• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Superbike MM alkaa 1.3.!

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Raipe
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Valencia WSBK - Race results (2)

Full World Superbike race results (2) from round three of the 2009 championship, held at Valencia in Spain.

1. Noriyuki Haga JPN Ducati Xerox 1198 23 laps
2. Ben Spies USA Yamaha WSB YZF R1 +5.105 sec
3. Michel Fabrizio ITA Ducati Xerox 1198 +6.386 sec
4. Regis Laconi FRA DFX Corse Ducati 1198 +6.573 sec
5. Leon Haslam GBR Stiggy Racing Honda CBR1000RR +14.075 sec
6. Carlos Checa SPA Hannspree Ten Kate Honda CBR1000RR +17.333 sec
7. Max Neukirchner GER Suzuki Alstare Brux GSX-R1000 +19.207 sec
8. Max Biaggi ITA Aprilia Racing RSV4 +20.697 sec
9. Ryuichi Kiyonari JPN Ten Kate Honda CBR1000RR +21.015 sec
10. Tom Sykes GBR Yamaha WSB YZF R1 +22.581 sec
11. Shane Byrne GBR Sterilgarda Ducati 1198 +22.604 sec
12. John Hopkins USA Stiggy Racing Honda CBR1000RR +23.592 sec
13. Jonathan Rea GBR Ten Kate Honda CBR1000RR +29.082 sec
14. Jakub Smrz CZE Guandalini Racing Ducati 1198 +29.277 sec
15. Troy Corser AUS BMW Motorrad S1000RR +32.384 sec
16. Ruben Xaus SPA BMW Motorrad S1000RR +35.125 sec
17. Broc Parkes AUS Kawasaki World Superbike ZX-10R +38.344 sec
18. Brendan Roberts AUS Guandalini Racing Ducati 1198 +39.161 sec
19. Karl Muggeridge AUS Celani Suzuki GSX-R1000 +39.374 sec
20. David Checa SPA Yamaha France GMT 94 Ipone YZF R1 +49.904 sec
21. David Salom SPA Team Pedercini Kawasaki ZX-10R +52.631 sec
22. Tommy Hill GBR Hannspree Althea Honda CBR1000RR +52.966 sec
23. Vittorio Iannuzzo ITA SCI Honda CBR1000RR +53.196 sec
24. Luca Scassa ITA Team Pedercini Kawasaki ZX-10R +53.491 sec
25. Roland Resch SWI TKR Suzuki Switzerland GSX-R1000 +1min 19.946 sec

DNF:
Ayrton Badovini ITA PSG-1 Kawasaki ZX-10R lap 8
Makoto Tamada JPN Kawasaki World Superbike ZX-10R lap 12
Matteo Baiocco ITA PSG-1 Kawasaki ZX-10R lap 16
Yukio Kagayama JPN Suzuki Alstare Brux GSX-R1000 lap 21


Jaahas, tarttee kait sitte itekkin hommata realplayeri josko vaikka Urkkarilta ei enää lainkaan kisoja näkyis..
 
Haga kyllä näytti närhen munat koko jengille! Hienoa vetoa ainakin toisessa lähdössä minkä näin. Kunnon Hagaa!
062802jumpie_prv.gif
 
Sain supersportin viimeisten kierrosten ajaksi toimimaan mediaplayerilla streamin: http://live.la7.it/asx/event03.asx  (Linkki)

Selostus italiaksi, mutta ihan sama. Näkyipä pätkä jotakin.
Kiitos tästä, aika antikliimaksi oli kun yhtäkkiä ei sitten streamia tullutkaan. Mistä kaivoit tuon linkin, googlella vaan vai?
Eipä kestä. Sama vene jne
smile_org.gif


"Mistä?"
...
Superstock 1000 näkyi silloin aamupäivällä vielä normaalisti ja kun jollain oli irkissä (ircnet #moottoripyora.org) ongelmia saada lähetystä näkymään, niin kaivoin suoran streamin urlin soittimesta. Sitähän ei saanut enää sen jälkeen mistään irti, kun yhteys ei wsbk:n etusivulta enää auennut ja jokin kusahti superstockien jälkeen. Stream ei siis jostain syystä toiminut ensimmäisen superbike-lähdön aikana (ainakaan minulla), mutta hoksasin kokeilla uudestaan supersporttien aikaan.

Jospa tuota seuraavat setit saisi katsoa rauhassa telkkarista.

Ja loppuun vielä: MITÄS MINÄ SANOIN
crazy.gif
 
Oli kyllä nolo juttu urheilukanavalta. Mikä tekninen vika voi olla ettei parissa päivässä saada korjattua? Onneksi toisen lähdön näki tuolta wsbk:n sivuilta.
 
Harmi, että Neukirchnerin meno on noin ailahtelevaa. Olisi hieno saada Suzuki mukaan kärkikahinoihin.
 
