• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Suzuki 1200 Bandit kokemuksia?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Guest
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
G

Guest

Guest
Terve,

Onko jollain kokemuksia B12:sta? Hyviä tai huonoja ...

Itse olen sellaisen ajatellut hommata. Tarkoitus on ajella kaksipäällä tehdä reissua sekä ajella kaupungissa. Tehoa ja VÄÄNTÖÄ kyseisessä pyörässä pitäisi ainakin testien mukaan olla eikä ole hinnallakaan pilattu. Eli haen sellaista, joka paikan asfaltti pyörää. Aikaisemmin minulla on ollut vanhempia 80-luvun alun 750 ja 1000 pyöriä.

Raider
 
Ainoastaan ajokokemuksia jonkunverran...lepponen ajoasento,ihan mukavasti vääntävä kone....ja jos turbolla hieman piristää niin jottahan...
033102bebe_1_prv.gif
 
Heips !
062802moto_prv.gif

Viimekesänä 20 tkm matka/kaupunkiajoa. Eli ajo-ominaisuuksissa löytyy kyllä ja voimaa riittää myös 2 päällä liikkumiseen.
Kulutus normaalissa käytössä n.5,7. Vain positiivisia kokemuksia, tosin pienellä miinuksella vanhemmissa malleissa löysähkö etu jousitus.
062802moto_prv.gif
 
Ostin juuri kyseisen pyörän ihan testien perusteella ajatuksena, että Bandit on sellainen pyörä, jolla voi ajella yhtälailla kaupugissa
ja myös matkaa ja yksi tärkeä seikka oli myös vääntö pienillä kierroksilla, on kokemusta ihan riittävästi pyöristä joissa pitää kierrokset olla 10.000 rpm tietämillä, jotta jaksaa mennä kaks päällä. Olis kyllä kiva kuulla jonkun oikeita käyttökokemuksia
kyseisestä pyörästä.
 
Itse olen Bike:n testin 07/01 ilmestyneestä lehdestä lukenut vaikkakaan en lehden kanssa kaikessa aivan samaa mieltä ole niin samoilla linjoilla kuitenkin. B12S:sta (~100 000 mk) oli kuitenkin FZ1000:sta (~137 000 mk) ja ZRX1200S:sta (~127 000 mk) huomattavasti halvempi.
wow.gif


Ja jos ainoat moitteet lehden mukaan oli tärinä ja löysä etupää (joka oli testin mukaan myös kawassa) niin tuolla rahalla saa jo aikasta hyvän iskunvaimennuksen ja tärinällekin varmasti jotain tehtyä. Jos siis katsoo ne häiritseväksi. Pyörät käytettiin myös dynolla ja B12S löytyi yli 110hv ja vääntökin oli yli 110 Nm, joten valmistajan ilmoittamat arvot ylittyivät reilusti ja tätä testi porukkakin ihmeteli (sama oli ollut aikaisemmassakin malli versiossa 96-00)? Miksi Suzuki ilmoittaa tehot niin alakanttiin? Olisikohan syynä Japanissa oleva 100hv raja?

Koeajanut olen pyörää ja täytyy sanoa, että teki minuun todella hyvän vaikutuksen. Tärinäkään ei haitaanut, kun on ajanut noilla vanhemmilla peleillä niin siihen on tottunut.
wink.gif
Samoin löysiin etupäihin.
biggrin.gif
Eli jos ajo ominaisuuksia vertaa aikaisempiin peleihin niin parannus on huomattava.
062802jumpie_prv.gif


Raider
 
Kuivatyypityksen perusteella voisin sanoa, että yllättävän siron oloinen pyörä, vaikka ei painoissa ylläkkään supersportteihin. Ajoasento vaikutti miellyttävältä matka-ajoa ajatellen.
smile.gif
 
Toi B12S:hän on höyhenen kevyt n. 220kg:a verrattuna mun tämän hetkisen pyörän painoon 290 kuivana ja 320 märkänä
crazy.gif
biggrin.gif


