• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Seuraukset paikallaan kaadosta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja 75Finn
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Itellä pyörä kaatui pari kesää sitten ihan paikaltaan kesken Norjan reissun. Onneksi oli kaatumatapit.... Pyörään ei tullut suurempia, mutta kuskia pikkasen v...i
 
Vauhditta paikoiltaan vasemmalle kyljelle. Korjattiin virheetömäksi, jolloin uusiksi meni kytkinkahva, kytkinkahvan mikrokytkin, vasen sivukate, koneen vasen kylki, jalkatappi kumeineen ja tankopaino. Yllättävän edullista pyörän lepuuttamista, kun omasta taskusta maksoin, muijan pyörä nääs... Omia en ole saanut kyljelleen millään tavalla missään tilanteessa...
 
Laiskana kurottelin äsken pyörän päältä avainkorttia portin aukaisuun, no siitähän se sitten kippas pyörä vasemmalle kyljelleen. Aika paljon sain vängättyä vastaan kaatumista, kunnes voimat loppu.
Nurmikkoa onneks oli alla.
Muuta en nyt äkkiseltään huomannut kuin ihan pieni naarmu etulokarissa ja etuvilkun varsi murtui.

Sitä vilkkua kun tutkiskelin, että ottas sen irti liimaukseen niin se on sikafleksillä räpelletty sisäpuolelta kiinni.
Pakoputkeen tuli kans nurmikkoa samaan kohtaan, missä siinä oli jo pienet naarmut.
Eli on sen joku jo joskus ehtiny kipata aikalailla samaan tyyliin =)
 
No siinä nyt mitään runkoja haarukoita tms. voi mennä rikki jos paikallaan kaatuu, ei ne mopot nyt niin paperia ole :). Ne mitä silmällä näet on vahingot. Huonolla tuurilla sen puolen ohjaustanko saattaa vääntyä ja kannattaa tsekata että syyläri ei ole taittunut jos tulee kyseisessä mallissa paljonkin sivuilta ulos.
 
Jaa vai paikaltaan kaadosta... no ainakaan tällaisella "set-upilla" ei tullut niin minkäänlaisia jälkiä:

DL650_3617.jpg


Myynti-ilmoituksissahan tosin ilmaisut voi mennä esim. tälleen: "paikaltaan kaadettu" => kaadettu taajamanopeudessa, vähän kanttikiviä pusuteltu tai käyty ojanpohjalla, ja "kaadettu hiljaisessa vauhdissa" => vedetty radalla tai moottoritiellä täydestä laulusta ensin kärrynpyörää ja sitten puun ympärille :D
 
Eihän tuo mitenkään tavatonta ole, että "paikaltaan pöx" on pahimmoillaan ihanan kallista & kivuliasta.

Sopivasti tien vierellä kiviseen ojaluiskaan kipatessa esim:

Kate, vaimennin, kiinnitykset(valu), vilkut, peili, kahva, tankki (kiveen) ynnämuuta pientä.

Tuostapa kertyy helposti ja nopeasti hyvinkin jo nelisen toppaa.... eikä aina riitäkään :D.

Neiti Fortunalla jos vielä sattuu moonikset päälle, niin kuski vetää samaan hikeen
"suorin vartaloin" pyörän mukana..... sääriluu NAPS pyörän alla ja solisluu RAKS luiskaan
tömähtäessä.

Ei huvittais ihan noin perusteellisesti koskaan tuota kokeilla.
 
Saksalaisella kaverilla kävi juuri noin ehkä kolmen kilomerin tuntivauhdissa. Pyörä Ranskasta Saksaan rekalla ja ukko lentokoneella sairaskuljetuksena. Ei tuo ihan paikallaan, muttei paljon muutakaan. Asfaltilla oli hiekkarannalta lentänyttä hiekkapölyä juuri sen verran, että siinä lipesi. Eipä ihan halpaa ja mopon kolhut siinä pikkujuttu.
 
Olen sählännyt tässä asiassa tarpeeksi. Tehdäänpä listaa:

Tyttöystäväni TZR poskelleen. En tajunnut huomioida autotallin lattian epätasaisuutta. Peilin varsi katkesi. Kustannuksia taisi siihen maailman aikaan kertyä noin sata markkaa.