Harmi, että Neukirchnerin meno on noin ailahtelevaa. Olisi hieno saada Suzuki mukaan kärkikahinoihin.
Jos Spies ajaisi yhä Suzukilla, veikkaan että olisi pystynyt antamaan silläkin ihan samantasoisia näyttöjä kuin R1:llä. Tämä on tietysti vain ihan puhdas veikkaus, jossa voin olla väärässäkin, mutta kyllä GSX-R:kin näyttää kulkevan, vaikka Jammua on nyt hehkutettu aivan joka välissä. Eipä olisi Suitsan todellakaan kannattanut päästää sitä kaveria vaihtamaan leiriä, ja Jammulla kyllä tuntuu viime vuosina olleen tuo värväyspuoli hienosti hanskassa (esim. Rossi, Lorenzo, Spies....)

Ducatin vahvuus Valenciassa ei varmaan yllättänyt ketään, mutta ehkä pieni ylläri on se, että Haga on takonut noinkin tappavan tasaisia ykkös-kakkossijoja, yleensä hänellä on taso ailahdellut liikaa, nyt näyttää olevan eri ääni kellossa.
 
Hyvin se näyttää kulkevan, mutta olen yllättynyt ailahtelevuudesta. Jos ekassa lähdössä ollaan kolmen kärjessä, ja tokassa lähdössä samana päivänä sijalla 7-8, niin joku on pielessä.

Haga on ajanut todella fiksusti tähän asti. Jos voittoon ei ole mahdollisuutta, niin tyydytään toiseen sijaan ja ajetaan pystyssä maaliin.

Luulen että Valencia oli special case, koska siellä ei ole kuin yksi suora, jossa twinin heikompi huipputeho rankaisee. Muualla parempi avauspito auttoi. Tilanne varmaan tasoittuu jälleen. Assen on jo hieman parempi i4:lle ja Monzassa tilanne kääntyy jo päälaelleen. Siellä Ducati ei pysynyt edes '08 Yamahan perässä, saati sitten Suzukin.
 
Hyvin se näyttää kulkevan, mutta olen yllättynyt ailahtelevuudesta. Jos ekassa lähdössä ollaan kolmen kärjessä, ja tokassa lähdössä samana päivänä sijalla 7-8, niin joku on pielessä.
Hienostihan Neukirchner toisessa lähdössä ampasi keulille, mutta sitten kävi jotain ja jengiä tulo ohi heittämällä. Sääli...
 
Luulen että Valencia oli special case, koska siellä ei ole kuin yksi suora, jossa twinin heikompi huipputeho rankaisee. Muualla parempi avauspito auttoi.
Varmaan juuri näin. Tosin ellen ole aivan puusilmä, minusta näytti siltä, että Fabrizio teki ekan lähdön loppukierroksilla ratkaisevan ohituksen Neukirchneristä juuri pääsuoran päähän, mitä pidin hieman yllättävänä.

Toki jos renkaat oli saksalaiselta loppu, niin ehkäpä oli pakko jarrutellakin hieman aikaisemmin... ja riippuuhan se vauhti pääsuoralla myös siitä, miten hyvän draivin saa vikasta mutkasta ulos.

Mistäs tuota osaisi varmaksi sanoa, mutta jotenkin vähän tuntuu nyt siltä, että Suzukin epätasaisuus on kuitenkin enempi kuskeista kiinni, molemmat on kyllä ihan hyviä... mutta varsinkin Kagayama on sellainen, ettei hänestä ole oikein ikinä tiennyt etukäteen, jos vaikka voittaa lähdön, taikka toinen vaihtoehto, löytää itsensä kissanhiekalta (valitettavasti kuitenkin harvemmin ensimmäinen, ja useammin jälkimmäinen!) Neukirchner väläytti kunnolla Australian ekassa lähdössä, ja kyllä ajoittain sen jälkeenkin on ollut vauhtia. Mutta tasaisuutta kaivataan.
 
Ja kaikkihan muistaa pommittaa (m)Urheilukanavaa palautteella?

Kunnon v*ttuiluryöppy auttaa kummasti ongelmien ratkaisemisessa...
 
*enter* ...sinnepä lähtivät kiukkuiset terveiset vaimolta ja minulta
shaun.gif


-hh-

PS. "Kiitos palautteestanne. Viestinne on välitetty eteenpäin asiasta vastaaville henkilöille.


Ystävällisin terveisin,


Urheilukanava"
 
Onkos kellään tietoa koskeeko tämä Urheilukanavan neppailu ainoastaa yhtä kisaa, useampiakin kisoja vai peräti koko kautta??

Mitään järkevää selitystä ei ole asiaan herunut?!?


Ite mietin, että olisiko tuolla motogp:n telvisioinnilla jotain yhteyttä asiaan?
033102ass_1_prv.gif
 
Back
Ylös