• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Silminnäkijä yritti pidätellä moottoripyörän yli

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Villevalle
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Hyvä että kuski on kuitenkin tunnistettu ja joutuu vastuuseen
smile_org.gif
.
 
Hyvä että kuski on kuitenkin tunnistettu ja joutuu vastuuseen
smile_org.gif
.
Suomessa toi rikosoikeudellinen vastuu on aika kyseenalainen.
Tekijä saa tosta todennäköisesti pari kuukautta ehdollista, pari sataa sakkoa, ja jotkut nimelliset korvausvaatimukset.
Uhrille annetaan kulukorvaukset luokkaa olevat rahalliset korvaukset. Tekijältä on turha odottaa mitään saatavaksi.
Poliisi, oikeuslaitos, sairaanhoito ja Aineellisten vahinkojen korvaus jää veron- ja vakuutustenmaksajien kontolle.

Voikin todeta, että uhri joutuu vastuuseen ja kantamaan seuraukset. Tekijä selviää voittajana ja jatkaa samanlaista rallia.
 
Ensinnäkin: Murhan yritys liittyy siihen, jos poliisi on virkatehtävissään esimerkiksi yrittänyt pysäyttää henkilön, joka ei halua pysähtyä ja yrittää ajaa päälle. Onko teidän mielestä muuta vaihtoehtoa, kuin murhan yritys voimassa olevan Suomen rikoslain mukaan?
Toiseksi: se murhan yritys on sidottu poliisiin ja virkatehtävään, ei yksittäiseen poliisimieheen.
Jos kyseisessä tilanteessa olisi kyseessä ollut posliini-mp, ei autoilijaa siinäkään tapauksessa olisi voitu syyttää murhan yrityksestä, vaan lievemmillä olisi liikkeelle lähdetty. Ei tossa Helsingin mp-poliisitapauksessakaan pakukuskia syytetty murhan yrityksestä, (tuskin syytetään mistään) vaikka toisena osapuolena oli jäätelöpyörä. Pientä ajatustyötä
confused_orig.gif
 
Back
Ylös