Kiitoksia kaikille vinkeistä.
Tähän mennessä koeajettu z1000 ja koeistuttu fz1-n. Ainoa huonopuoli oli ettei emäntä kerennyt mukaan matkaan. Ainakin z1000 omistaja oli ajellut paljon kakspäällä ja sanoi, että luontevasti onnistuu.
Niin pyörähän tulisi perus kylillä pyörimiseen sekä viikonloppureissujen tekemiseen.
Nakujen omistajilta toivoisin kokemuksia omista pärristä kyytiläisen kera.
Nakuja ei ole ollut kuin kaksi, mutta kyllä niillä on mukava ajella nimenomaan lähiympäristössä. Myös mutkapätkällä ne toimii ihan jees, mutta vauhtien noustessa tulee ajamisesta tietenkin raskaampaa. Olen itse tehnyt myös nakupyörällä matkaa ja eihän se samanlaista ole kun hyvällä matka pyörällä, mutta itse pidän sitä lähinnä asenne kysymyksenä.
Yhtään hyvää tarvikesuojalla varustettua nakua en ole ajanut. Kaikki omat kokeilut on päätynyt siihen, että olen ajellut ilman pleksejä.
Nakujen erilainen moottorin luonne sekä pysty ajoasento taas tuo mukavuutta kaupunki kruisailuun.
z 1000 on kohtuu hyvä penkki, noinkin rähinä henkiseksi pyöräksi. Ainakin itse siellä viihdyin ihan kohtuu hyvin.
fz taas on takapenkkiläisellä vielä paremmat oltavat, polvi kulma jää hieman isommaksi ja leveä tukeva penkki tuo lisä mukavuutta.
Vartti katteellinen tuo jo sitten matkan tekoonkin jo lisä mukavuutta kun on tuuli suojaa. Tosin vähissä on nuo s mallit jotka oikeasti ovat hyvännäköisiä. Itsellä ollut sv tonnisia kaksi ja siinä on mielestäni munaksa pyörä. Takakyytiläiselle vaan tuo kapea penkki voi olla raskas. Tästäkin on eri mielipiteitä. Itse vedettiin muijan kanssa jotain 8000 km tai jotain euroopassa sv:llä ja hyvin tuo meni.
Tuossa pyörässä on kuitenkin kohtalaisen sporttinen ajoasento ja moottorikin on mukava ja tehot eivät ainakaan pitäisi loppua kesken. Tosin jos tykkää rivinelosista ja vinguttamisesta niin v-koneet voi silloin unohtaa.
Myös v-koneet täristää enemmän joka voi aiheuttaa puutumista paikoissa.
36 tuntia sv:n selässä vei kyllä mehut kokonaan, muta tuollaisissa pätkissä ne menee pyörällä kuin pyörällä, mutta todisteena, että kyllä noillakin menee pitemmätkin siirtymät.
Yksin ajettaessa lähinnä tuo etupään löysyys voi tuoda ongelmia, mutta niissä vauhdeissa ollaan kyllä jo kortti pois lukemissa reippasti. Lähinnä tuo on ongelma radalla.
Kannattaa myös muistaa mitä niillä viikoloppu reissuilla tarvitsee mukaan. Superiin ei men juuri mitään. Tai tankkilaukku + kangaslaukut saa kyllä paljon kamaa, mutta nuo kangas laukut laitetaan hyvin usein takapenkin päältä ja silloin ongelma on, että miten tehdä jo ennestään korkealla olevasta pallista mukava. Liukaskin saattaa olla tuo kiinnitys sydeemi. Kaikestahan selviää omilla patenteilla.
Naku taas on mielestäni monin osin pilattu laukkuteleineillä. Kun täytyyhän pyörän myös näyttää hyvältä.
Vartti katteellisiin sopii takalaukku telineet jo paljon paremmin mielestäni.