Raider
 
Koeajoin uuden b12:sen noin 100km lenkin viimekesänä maantietä ja esikaupunkipyöritystä. Päällimmäisenä jäi fiilis: voimaa on ja sitä on kaikilla kierroksilla. Vaihteita ei juuri tarvitse vaihtaa jos ei halua, sillä b jaksaa vetää puhtaasti mäkistä tietä 40-50kmh suurimmalla (5) vaihteella, jolloin kierroksia on jotain 2500 ja silti kahvaa kääntämällä maisema vaihtuu. Itse en edes uskaltanut kiihdyttää yli 7000rpm
thumbs-up.gif


Minusta b:n päällä istuu melko korkealla ehkä pysty ajoasento lisää fiilistä. Kate suojaa yllättävän heikosti. Ajoasento saisi olla minun makuuni hieman etukenompi, mutta ei paljoa.

Ilmajäähdytetty moottori lämmitti mukavasti jalkoja. Kaikenkaikkiaan yllätyksettömän ja tasapainoisen tuntuinen pyörä seka-ajoon.
 
Onkos kukaan laittanut sliparia, onkos tarvetta säätämiseen tämän jälkeen?
Entäs onko noita vapaavirtaussuodattimia kukaan koittanut(siis näitä pieniä töttöröitä) tuleeko imuäänistä liian kovat?

Lyötyyköhän sisälokasuojaa mistään halvemmanlla kuin strormista 330 €?

Tuo virtalukko tuntuu olevan välillä pahastikkin jumissa kunnei aina tahdo rattilukkoa saada pois päältä, onko tämä ominaisuus?
 
Mulla tohon virtalukko-ongelmaan auttoi uuden avaimen teettäminen. Eli kummatkin alkuperäiset avaimet kiukutteli nimenomaan rattilukon kanssa, mutta uudella avaimella aukee nätisti. Avainta ei vaan tahdo kaikissa liikeissä olla, mutta esim Helsingistä löytyy liike nimeltä AutoAvain OY mistä löytyy.
Ai niin Avaimen hinta oli 8€, joten koittaminen ei ainakaan kustannuksista varmaan jää kiinni.


Olen tämän kesän B12S:llä ajellut ja täytyy sanoa, ettei ole kuin hyvää sanottavaa. Ajoasento tarpeeksi pysty pitkällekkin matkalle ja vääntöä löytyy kierrosten alapäästä asti. Ja toivottavasti vielä paranee, kun saa uudet ketjut ja rattaat. Pitää meinaan melkoista ääntä tällä hetkellä.
 
Itse testailin B12:sta ja kyllä siinä voimaa on vaikka muille jakaa ja ajo asento oli mieleeni. Katteen suojaavuus paranee vaihtamalla airflow tms. pleksi, toi alkuperäinen on hieman matala.

Oma pyörä kuitenkin B6 tällä hetkellä johon vaihdoin sliparin, ei tarvinnut seoksia edes säätää..
 
Bandiitti on hyvä pyörä yleiskäyttöön olen ajellut 21000km bandiitilla ja jousitus on liian löysä ja kahdestaan ajaessa laukut täynnä tavaraa keulii tosi helposti ja taka iskunvaimentajan olen jo vaihtanut ja tarkoitus olis etujouset vaihtaa WP jousiin ja ehkä laittaa ohjaus iskunvaimennin joskus vaan ilmenee tarvetta sellaiseen.. vakiona en ole ajanutkaan koskaan bandiitilla koska minulla on kokoajan ollut yoshimuran RS-3 vaimentaja kiinni oli asennettu Siukolassa ex omistajan toimesta ja pelkällä vaimentajan vaihdolla oli taka renkaalta 117.2hp ja kampiakselilta 127,9hp viime kesänä kokkolassa PekkaP penkissä on siukolan laput joutunut aikojen kuluessa hukkaan pyörä on vm98 Nyt myöhemmin olen asentanut KN-suodattimen ja Dynojetin suutinsarjan ja W&H syttöpyörän ja tarkoitus olis käydä penkissä testaan syttöpyörän vaikutuksen onko hyötyä vai heitänkö mettään koko kikkaren... suutinsarjan asennuksen jälkeen pyörästä tuli huomattavasti herkemmän oloinen ja kyllä keulii...bensaa palaa 6-7 litran väliin sadalla ja radalla noin10l/100km ja ehkä jollain mummo ajolla menee vitosella alkaville lukemille ja saattaa toi mun mopo olla hieman rikkaalla mutta toimii..  
062802moto_prv.gif
062802moto_prv.gif
062802moto_prv.gif
 
