Tokkase sormella ruudun oikeeta alareunaa...Voi olla tyhmä kysymys mutta mistä tässä Riderissa näkee milloin se lataa ja milloin ei? Mielestäni toi patterinkuvakaan ei vaihdu.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tokkase sormella ruudun oikeeta alareunaa...Voi olla tyhmä kysymys mutta mistä tässä Riderissa näkee milloin se lataa ja milloin ei? Mielestäni toi patterinkuvakaan ei vaihdu.
Testattiin tänään kaverin kanssa supertoot2Tomtom.commissa luvataan:Tuo Riderin Bluetooth palikka taisi kestää sen 5h.Valmiusaikaa
luvattiin tolkuttomasti.
# Bluetooth headset battery Talktime: 5 Hours
# Bluetooth headset battery Standby: 250 Hours
![]()
Tässä pikkasen teknistä tietoo:Mistäköhän tuota vehjettä tällä hetkellä kannattaisi Suomesta kysellä?
Voisi olla ihan kätevä peli käyttää autossa ja pyörässä sitten lomareissuilla.
Siinäpä se, mielestäni tuo ei kerro koska ladataan ja koska ei. Patterin kuva siihen kyllä tulee mutta ei koska sitä ladataan. Tai sitten en vain ole onnistunut näkemäänTokkase sormella ruudun oikeeta alareunaa...Voi olla tyhmä kysymys mutta mistä tässä Riderissa näkee milloin se lataa ja milloin ei? Mielestäni toi patterinkuvakaan ei vaihdu.
Kokeilin tuota eilen illalla...Siinäpä se, mielestäni tuo ei kerro koska ladataan ja koska ei. Patterin kuva siihen kyllä tulee mutta ei koska sitä ladataan. Tai sitten en vain ole onnistunut näkemään![]()
Tuosta SUPER TOOTH II:sesta vielä sen verran,että Autocomiin ja muihin Intercom järjestelmiin se on liitettävissäMistäköhän tuota vehjettä tällä hetkellä kannattaisi Suomesta kysellä?
Voisi olla ihan kätevä peli käyttää autossa ja pyörässä sitten lomareissuilla.
Tomtomin sivuja on näköjään päivitetty ja sen bluetoothpalikan puheaikaa on pidennetty. Eli puheaika 10 h ja valmiusaika 250 h. Tai sitten ovat pävittäneet itse bluetoothpalikan6. Toinen hyvä puoli on ton sinihampaan latauskestävyys. Latasin sen la-aamuna ja olen siitä lähtien pitänyt Rideriä auki, sillai, että se on yhteydessä tohon BT-mokkulaan.
Kaksi opastettua lenkkiä ajanut viikonlopun aikana ja vielä siinä on puhtia jäljellä.![]()
[mutu] tuo luvattu 5h BT-mokkulan latauksen kestolle tarkoittaa aikaa kun se välittää ääntä, muuten se on virransäästötilassa [/mutu]![]()
Rideria olisin hankkimassa, mutta tuo reittien suunnittelu vielä epäilyttää. Vaatiiko tuo reittien teko paljonkin säätelyä koneella? En tarkoita reitin tekoa, vaan ohjelman ja tiedostojen kanssa pelleilyä.Itse itseäni täydentäen, reittipisteiden askartelu POIEditissä käyttäen GT tiekarttaa pohjakuvana tuntuu pelaavan aika mukavasti. Ainoa miinus on että POIEdit ei osaa piirtää reitille viurua teitä myöten, mutta tämä on kai jonkinmoinen selviö koska pohjana on vain kuva ja ohjelmalla ei ole hajuakaan mikä on tietä ja mikä ei.Ilmaisella POIEditillä näköjään saisi itn tiedostoja tehtailtua, mutta tuohon pitää itse hankkia jostain kuvamuodossa karttapohja.Long|Lat|Selite|0 or 2|
itn. filen rivien viimeisen määreen speksit kokonaisuudessaan muuten ovat:
0 = none
1 = välietappi
2 = välietappi, jossa pysähdys
3 = reitin päätepiste
4 = reitin alkupiste, voi käyttää vain itn filen ensimmäiselle riville
Lähde: TomTom SDK manuaali.
Kuten tuossa jo mainittiinkin, niin odottele TomTomHome ohjelman julkaisua. Sikäli kun huhut pitävät paikkansa niin Riderin omistajat saisivat ohjelman jälkikäteen ilmaiseksi imuroitua TomTomin sivuilta ja sillä pitäisi päästä tekemään reittejä suoraan TomTomin kartalle.Rideria olisin hankkimassa, mutta tuo reittien suunnittelu vielä epäilyttää. Vaatiiko tuo reittien teko paljonkin säätelyä koneella? En tarkoita reitin tekoa, vaan ohjelman ja tiedostojen kanssa pelleilyä.
Onks tää sama kaapeli ?Noniin, nyt on rideri kiinni autocomissa ja toimii vallan mainoisti! Tässä teko-ohjeet piuhalle, ellet halua maksaa yli 40€ Rider => Autocom piuhasta:
- Käy hakemassa elektroniikka- tai autohifiliikkestä 2.5mm nelinapainen liitin, maksaa 1-2€.
- Autocomin mukana tulee kaksi piuhaa mukana, jossa toisessa on molemmissa päissä standardi 3.5mm 3-napainen liitin ja toisessa piuhassa toinen pää on 2.5mm 3-napainen. Jos raaskit, niin napsaise tuo 2.5mm liittimellä varustetun johdon pää poikki ja liitä punainen ja valkoinen johto toisiinsa (muuten ohjeet kuuluu vain toisesta kaiuttimesta) ja kääri nollaan menevät kuparikarvat toisiinsa.
- Sitten seuraakin kaikkein vaikein vaihe, eli kolvaaminen. Tässä ei ihan robbarin kolvi riitä, tai riittää, mutta kolvin pää pitää ohutta mallia (muuten menee 100% vituiksi). Punaisen ja valkoisen johdon yhdistelmä kolvataan kiinni napoja lähimpänä olevaan liittimeen (eli kaikkein ylimpään liittimeen, liitin heti kierteiden alapuolella). Nolla (=kuparikarvat) kolvataan kiinni kolmanneksi ylimpään liittimeen.
|_===|||=---
1,2,3,4 .. ^^^bluetooth-palikkaan
Tuossa siis sivuprofiilikuva nelinapaisesta. 2.5mm littimestä: eli nolla kolvataan kohtaan 2 ja puna-valk. johdot kohtaan 4. Normaalistihan perus kolminapaisessa liittimessä nolla olisi tuon kuvan kohta 1. mutta bluetooth-liittimen 2.5mm plugissa se on nolla tuolle kohdalle kolme, johon ei kolvata mitään. Veikkaisin, että koko johdolle tulee hintaa 2-5€ (5€ jos ei halua tuhota autocomin alkuperäistä johtoa), kunhan vaan jaksaa itse vaivautua rakentelemaan. Tulipa selvästi selitettyä johdon rakentaminen.![]()
Btw, ELFAlta ei löydy tuollaista 4-napaista 2.5mm liitintä, mutta Farnellilta löytyy. Jostain hifiliikkeistä (etenkin autohifi) voi löytyä hyvinkin hyllystä. Jos saan mainostaa niin ainakin lappeenrannan autoradioasennuksesta noita liittimiä löytyy ja liikkeenharjoittaja tekee noita piuhoja vielä kohtalaisen edullisesti, jos ei oma käsi taivu!![]()
edit: tietääkseni tuota autocomin piuhaa ei vielä edes löydy kaupoista.