Eka oma pyöräni, Kawa GPX 500 R poskelleen parkkiksella. Oli siinä vaiheessa vielä kaupan omaisuuttakin. Pari pienen pientä naarmua. Ei kustannuksia.

Sama pyörä seuraavana suvena kellahti velipojan pihalla. Seisoi tuoreehkolla asfaltilla keskituellaan, ja aurinko pehmitti asfaltin alta. Pyörä kyljelleen puskaan. Vauriot: peilin varsi poikki ja katteen kiinnikenappula poikki. Kustannukset joitakin kymmeniä euroja.

Ja sitten vitutuksen multihuipentuma: pari tuhatta ajettu Suzuki GSX 750 F poskelleen, kun erehdyin riuhtomaan sitä keskituelta pyörilleen: katteisiin naarmut.

Sama pyörä, sittempi ajankohta: kyytiläisen kanssa pysäköimme tien oheen. Pyörä heilahti ja hiekka kengän alla luisti. Ja pyörä kyljelleen...

Viime keväänä varhain, Yamaha FJ 1200: huoltofirman pihalla oli vielä jäätä. Jälleen kenkä luisti alta ja kalYamaha päätyi paapuurin kyljelleen. Kolhut: sieluun sattui ja selkä taisi kanssa nitkahtaa tilanteessa. Kytkinkahva koki vähäisen metamorfoosin ja pakoputkeen tuli pieni naarmu. Katteista en tiedä... en erota uusia ja vanhoja jurmuja. Edut: tutustuin mukavan prätkäkorjaamon väkeen. Siellä olen sittemminkin jamppia käyttänyt mm. renkaanvaihdossa ja sen sellaisessa.

On myös ollut kausia, joina en ole onnistunut... :D
 
Juuri viimeviikolla tallista pois pakitellessa loisto ideana puhkilompsutelluilla kopio crocseilla seuraamukset saattaakin arvata:grin: hieman purua tossun alle jonka jälkeen paini otetta sai ottaa zetorista jottei ihan päälle hyppää.
Kenguruna pystöön ja :blink: näkikö kukaan??? Phuuh ei nähny naapurin haudan portteja kolkuttelevat jonka jälkeen vaurio tarkastus päätyi pariin pikku kiven painamaan ja naarmuun katteissa :jippikaijee:
 
Joskus aikanaan jonkun pyörän kipannut maahan paikaltaan/hitaasta vauhdista. Seurauksena lähinnä naarmuja ja yksi kytkinkahva katkenneena. Kaatumatapit suojaavat loistavasti paikaltaan kaataessa sekä hitaissa vauhdeissa kaatuessa. Suosittelen :thumbup:!
 
Mulla tuppaa kaatumaan varsinkin paikaltaan mopo ihan jatkuvasti kun en keskity esim. parkkeeraamiseen ja vähän harvemmin, mutta vähintään kerran kesään, vauhista :grin: Nuo Athenen mainostamat kaatumatapit pelastaa tosi paljon. Tosin joka kaadolla peili naarmuuntuu, kahvapaino naarmuuntuu, jompi kumpi kahva saattaa katketa. Muuten ei sitten varttikatettuun tuukkaan mitään kun ne tapit ottaa suurimman. Se vaan että apaut kymmenennen kaadon jälkeen kaatumatapitki kuluu. Mä en arvannu että neki on kulutusosaa :bye:
 
-Anu- sanoi:
Mulla tuppaa kaatumaan varsinkin paikaltaan mopo ihan jatkuvasti kun en keskity esim. parkkeeraamiseen ja vähän harvemmin, mutta vähintään kerran kesään, vauhista :grin: Nuo Athenen mainostamat kaatumatapit pelastaa tosi paljon. Tosin joka kaadolla peili naarmuuntuu, kahvapaino naarmuuntuu, jompi kumpi kahva saattaa katketa. Muuten ei sitten varttikatettuun tuukkaan mitään kun ne tapit ottaa suurimman. Se vaan että apaut kymmenennen kaadon jälkeen kaatumatapitki kuluu. Mä en arvannu että neki on kulutusosaa :bye:

:respect: omasta kokemuksesta voin myös suositella kaatumatappeja, ei tullit mitään jälkiä pyörään ja kyllä aika monta kertaa saa kaataa ennenkuin uudet tapit ostettava :thumbup:
 
Tonnijammu sanoi:
Joku osais varmaan sanoa jonkun kikkakolmosen, miten saa esim. tonnisen kaadon jälkeen ylös, ettei tarvitse haalia isoa jengiä nostelemaan. Taitaa olla ylösnosto jonkin asteinen tekniikkalaji?