Tuo 2 generaation 2001 -> oleva bandiitti syö tuota bensaa sitten huomattavasti vähemmän ja siinä on myös parannettu jousitusta.. joidenkin mielestä se on edelleen liian löysä agressiiviseen ajoon mutta parempi kuitenkin kuin vanhemmissa.

2001, 2002 B12 mallisissa on yksi ikävä ongelma ollut eli öljyn kulutus ollut järkyttävä joissain pyörissä "viallisten" mäntien takia.. täällä lisää http://www.maximum-suzuki.com/ibf....t=14102

Männät vaihtuivat 2002 jossain vaiheessa ja 2003 mallissa on jo uudet männät. Tuolta sivuilta löytyy myös runkonumerot joiden sisällä tuota vikaa ilmennyt, en tiedä onko näitä edes tullut suomeen.. en ainakaan suomessa ole kuullut kenelläkään tätä ongelmaa olleen.

Tehoahan tuossa pyörässä on vuosimallista riippuen "piilossa" ja paljon, mahdollista saada ulos jopa 155hv jos jaksaa muutamia gixxer osia koneeseen vaihdella..
 
Kokemusta Bandit 1200 S vm.2003:sta on nyt reilun 6000 kilsan verran. Tässäpä havaintoja ja muuta  matkan varrelta:

Alusta on hyvä, vaikka sitä etupäätä joissain yhteyksissä kuuleekin parjattavan. Räppääjälle keula on löysä, mutta matka/mutkamopoilijalle hyvä. Keulassa on esijännityksen säätö, ei muuta, vaan eipä ole vielä tarvinnut koskea sen asetuksiin. Ennemmin kyllä laittaisinkin keulaan tiukemman öljyn, kuin "säätäisin" sitä esijännityksellä...
Jos halua ja intoa riittää, niin voipa siihen heittää gixxeristä USD keulankin, jossa on sitten kaikki mahdollinen säätö.

Runko ei ole osoittanut rajojaan. Ei vatkaa mutkissa, ei liioin suoralla. Yllätys oli, että vatkaamista ei esiinny edes ronskisti ylitäytetyn perälaukun kanssa. Ei aivan heti uskoisi putkirungoksi, kulkee kuin juna.  
bowdown.gif


Takapäähän olen tyytyväinen. Ainoa juttu mitä olen tehnyt on paluuvaimennuksen lisääminen tehdasasetuksesta parilla napsulla ja nyt se on todella bueno.

Jarruja on mm. bikessä parjattu hieman tehottomiksi, mutta kylläpä niissä tehoa on aivan riittämiin. Ne vain tuntuvat jotenkin "kumimaisilta" tms. Siihen kun tottuu, niin tuntuma on hyvä. Kumimaisuuden saa kuulemma halutessaan häipymään teräspunosletkuilla. En taida viitsiä vaihtaa kun se ei kerran häiritse.

