Nonih, taas tää poru alko. Nyt Pirellin jälkeen tuli testattua Dunloppi ja tulos oli sama, 4000 km ja kankaat näkyy. Eli ehdottakaas jotai umpikumi rengasta tms mikä kestäs nyt ees vähän pidempään..
Jos ajat reissua ja kilometrikestävyyttä haluat niin voit todellakin valita Mezelerin Z4 tai Z6 mallin. Kestävät molemmat varmasti hyvin lasti päällä, urku auki moottoritiellä, radalla jne. Ja rengaspaineet jos ei ole aivan päin v....a niin pitäis yli 4000 km päästä aivan varmasti.
Mutta jos ajat torille, otat paidan pois, poltat vähän kumia, vedät välimatkat täyskiihdytyksillä ja teet sen 1579 kertaa kesässä niin rengas on pilalla
Jos ei muuten niin kulunut keskeltä loppuun.
Omassa eka Z6 kesti takana 7000 km. Ajelu oli rauhallista matkajoa melko suorilla mutkateillä
Nykyisellä on ajettu 9000 km, josta 5000 Juuroopassa ja loput kadulla ja radalla. Vieläkin pääsee samaa tahtia pari tonnia.
Ite olen siis tullut siihen tulokseen, että mitä monipuolisempi käyttö, niin sen pitempään sillä renkaalla pääsee.
Ja tokihan, jos ostat pehmeän renkaan niin kuluupii varmaankin helpommin loppuun kuin matkakäyttöön tehdyt renkaat.