Nyt on oikea aika avata rengaskeskustelu. Toivottavasti tällä foorumilla on jonkinlaista tiedonvälityksellistä voimaa, sillä mielestäni rengashinnoissa suomessa on korjaamisen varaa!
Suomessa on tällä hetkellä kauppoja, kuten esimerkiksi Reliatec Oy, jotka hankkivat myymänsä renkaat ilmeisesti suoraan ulkomailta jostakin rengastukusta kuten rodamotolta tai muusta vastaavasta. Näiden kauppojen hintataso on kohdallaan, sillä esimerkiksi Reliatecissa maksaa tällä hetkellä esimerkkirengassarja seuraavasti:
(Reliatec Shop hinta 4.12.06)
Bridegstone BT014R
- 180/55-17 hinta 139,86 €, ovh 199,80 €
- 120/70-17 hinta 91,55 €, ovh 112,67 €
Selvennykseksi sarjan hinta on noin 232 € tarjouksessa.
Nyt jos mennään suomalaisiin perinteisiin rengaskauppoihin, otetaan esimerkiksi päivän hinta Allrightissa samalle rengassarjalle.
(Allright Shop hinta 4.12.06)
Bridegstone BT014R
- 180/55-17 hinta 161 €
- 120/70-17 hinta 218 €
Selvennykseksi sarjan hinta on noin 379 €. Vaikka siitä saisi liikkeen tiskillä 10 % alennusta niin sarja maksaa silti 341 €!!!
Nyt jos verrataan oletettua Allrightin tiskillä alennettua (-10 %) hintaa Reliatecin hintaan, eroa on seuraavasti:
341 € - 232 € = 109 €!!!
Vaikka rengasmaahantuojat yrittäisivät lobata kauppiaita pyytämään renkaan irtovanteelle asennuksesta 25 €/kpl niin silti hintaeroa jää 59 € tässä esimerkissä, olettaen että 10 % alennuksen lisäksi Allright antaa vielä asennuksen irtovanteelle ilmaiseksi.
Missä on siis vika, miksi suomessa renkaat maksavat noin paljon, maahantuojien ahneus???
Viime kesänä lähialueen pieni porukka tilasi yksityisesti kaikki käyttämänsä renkaat ulkomailta joko Rodamotosta, Reifenversandilta tai muusta vastaavasta nettikaupasta. Toimitus oli vaivaton ja hinta vielä Reliatecin vastaavaa edullisempi.
Arvioni mukaan (pähkäilimme asiaa paikallisten kerhojen jäsenten kanssa) katupyörän renkaita tilattiin ulkomailta pienellä Turun alueella yli 400 kpl ja renkaiden tilaaminen ei kaikissa muissa suomen paikkakunnissa ole arvioni mukaan kovin paljoa vähäisempää Jos renkaiden keskihinta on 170 €/kpl (Allrightissa esimerkiksi) niin se tarkoittaa 68 000 € rengaskasaa suomihinnoin. Toki kasasta maksettiin paljon vähemmän, mutta tuo summa kuvastaa liikevaihdon menetystä ja se on vain Turun lähialueen pienen piirin summa
Mielestäni oikea lääke muuttaa rengasmyynti suomessa olisi vain sopeutua eurooppalaiseen kilpailuun ja alentaa jollakin keinolla rengassarjan hinta suomessa korkeintaan 10 % korkeammaksi kuin ulkomailta saa. Näin toimien varmasti renkaat ostettaisiin täältä.
Voi tietysti olla, että maahantuojat eivät vaan halua laskea vapaaehtoisesti hintoja, mutta luulisi tämänhetkisen ulkomailta tilattujen renkaiden määrän jo tekevän jotakin kotimaan hintatasolle. Onkohan tässä jotakin samanlaista selkäänpuukotusta ja vastustusta ilmassa kuin aikanaan käytettyjen moottoripyörien tuonnissa ulkomailta?
Tehkää nyt jotakin asialle arvon rengasmaahantuojat, kyllä te luette tätä foorumia.