Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Hyvä että joku muokkas ton otsikon. Täpinöissäni jäi vähän vajaaksi.Henkilöauto oli matkalla Metsäkylän ja moottoripyörä Taivalkosken kirkonkylän suuntaan. Yhteentörmäys tapahtui loivasti kaartuvassa kaarteessa. Törmäyspaikka oli henkilöauton kaistalla lähellä ajoradan oikeaa reunaa.
Kovaa keskustelua olisi täällä käynnissä, jos törmäys olisi tapahtunut sillä toisella kaistalla...
Ajettiin tuossa pikkurosvolla 2-päällä 2700km erilaisia mutkateitä ympäri Suomea ja toi Puolanka-Taivalkoski väli jäi mieleen yhtenä parhaimmista yksittäisistä. Varsinkin juuri Metsäkylän ja Täivalkosken välinen pätkä oli tosi kiva.. mm. Kurtin mutkat on ihan loistavat.
![]()
Monella siitä mutkasta on tullut tiukempi oikomalla pimeään mutkaan jo ennen mutkan alkua ja kun tuleekin vastaan se mikä ei ennen tullut niin yritetään korjata ja sitten mutkasta tiukka tuleekin.Liian tiukka sanoisi moni metsään mennyt.Voi pers*.
Tässä koitan mietiskellä, että eikös tuo tie ole soratie, jos puhutaan Metsäkylä-Pyhäkylä välisestä tiestä? Paikalliset korjatkoon...
Edit. Taidetaan kuitenkin tarkoittaa tietä numero 800 eli Tappikoski-Puolanka tietä. Sehän on todella mukava pätkä ajaa pyörällä... Ainakin tuntemattomalla saattaa joku kurvi valua leveäksi ihan ilman älyttömiä ylinopeuksiakin. Eli muistetaan ajaa taitojen mukaan ja pysyä omalla kaistalla eikä leikkailla kurveja... Silloin mutkistakin tulee tiukempia eikä "tarvi" ajaa niin lujaa.![]()
Edit2:
Ajettiin tuossa pikkurosvolla 2-päällä 2700km erilaisia mutkateitä ympäri Suomea ja toi Puolanka-Taivalkoski väli jäi mieleen yhtenä parhaimmista yksittäisistä. Varsinkin juuri Metsäkylän ja Täivalkosken välinen pätkä oli tosi kiva.. mm. Kurtin mutkat on ihan loistavat.
![]()
Niin, juuri tolla oikomisellahan niistä mutkista saa helposti liika tiukkoja.. Kun oot jo valmiiksi siinä sisällä, mutta menossa "suoraan", voipi ruveta tekemään jo tiukkaa päästä läpi. Sama juttu oikealle kääntyvissä, liika aikasin sinne sisäkurviin ja yhtäkkiä löydät itsesi vastaantulijan kaistalta.. Inhottavia, mutta niin helposti tehtäviä ajovirheitä. Vaikka ovatkin ihan peruskauraa.Monella siitä mutkasta on tullut tiukempi oikomalla pimeään mutkaan jo ennen mutkan alkua ja kun tuleekin vastaan se mikä ei ennen tullut niin yritetään korjata ja sitten mutkasta tiukka tuleekin.Liian tiukka sanoisi moni metsään mennyt.
Perin paskamainen tapa tullut nykyliikennekulttuuriin nimenomaan mutkien oikomisesta,tuntuu välillä etteivät nämä tumpelot edes hahmota ajoneuvojensa ääriviivoja ja toisilla se on pelkkä tapa.
niinpä...Henkilöauto oli matkalla Metsäkylän ja moottoripyörä Taivalkosken kirkonkylän suuntaan. Yhteentörmäys tapahtui loivasti kaartuvassa kaarteessa. Törmäyspaikka oli henkilöauton kaistalla lähellä ajoradan oikeaa reunaa.
Kovaa keskustelua olisi täällä käynnissä, jos törmäys olisi tapahtunut sillä toisella kaistalla...