Pari kertaa on pyörä kaatunut kyljelleen. Nousee kevyemmin vetämällä ylös vastakkaiselta puolelta (tonninen Honda).
 
75Finn sanoi:
Eli ilmeisesti ei kellään mitään vakavempaa, mikäli on sattunut tatit olemaan.. :)

Runko, Etuhaarukka ja laakerit ei saa kipeää tuollaisista?

Ainakaan kukaan ei ole tainnut moisista mainita. Mutta ei kyllä runko, etuhaarukka ja etenkään laakerit mistää paikallaan kaadosta kyllä mee millänsäkään. Ellei nyt kaada vaikka johonkin rotkoon...
 
Naarmu katteeseen ja tangon päähän.

Vedin parkkiin BW Vantaalle, nostin jalan satulan yli ja seisomaan mopon viereen. Aloin riisua kypärää pois. Siis normikuviot. Mopo kaatui polville, josta itse nutulleni ja mopo perässä. Näytti tosi tyylikkäältä. Kiva oli mennä kyselemään mopoa koeajoon. :p
 
Oma ohjesääntö itselleni on aina ollut että älä koskaan jätä moottoripyörää hetkeksikään parkkiin paikkaan jossa pienikin alamäki eteenpäin ilman ettei laita vaihdetta päälle. No eilen sitten Kawan kanssa kotipihalle,pyörä parkkiin tallin eteen,tallin ovea avaamaa ja kun käännyn takaisin pyörään päin se liikkuu hitaasti eteenpäin ja alkaa kallistumaan omaa autoani kohti! No kuin ihmeen kautta sain peileistä kiinni eikä pyörä ehtinyt kaatua oman autoni kylkeen mutta sekunnin kymmenys myöhemmin olisi pyörä ehtinyt kallistua jo niin paljon etten olisi enää jaksanut estää sen kaatumista. Huhhuh,säästin siinä useamman sataa Euroa ja vain hyvällä tuurilla. : ) Mitä opin? Kannattaa pitää kiinni omista säännöistään,aina!

Eli seurauksia kyseisestä tilanteesta ei tullut mutta muistutti taas tiettyjen asioiden tärkeydestä moottoripyörienkin kanssa. T:nimimerkki viimeksi kaatanut pyörän vuonna 1991 :)
 
Itse kaadoin juuri tällä viikolla oman moponi lähes seisaaltaan vasemmalle kyljelleen, olin kääntämässä normaali levysellä tiellä mopoa ympäri, eli siis tien toiselle puolelle parkkiin ja jotenkin onnistuin kolauttaan eturenkaan rotwallin reunaan, no siitähän se tökkäs ja alko kaatuun...vastaan sain pideltyä mutta en kokonaan kaatumista estettyä.

Vahingot oli pienet naarmut sivukatteiden yläosiin ja vähän reilummat alakatteisiin.
Saman tyylinen kämmi kävi viime kesänä kun pysähdyin tankkaan ja tankkasin istuallaan mopon päällä, pistoolia kun kurotin laittaan takas ja istuin takas mopon päälle, ei oikealla puolella ottanutkaan jalka maahan vaan vieressä kun oli kaivon kansi vähän alempana, pääsi kallistumaan sen verran etten saa (sillonkaan) pidettyä pystyssä vaan väkisinhän se nurin meni.
Pyöränä on ZZR 1400 ´07

Nyt oon sit jo vakavasti harkinnu crash padeja ..

Nyt saa sit viedä syksyllä ajokauden loputtua katteet maalarille.. :(
 
Tästä kuvia tosta omasta tilanteesta. Paku siis peruuttanu pyörän päälle ja sehän sit meni nurin. Muuten vissiin kosmeettisia vaurioita peiliä lukuun ottamatta.
 
^Mikä kypärä tuo harmaa oikein on? Ei vaikuta oikein turvalliselta kun paikallaankadossa menee sisälmykset ihan murusiksi. Vai ymmärsinkö kuvan väärin?

Joka tapauksessa tuli aika paljon korjattavaa. Meneeköhän lunastukseen?
 
Back
Ylös