• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Suzuki GSX 1100F -93 Mikuni kaasutin tulvii

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja rikugien
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Netissä oli väärää tietoa. Kyllä tässä on Mikunin 34mm kaasarit. Ei silti vaikuta varaosiin. O-renkaat ja kohokammion tiivisteet ovat samoja.
3 kaasarilta lähtevä alipaineletku bensahanalle täytyy tulpata synkkauksen ajaksi. Tuo saattoi aiheuttaa ongelmat. Samoin bensapinnan olin säätänyt manuaalin mukaan oikein.
Vaihdan nyt kuitenkin nuo tiivisteet ja kokeilen uudestaan.
 
Jos kolmoskaasarista lähtee nippa niin bensahanan kalvo on oltava kunnossa, tai muuten hörii bensaa sitäkautta. Taijos bensahana pois käytöstä niin tulpattu ihan koko ajan ettei tuu ilmavuotoa.
 
Sain toimimaan, mutta vielä yksi asia bensapinnoissa askarruttaa:

Ensin säädän kohot manuaalin mukaan ja sen jälkeen bensaa kaasareihin ja tarkastan bensapinnat bensanpoistoropuista kirkkaan letkun avulla. Laitan siis kirkkaat letkut kohokammioiden pohjaan ja käännän letkut ylöspäin. Sitten avaan bensanpoistoruuvit. Bensapinta letkuissa asettuu samaan pintaan kuin kohokammioissa. Täytyykö tuo testaus tehdä kaasarit pystysuorassa siten, että bensapinta asettuu kohokammion tiivisteen tasoon?
Vai kaasarit paikallaan moottorissa ja sittenhän ne ovat kallellaan?
 
Kyllä se varmaan kaasarit toiminta-asennossa on se oikea. Muuten voi neulaventtiili vaan jäädä nojaamaan tai päinvastoin.
 
shyhander sanoi:
Kyllä se varmaan kaasarit toiminta-asennossa on se oikea. Muuten voi neulaventtiili vaan jäädä nojaamaan tai päinvastoin.
Tämä on nyt kunnossa. O-renkaat vaihdettu, samoin kohokammioiden tiivisteet. Kohot säädetty manuaalin mukaan n. 14,5mm tiivistepinnasta.
Kun kaasarit laitetaan paikalleen moottoriin toiminta-asentoon, pitää bensapinnan jäädä pari milliä tiivistepinnan alapuolelle. Tarkastin tuon vielä kirkkaalla letkulla. Ei tulvi ja toimii hyvin.
 
Back
Ylös