Sitten lempiaiheeseen, eli moottoriin... Vakioromppeilla pyörä tuntui tykiltä jo sellaisenaan, mutta ihmekös tuo, kun edellinen mopo oli hengetön kuin mummovainaa...
tounge.gif
Pidemmän päälle pyörä alkoi kuitenkin tuntua hieman kesyltä, tai paremminkin väkisin kesytetyltä. Tehoa ja vääntöä on kyllä mukavasti jo vakiona, eikä kyytiläisenkään kanssa ollut ongelmia, eikä liioin matkavarusteiden kanssa. Silti kone kaipasi jotain pientä... Koneessahan on tunnestusti potentiaalia vaikka ja mihin, mutta sen menohalut on tapettu mm. pirun laihoilla säädöillä, totaalisen tukkoisella änkkärillä, joka muuten painaakin kuin synti!
Laitoinpahan sitten Dynojet stage 1 -setin ja laserin sliparin, eli aivan pikkujuttuja siis. Jo pelkkä slipari piristi, mutta sillä ei uskaltanut vetää kierroksia kovinkaan ylös, kun pyörä oli jo valmiiksi sen verran laihalle säädetty. Kannattaa siis säätää jo pelkälle sliparille lambdan kanssa, koska on aikalailla ikävä ostella uusia venttiileitä/mäntiä palaneiden tilalle... Huhun mukaan Banditiin ei kannata laittaa tehoputsaria, koska sillä on todella hankala saada säädöt kohdalleen ja se saattaa aiheuttaa "epävireyttä" ajo-olosuhteiden vaihdellessa. Noh, suomalainen ei usko ennenkuin kokeilee itse, mutta oikeassapa olivat.
withstupid.gif
K&N putsarilla dynokäppyrä oli yhtä vuoristorataa alueella 2000 - 6000 rpm, eli juuri sillä alueella, jonka pitäisi juuri olla hyvässä iskussa. Pyörä röpötteli, vastasi kaasuun pienellä viiveellä ja oireita ei saanut aisoihin ei sitten millään. Sitten vakioputsari paikoillen ja käppyrät asettuivat välittömästi kohdalleen. Säätö ei ole vielä paras mahdollinen, mutta kun tässä taas joutaa värkkäämään, niin sitten otetaan ulos se optimaalisin suoritus ja kyky, joka noilla hiluilla lähtee. Kaasarit kaipaavat ainakin vielä neulojen nostamista yhdellä pykälällä. Seoksiin tuskin tarvii enää kajota, ei varmaan bensapintoihinkaan. Lisäksi sillä hetkellä kun säätöjä haettiin, oli keli mitä huonoin huippusuoritusarvojen saamiseksi (hellepäivä), jolloin takarenkaasta saatiin tehoa 107,5 Hp ja vääntöä 100 Nm. Vääntökäyrä on muikea, tasainen läpi 2500-6500 rpm alueen maksimiväännöillä. 2000 rpm kierroksillakin vääntöä on vielä aivan riittävästi vetämään mukisematta 5-vaihteella 40 nopeudesta ylös.
Jo nyt pyörä vastaa vakioon verrattuna kaasuun paljon herkemmin, ala- ja keskialueen potku on parantunut huomattavasti ja liikahtaa jo melko julmasti kunhan vain tohtii pyytää...vielä lähtee lisää.

Koneesta saa tosiaan mainitut 155 Hp ja enemmänkin...tosin siinä vaiheessa ei kannata enää laskea bensakustannuksia 
biggrin.gif
Gixxerin nokat tuo kyllä tehoa, mutta tekee mopon samlla bensasyöpöksi ja heikentää ala -ja keskirekisterin vääntöjä.

Em. pienestä kutittelusta huolimatta kulutus tuntuu olevan suunnilleen samaa luokka kuin mitä se oli vakionakin, eli 6-7 litraa sataselle. Koskaan en ole päässyt yli yhdeksän litran, vaikka kuinka olen mopoa ruoskinut.

Aiempaa vuosimallia vaivannutta poikkeuksellisen kovaa öljynkulutusta ei ole ilmennyt. Kun laittaa kerran ylämerkkiin, niin siellä se on vielä 4000 km:n jälkeenkin.

Varttikate suojaa meikäläisen pituista (180 cm) melko hyvin. Rintapainetta ei tunnu ja ajoviiman noste on juuri sopiva maantievauhdeissa. Ajoasento on jo oletuksena hyvä. Joku taisi jo mainita, että oli saanut olla ehkä aavistuksen etukenompi. Siitä olen jokseenkin samaa mieltä. Selkä ei väsy ja penkki on siten mukava, että perse ei puudu pidemmilläkään pikiksillä. Kenttätutkimuksen mukaan kyytiläisellä on mukavat oltavat...vai onkohan se sittenkin kuskista kiinni...
wink.gif


Virtalukon ongelmia ei ole ollut. Kaikenkaikkiaan vikoja ei ole ollut ensimmäistäkään koko mopossa.

