäkään.

Mahtava reissu, ja ajankohta sen tekemiseen. Turistisesonki loisti poissaolollaan & sää ei ollut Italiassakaan liian kuuma ajamiseen. Ens vuonna uudelleen, suuntana lienee Sveitsin & Ranskan alpit ja periaate todellakin sama. Eli ei mitään ennakkosuunnitelmia...:;):

Tossa vielä muutama kuvatus maustamaan lyhyttä selostustani.

10218963.jpg
[/URL][/IMG]

10218964.jpg
[/URL][/IMG]

10218965.jpg
[/URL][/IMG]
 
Viimeksi muokattu:
Hienon oloinen reissu. Tuollaiset suunnitelmattomat lomat kiehtoo kyllä - joskus voi toki jäädä nurkan takaa huomaamatta jokin hieno mesta, mutta mitä väliä? Eiköhän siellä useimmiten hauskaa ole. Eli tyylille :thumbup: . Vielä kun joskus voisi jättää paluupäivänkin arvoitukseksi, niin...
 
Grr sanoi:
Hienon oloinen reissu. Tuollaiset suunnitelmattomat lomat kiehtoo kyllä - joskus voi toki jäädä nurkan takaa huomaamatta jokin hieno mesta, mutta mitä väliä? Eiköhän siellä useimmiten hauskaa ole. Eli tyylille :thumbup: . Vielä kun joskus voisi jättää paluupäivänkin arvoitukseksi, niin...

Juu, siis aivan varmasti jäi paljonkin mestoja kattelematta ja olet asian ytimessä... Ei tosiaan mitään väliä! :)

Suunnittelemattomuus ja varsinaisten tavoitteiden puuttuminen kun tuo mukanaan sellasen ovelan pointin, että ei tule huomaamattaan pilattua yhtään päivää ajatellen vaikkapa että: "Kun päästään sinne Gardalle niin sitten on kivaa, kun löydetään se yks passo ja vuori niin sit on hyvä olla, kunhan nämä Saksan pellot vaan saa ajettua ni sit on hienoa" jne jne. Tällasen ajattelumallin kun ihmisen mieli kyllä osaa liiankin hyvin ja sillä pilataan tiedostamatta lukemattomia hemmetin hienoja hetkiä, päiviä, vuosia jatkuvasti ihan arkielämässäkin.

Eli varsin yksinkertasilla pääpointeilla mentiin. Lopputuloksena matka ei pitänyt sisällään mitään ns. "Ruotsin läpiajorangaistuksia" taikka Saksan vastaavia, mistä jatkuvasti kuulee puhuttavan. Oli vain puhtaasti hemmetin hienoja ajopäiviä toinen toisensa perään, milloin missäkin maisemissa!:rakastunut:
 
Viimeksi muokattu:
:thumbup:
Loistavaa! Just tuo suunnitelmallisuuden puute on meikän mieleen, töissä sitä riittää tarpeeksi niin vapaa-aika
menköön ilman...
 
Eihän sitä voi väittää, että lomansa tarkkaan suunnittelevat ja pedantisti suunnitelmansa toteuttavat
olisivat täysin väärässä...... vaikka ovatkin :D.

Onhan näistä "tyyppikysymyksistä" väännetty iän... ja tullaan vääntämäänkin.
Olennaista on kuitenkin olla reissussa sellaisella kokoonpanolla, jossa kaikilla on tämän suhteen sama sävel.
Ihan yhtä takkuista se on kahdestaan.... vaikka bebenkin kanssa... kuin isommassakin köörissä jos
perusajatus tällä kohtaa lähtee eri suuntaan.

Suunnittelemattomuus ei todellakaan johda kaaokseen.... ja loma..... ihan totta..... :D,
se onnistuu hienosti ilman Exceliä..... jopa Webbiä :;): .
 
Samaa mieltä aloittajan kanssa. Ja jos huomaa joku päivä "tääl olis kiva olla toinenkin päivä" niin voi tehdä sen eikä tarvi tressata varattujen majoitusten kanssa.
Mut yks asia on itsellä jäänyt harmittamaan ja se on se että jälkikäteen reissun kohteita googlettaessa on huomattu miten läheltä joitain hienoja näkemisen arvoisia paikkoja on mentykään.
Siks kannattaa tehdä karkea reittihahmotelma ja edellisenä talvena googletella tarkkaan mitä näkemisen arvoisia paikkoja seudulla on, listata ne ylös ja sitten reissun päällä listaa apuna käyttäen voi illallisella kaavailla seuraavan päivän ajoreittiä.
 
