• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Tuontipyörän katsastus

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja suzukiman
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Näin se menee, jos pyörään ei ole muuteltu mitään kaasareita/putkistoa ja ece-todistuksessa ei ole mainintaa päästöistä, niin mitään erillistä lappua ei niistä päästöistä tarvitse.

Eikä kukaan tässäkään väitä että niitä tietoja nyt olis jokakert helppo sinne koneelle laittaa, mutta ei se esim.tollasessa sv:ssä oikeesti ole ihme homma. Toisekseen ei se tietojen penkomisen vaikeuskaan ole sen asiakkaan vika.
 
Itse tein rekisteröintikatsastuksen tällä viikolla ja täytyy sanoa, että helppoa ja pelkkää rahastusta koko homma.

Katsastusmies tuli ulos ja ensimmäisenä sanoi, että jaa tämmöinen kaunokainen. Kaveri käveli kerran pyörän ympäri ja kirjoitti pyörien koot ja runkonumeron ylös, jonka jälkeen sanoi että tässä menee noin tunti kun teen paperit, eli voit lähteä vaikka käymään jossain.

Kaveri ei edes ottanut pyörää "rattilukosta"/sivujalalta pois, saatikka laittanut edes pyörää käyntiin??!!

Minulla oli ECE-todistus Saksasta mukana, jonka annoin katsastusmiehelle. Todistuksessa ei ollut mitään päästöarvoja, vain direktiivinumero, jonka pyörän pitää päästöjen osalta täyttää.

Katsastusmies teki ehkä 30min paperihommia ja tuli sanomaan että tässä kaikki paperit, asia kunnossa. Pyörään löytyi suoraan vastaava tyyppi Suomen tietokannasta.

Joten tuntuu katsastuspaikalla/henkilökunnalla olevan aika iso vaikutus kuinka asiat hoituvat.

p.s. taisin ottaa sliparit ihan turhaan pois katsastuksen ajaksi, noh, ompahan viikonlopuksi jotain hommaa. Pyöräähän ei tarvitse enää näytille viedä. Kun veropäätös tulee, voi kilven hakea vaikka autolla.
 
Joo, loppu hyvin kaikki hyvin... Nyt on meikäläiselläkin katsastustodistus kätösessä.

Ei ollut katsastusmies ihan tehtäviensä tasolla, tiedusteli co-päästöjä AKElta, joka vastasi ettei päästömittauksia tarvita. Näinköhän katsastusmies uskaltaa jatkossa antaa paperit ilman AKEn tukea, jos ece-todistukessa lue noista päästöistä mitään.

Joutuivat ainakin tekemään töitä ton 180 e eteen.

Mullakaan pyörä ei ollut edes kertaakaan käynnissä, vaikka on sliparit kiinni ym. Luulisi, että olisi ollut kiinnostunut desibeleistä, kun nuo co-päästötkin kiinnosti niin kovasti...

No kyseessä oli maanantaipäivä..no hard feelings.
 
Back
Ylös