Pyörään löytyy lisävarusteita joka lähtöön. Jos Suzukin omat eivät riitä, niin tarvikevalmistajia on useita ja heiltä löytyy jos jonkinmoista palikkaa. Alkuperäisten Suzuki varaosien listaa selaillessa osat näyttivät suht edullisilta.
Kaikenlaista tietoutta, kokemuksia, virittelyä ja muuta hauskaa löytyy netistä kiitettävästi.

Yhteenvetona: Mukava laitos ja rahalle saa taatusti vastinetta. Monikäyttöinen kampe. Voimaa on ja jos ei riitä, sitä saa helposti lisää. Kone on ehdottomasti pyörän helmi. Lujan tuntuinen pyörä, ei varmasti saa ajamalla rikki. Pikkumodauksia helppo tehdä oman maun mukaan.
Mii laik mai susuuki!  
buttrock.gif
 
Muut on antanu kommenttia lähinnä tekniikkaan ja omaan ajoon liittyen, mutta tässä takapenkkiläisen kommentti:

vallan loistava pyörä kaksipäällä ajeluun, siis takapenkkiläisen kannalta. Ajoasento suosii takapenkkiläistä, siellä kyydissä on helppo istuskella riippumatta siiä, pitääkö kuskista, takaa vai molemmista kiinni. Puutuu se takamus banditinkin kyydissä, mutta mukava siellä on istuskella.
inlove.gif


suosittelen ehdottomasti bandittia, jos tarkoitus on ajella mamman kanssa kahdestaan
smile_org.gif
vaikka löytyy siitä suorituskykyä varmasti myös yksin kurvailuun. Ja kun kerran olet 1200 bandittia ajanut, unohdat (jos olet ikinä ajatellutkaan) sen pikkuisen 600 heti.
wink.gif
 
Rosmolle kysymys:Mitä laukkuhässöitä sulta pyörästä löytyy? Omalla takana vasta 1000km ja laukkuja pitäs pikkuhiljaa alkaa laitteleen.
 
Pyörässä on nykyisellään pelkkä perälaukkuteline, mallia Kappa/Givi. Teline on siis muuten Kappa, mutta lautasen vaihdoin itse Givin vastaavaan. Ei sillä että kapan tekele olisi yhtään huonompi, mutta kun toimittivat p**keleet väärän lautasen ja korvaavaa olisi saanut odotella pari viikkoa ja lomareissu painoi päälle...
Soittelin tuossa kesä/heinäkuun vaihteessa AllRight:iin ja kyselin, josko siihen saisi tilattua lisäksi pelkät sivuraudat. Tämän vuoden valikoimassa niitä ei ollut, tulee kuulemma vasta ensi vuoden kuvastoon. Olisivat saaneet kyllä tilattua, ilmeisesti suoraan tehtaalta, mutta toimitusaika olisi ollut kuusi viikkoa. Pieni ihminen ei voi kyllä käsittää miten yhden paketin matka voi kestää kuusi viikkoa...
nixweiss.gif
Siinä ajassahan jo ajaa itse kapan tehtaalle ja takaisin
biggrin.gif
DHL tai FedEx tuo ne kotiovelle muutamassa päivässä jos itse tilaa aivan sama mistä. Tämän kesä reissut on kyllä aikalailla jo ajettu, joten tellinkien laitto menee varmaan ensi kesälle. Perätelineen pulttasin irti eilen...
 
Oliko hinnasta mitään puhetta, jos kerta vasta ensi kuvastoon tulee? Oon kuullu parilta pändittikuskilta samanlaista tarinaa, ettei -03 malliin sais laukkutellinkejä ja muuta vastaavia tilattua. Luulis nyt, että rahalla selviää.
 
Hinnasta taisi olla puhetta, mutta sen enää sitä muista. AllRight kertoo tarvittaessa. Kyllä -03 panitsiinkin kuitenkin telineet löytyy. Syy miksi niitä ei ole ollut kuvastossa on se, että niitä ei ole aiemmin valmistettu. Panitsiin on tietääkseni ollut tähän mennessä tarjolla vain givin WingRack...
crazy.gif
 
Back
Ylös