BonAqua sanoi:
Samaa mieltä aloittajan kanssa. Ja jos huomaa joku päivä "tääl olis kiva olla toinenkin päivä" niin voi tehdä sen eikä tarvi tressata varattujen majoitusten kanssa.
Mut yks asia on itsellä jäänyt harmittamaan ja se on se että jälkikäteen reissun kohteita googlettaessa on huomattu miten läheltä joitain hienoja näkemisen arvoisia paikkoja on mentykään.
Siks kannattaa tehdä karkea reittihahmotelma ja edellisenä talvena googletella tarkkaan mitä näkemisen arvoisia paikkoja seudulla on, listata ne ylös ja sitten reissun päällä listaa apuna käyttäen voi illallisella kaavailla seuraavan päivän ajoreittiä.

Näinpä!

Talven ratoksi on mukava "tonkia" paikkoja hataran hahmotelman pohjalta.
Kun asialle "antaa hieman aikaa".... ja talveahan riittää :sad3:, niin ihmeen paljon siinä kuitenkin
jää takaraivoon.

Reissun edetessä "näennäisen hallitsemattomasti", sieltä vintin perukoilta sitten kuitenkin pölähtää
niitä talven aikana ihmeteltyjä erilaisia paikkoja ja reittivaihtoehtoja.

Tuossa "tekniikassa" on se hienous, ettei mikään reissun päällä tunnu varsinaisesti suunnitellulta, vaan
alitajunnassa on pisin poikin tukuittain "vaihtoehtoja", joista päivitäin napataan sopivat käyttöön.

Oikeastaan.... :D, esipaistettua tajunnanvirtaa :D...... ilman aikatauluja, suunnitelmia joista yrittää pitää kiinni
(suorittaa) ym. ym. ym. Tuota... eikös loman ole tarkoitus olla "hieman erilaista" ?
Ei vaan samaa rammarin veivaamista kuin koko vuosi... mutta omaehtoisesti.

Tähän "poikkeavuuteenhan" perustuu yllärireissut pidennettyjen viikonloppujen muodossa......
4 vajaata vuorokautta tuntuu usein paljon suuremmalta resetiltä kuin 4:n viikon "suunnitelmien toteuttaminen".
 
BonAqua sanoi:
"Samaa mieltä aloittajan kanssa. Ja jos huomaa joku päivä "tääl olis kiva olla toinenkin päivä" niin voi tehdä sen eikä tarvi tressata varattujen majoitusten kanssa." Juuri näin se on.


"Mut yks asia on itsellä jäänyt harmittamaan ja se on se että jälkikäteen reissun kohteita googlettaessa on huomattu miten läheltä joitain hienoja näkemisen arvoisia paikkoja on mentykään." Ompahan hyvä syy mennä samalle seudulle seuraavanakin vuonna.


"Siks kannattaa tehdä karkea reittihahmotelma ja edellisenä talvena googletella tarkkaan mitä näkemisen arvoisia paikkoja seudulla on, listata ne ylös ja sitten reissun päällä listaa apuna käyttäen voi illallisella kaavailla seuraavan päivän ajoreittiä."

Aina jälkeenpäin löytyy kohteita mitkä olisivat olleet reitin varrella mutta otetaan ne sitten ensi kerralla. Jos minäkin olisin käynyt kaikki norjan paikat ja kohteet yhdellä reisulla olisi se kestänyt kuukausia
 
Jes,toi suunnittelemattomuus meille ainakin sen hyvän reissun tekee.Joskus oltu isommallakin porukalla liikkeellä,missä majapaikat on buukattu etukäteen ja ihan kliffaa ollut silloinkin,mutta yleensä reissataan kahdestaan.Ens tiistaina ollaan taas lähdössä Alpeille eikä sen tarkempaa suunnitelmaa ole.Mulla on tapana aina iltaisin suunnitella mihin lähdetään huomenna ja vaimon mukaan muutaman kerran on jopa mentykin ainakin sinnepäin.Meille sopii semmonen tyyli,että vähän sään mukaan ja minne nokka näyttää,mut kukin taaplaa tyylillään ja pääasia,että nauttii reissusta.
 
Joku tossa mainitsikin että talvi on tosiaan hyvää aikaa suunnitteluun, jos sellaista halajaa. Sitä tuli tietysti itekkin ennen matkaa harrasteltua, mutta silti mitään varsinaista suunnitelmaa ei tarkoituksella menty väsäämään. Monta sellasta kohdetta joista talvella googletellessa ajatteli että "olis kiva nähdä" jäi näkemättä, ja varmasti hemmetisti sellasia kohteitakin mistä ei vielä mitään tiedä... Mut näin sen sit pitikin mennä. Eikai siinä ole mitään pointtia, että ensin mennään mukamas ekstemporena ja vapaana ja jälkeenpäin kattellaan sitten että mitä tuli missattua ja surkutellaan menneitä.

