• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

SMOTOn kysely mp-verotuksesta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Salmon
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
PoS sanoi:
Linkki koko selvitykseen tekstin jälkeen.

Not Found

The requested URL /wp-content/uploads/2016/09/Suomen-Motoristit-ry-Moottoripyörien-ajoneuvoveron-päivitetty-vaikutusarvio-21092016.pdf was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
 
shyhander sanoi:
Not Found

The requested URL /wp-content/uploads/2016/09/Suomen-Motoristit-ry-Moottoripyörien-ajoneuvoveron-päivitetty-vaikutusarvio-21092016.pdf was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
Epäilen käyttäjävirhettä
 

Liitetiedostot

  • Näyttökuva 2016-09-21 kello 11.44.37.png
    Näyttökuva 2016-09-21 kello 11.44.37.png
    164,3 KB · Katselut: 118
Olen täydellinen netin käyttäjä, en tee user erroreita.

Safari 9.1.1 ei siis löydä linkitettyä tiedostoa.
 
Tosi outoa, mulla aukeaa ihan hyvin kaikilla selaimilla. Ja ompulla.

Jollain muullaki oli joku ongelma, SMOTOlla tieteävät asista.
 
shyhander sanoi:
Kannattaa seurailla tosiaa maailman menoa :p koska MP:t on voinu kohta vissiin vuoden verran poistaa tilapäisesti liikennekäytöstä trafin nettsivuila.

Kyse oli uusista verosuunnitelmista...
 
No juu :bisseä: tosin jos veroyhtälössä = merkin jälkeen lukee 50 milj. € niin ei se kaluston poistaminen liikenteestä auta, joku motoristi sen 50 milliä maksaa.
 
shyhander sanoi:
...tosin jos veroyhtälössä = merkin jälkeen lukee 50 milj. € niin ei se kaluston poistaminen liikenteestä auta, joku motoristi sen 50 milliä maksaa...

Ei muuten maksa.

Tossa SMOTO:n selvityksessä on laskettu, paljonko vero tuottaisi bruttona nykyisillä ajoneuvoverolain CO2-päiväverolla (joka prätkälle olisi keskimäärin öpaut 0,48 euroa/päivä) ja olettaen, että nykyinen 74000 vakuutusvuotta (= 27 miljoonaa veronalaista liikenteessäkäyttöpäivää) toteutuu. Tällöin = merkin jälkeen jää noin 13 miljuunaa euroa. Luku on rankasti optimistinen, koska nykyinen vakuutuskanta sisältää ympärivuotisia vakuutuksia paljon. Ja silti luku on paljon vähemmän kuin SOS-vatuloitsijoiden tavoite.

Mitä tehdä? No päiväveroahan voidaan tietenkin korottaa (mitä sitten, että autoista maksetaan paljon vähemmän?), sanotaanko nyt vaikka 0,50 euron tasosta kahteen euroon per päivä. Kas näin verokertymä tietenkin kasvaa nelinkertaiseksi, yhteensä 52 miljuunaan euroon, eikös juu? No ei muuten kasva, koska liikennekäytöstä poistaminen alkaa kannattaa jo lyhyemmillekin pätkille.

Liikennekäytöstä poiston kannattavuutta parantaa myös se, että käytännössä tällainen päiväveromalli merkitsisi nykyisten ympärivuotisten vakuutusten loppua (jokseenkin kaikki prätkät olisivat talvikauden liikenteestä poistettuna). Tällöin luonnollisesti vakuutuspäivän hinta nousee. Mitä korkeampi liikennekäyttöpäivän hinta veroineen ja vakuutuksineen on, sitä vähemmän liikennekäyttöpäiviä on.

Ja mitä vähemmän liikennekäyttöpäiviä, sitä suurempi hyvinvointitappio myös toimialalle yleisemmin: vähemmän huoltoja, vähemmän myytyjä renkaita, vähemmän myytyä krääsää, vähemmän myytyjä kahvikuppeja. Kierre on valmis.

Tästä pitäisi valjeta puupäisemmällekin vatuloitsijalle, että 50 miltsin tuottotavoitetta ei saavuteta, jos verovelvollisuuden voi katkaista poistamalla prätkät liikennekäytöstä. Tässä mallissa ei saavuteta edes 25 miltsin tuottotavoitetta.

Jos taas veroa ei saisi poikki liikennekäytöstä poistamalla, tuottotavoite näyttää olevan lähempänä toteutumista. Oletetaan esimerkin vuoksi, että nykyinen prätkäkanta (n. 262000 prätkää) supistuisi veron myötä tasan kahteensataantuhanteen, toisin sanoen 62 tuhatta rakkinetta poistuisi lopullisesti kirjoista ja kansista. Oletetaan myös, että tuottotavoite olisi 25 miltsiä per verovuosi. Tämä merkitsisi keskimäärin 125 euron veroa per rekisterissä oleva prätkä per vuosi. Teoriassa 250 euron keskimääräisellä vuosimaksulla kerättäisiinkin sitten jo 50 miltsiä.

Tämä selittänee ministeriön freudilaiset lipsautukset siitä, että veronmaksua ei saa poikki liikennekäytöstä poistamalla.
 
Jou. Mitenkäs näissä laskelmissa ollaan koko 50 miltsin paskapottia maksattamassa prätkäjätkillä ja -mimmeillä.

Eikös se paskapotti pitänyt kerätä kaikista eli prätkistä, veneistä jne jne. Harakanmäen stand up koomikko Soinia lainatakseni: juppiskuuttereiltakin.
 
lario sanoi:

meikä on just keskivertomotoristi... :grin:

ainoastaan pyörien määrä ja arvo meni puskaan.

mutta 7 pyörän omistajana VASTUSTAN verojen kiristämistä ylipäätään ja erityisesti. :rant:

ihme prkl. kun sossupuoli saa avoimen shekin eikä kukaan valvo ennenkuin jälkeenpäin ja sitten sitäkin vajetta paikataan liikenteen verottamisella:blink:
 
Back
Ylös