Enivei, yhden "mustemman hetken" muistan matkalta selkeesti, ja seki onnistuttiin tietysti aiheuttamaan itte. Koitettiin nimittäin jossain vaiheessa löytää Romanticshe Strassen pohjoispää aikomuksena seurailla sitä kohti Alppeja.
No eipä kyseinen tie löytynytkään ihan heittämällä, ja siinä tätä joutavaa asiaa mukamas stressatessa meni ehkä tunti / kaks ilman varsinaista nautintoa mistään...
Lopulta päädyttiin hakemallemme tielle ihan vahingossa jonka ansiosta "päivä pelastui ja nautinto alkoi". Ihan hemmetin typerää ajattelua jota kuitenki helposti harrastaa ihan huomaamattaan, mitä pienimmissäkin asioissa. Lopulta päädyttiin eksymään ko. tieltä tämän tästä, mutta sen ei annettu onneksi enää häiritä ajamisesta nauttimista... Hyvä opetus sinällään kuinka pienikin asia voi aiheuttaa sen että hommasta katoaa juju.

Onhan se valitettavan yleistä haikailla milloin minkäkin asian perään, ajatellen vaikkapa niinku tässäkin ketjussa joku jo kerkesi mainita, että "hitto tostakin mentiin ihan vierestä näkemättä sitä tai tätä".
Ei siinä mitään, sellaseen elämäntyyliin on enemmän ku helppo haksahtaa. Ajatellaan asioiden olevan aina paremmin joko "silloin joskus"(menneessä) taikka "sitten joskus"(tulevaisuudessa) kun jotain tapahtuu tai saavuttaa. Koskaan ei juuri NYT meneillään oleva hetki tunnu olevan tarpeeksi.

Pointtina se, että ihmisen kykyä kuvitella tulevaisuutta taikka muistella mennyttä kannattaa käyttää työkaluna vain silloin ku se on arjen kannalta aivan välttämätöntä. Varsinaiseksi isännäksi näistä työkaluista ei ole, päästämällä työkalut isännöimään takaa itselleen vain mahdollisimman epätyydyttävän elämän. Hiukan tässä alkaa olla sellasta Buddhalaista sanomaa nyt, mutta menköön... :grin:

Ei tosiaan ole tarkotus väittää, että suunnittelemalla pilataan matka automaattisesti, ei tietenkään niin. Kaikkihan on lopulta jokaisen henkilökohtaisesta kupolista kiinni...
Tarkoitus oli kokeilla ja todeta itse, että myös täysin ilman suunnitelmia voi homma onnistua loistavasti. Eli mitään kynnyksiä ei matkalle lähtemisen suhteen kannata itelleen pykätä. Eiku VISA tai MASTERCARD taskuun ja menoksi, kyllä se reissu siitä suttaantuu... :;):

Kattellaan tosiaan ens kesänä uusiksi sitten, ainoo suuntaviiva vois olla Sveitsin / Ranskan raja.... vai onko tuossakin jo liikaa suunnitelmaa?
 
Viimeksi muokattu:
Menen suunnitellen ja kolmen viikon lenkki 7 (+ -) 1 tkm.

Siis koko ajan ja joka päivä mennään upeissa maisemissa ja upeilla teillä -> on varsin pitkä paketti.
Reittini olen tarkoituksella suunnitellut / koettavaksi kerralla kaikki.
Näistä paikoista voi blokata yhdenkin muutaman päivän kohteeksi reissunsa varrelle, tai pääkohteeksikin:
- Harz
- Etelä-Saksa / Baijer
- Alpit, Alppien Dolomiitit (Italia, Itävalta, Sveitsi)
- Schwarzwald
- Mosel - jokilaakso

Nämä ovat pääalueet. Tietysti tiekohtaisia valintoja tehdään paikan päällä, sään jne. mukaan.

Koska elämä on lyhyt, niin jokaiselle päivälle reissun päällä varmasti hyvää koettavaa.
Ei niitä kuitenkaan kaikkia kerkiä koluamaan yhden elämän aikana.

Kuvia voi itse kukin googlettaa mainittujen paikkojen hakusanalla.
Samalta ne näyttää itse otettunakin...
 
Erilaisuushan on valtava rikkaus :D.

Jos Diemmin Karppaaja ei muutoin saa itselleen "samanhenkistä matkaseuraa", kannattaa
lainata vaikka naapurin koiraa kaveriksi :D. Ne vesselit kun menee just ja nyt sinne minne
nenä näyttää.... kusaistaan aina siihen tolppaan mikä on "tässä ja nyt" ja tuntuu sopivalta :p.

Eihän täällä mikään "käännytys" mihinkään suuntaan onnistu, mutta valitettavan moni
ei tosiaan "osaa" lomailla siinä mielessä että "sama rammarin veivaaminen".... kuin siinä
arjenkin ikeessä (noin kuvainnollisesti) jatkuu.... jatkuu.... vaikka puitteet ovat toki vapaammat.

Sitten on taas se osa porukkaa, jolle kaikenlainen "epävarmuus" eri muodoissaan kehittää
niin töissä kun siviilissäkin lähes paniikkireaktion alta aikayksikön.
Siinä sitten mennään usein vaihtelevalla menestyksellä..... leuka rinnassa kohti.... eri syistä :D.

Noo.... Eiköhän me "Rollarit" kuitenkin vaan yritetä herättää "ajatuksia" :D.
 
Samalla kuviolla ollaan lähdössä juhannuksen jälkeen. Kolme viikkoa olis aikaa ja suuntana Ruotsin läpi Saksaan.
Eka kerta meillä mutta toivottavasti tulee yhtä onnistunut reissu kun teillä. Viime kesänä käytiin Norjassa ja se reissu opetti, että kyllä se yösija aina jostain löytyy.
 
Hienoa! Mukavalta reissulta vaikutti :) Itse tulin kans 15.6 kuukauden Italian reissulta jossa etäisimpänä kohteena oli Sisilia. Reissu meni hyvin ja jahka saan alettua jossain vaiheessa matkakertomusta väsäämään, niin pistän linkin. Reittinä oli Italian länsirannikkoa pikkuteitä Rivieran kautta mennessä ja manner-italiaa tullessa. Itse olen tähän mennessä suunnitellut talven aikana suht tarkkaan aina reissut ja jopa vetänyt navigaattoriin valmiiksi reitin. Itselle moottoripyörämatka on prosessi, jossa olennaisena mukavana osana on reissun suunnittelu, sitten itse reissu ja viimeisenä matkakertomuksen tekeminen. Mutta se, että tekee suunnitelman, ei tarkoita välttämättä sitä, että kaikki olisi ennalta määrättyä. Itselle reitti-/kohdesuunnitelma on vain runko, jota ei ole pakko toteuttaa sellaisenaan. Moottoripyörämatkailussa kiehtoo juuri se, että vaikka kuinka suunnittelet, ikinä et tiedä minne seuraavana yönä pääsi kallistat. Itselle on monesti käynyt näin ja se juuri on mukavaa kun ei ota tehtyä suunnitelmarunkoa sellaisena että sitä on pakko noudattaa orjallisesti. Matkan aikana tulee monesti muokattua reittisuunnitelmaa ja oltua eri paikoissa yötä kuin on pohtinut.

Harvoin tulee varattua mitään etukäiteismajoitusta juuri sen takia, että se sitoo aikaan ja paikkaan. Itellä on aina teltta mukana ja sen saa ympättyä aina johonkin leirintäalueen nurkkaan. Mikäli ei ole päässyt leirintäalueelle (on satanut yms.) niin sitten on ajanut ensimmäiseen sopivalta tuntuvaan hotelliin. Ainoastaa kun on ollut useamman päivän ns. päätepisteessä "miniloman" niin silloin on varannut hotellin etukäteen. Mutta kyllä sitä varmaan joskus tekee reissun niinkin että lähtee vaan ja katsoo mitä tulee nähtyä :orgmp:
 
Viimeksi muokattu:
Samalla metodilla on heitetty vaimon kanssa pari reissua kohteina Saksa - Itävalta - Italia ja kokemukset on olleet aivan mahtavia. Mitään ei suunniteltu etukäteen, aamuisin tutkittiin paperikarttaa jonkun aikaa ja päätettiin sitten mihin suuntaan lähdetään. Vaimo ajoi edellä ja jos jostain risteyksestä käännyttiinkin mun mielestä väärään suuntaan - niin so what! Kyllä sieltäkin hienoja reittejä ja mukavia maisemia tuli vastaan.
Majoituksiakaan ei varattu koskaan etukäteen, illan suussa ajettiin lähimpään kylään tai pikkukaupunkiin ja joka paikasta löytyi edullinen ja hyvä majoitus alle puolen tunnin hakemisella.
Tää tapa ei tietysti sovi kaikille, mutta meille tää oli täydellinen juttu.

Pekka T.
 
Back
Ylös