Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tinde sanoi:Juridisestihan lain tarkoitus on, että ei voi väittää, että ei tiennyt olleensa humalassa, koska sen voi aina ennen ajoon lähtöä tarkistaa. Ranskassa on erittäin yleistä juoda lasi tai kaksi viiniä ruuan kanssa riippumatta siitä onko autolla vai ei. Tällöin ollaan juuri siinä 0,5 promillen tuntumassa. Veteraanimoottoripyöräpalstalla joku väitti myös että ajovarusteissa pitää olla huomioväriä joku tietty osuus mitä ei sanottu. En tiedä tuon todenperäisyydestä.
Paikalliset vitsailee jo asiasta, että alkometrejä pitää olla mukana 2...yks itselle ja toinen poliisille...Pedaali sanoi:Tuollainen uutinen pisti silmään.
Marraskuusta alkaen on alkometri pakollinen varuste mukana. *kliks*
Rudi11 sanoi:Ensi tammikuun alusta alkaen kuljettajalla ja matkustajalla tulee Ranskassa olla vähintään 150 cm2 kokoinen heijastava "vaate" mopoillessa.
Ei siis tarvitse olla huomiovärinen, heijastava ominaisuus ratkaisee. Tällä siis haetaan parempaa näkyvyyttä pimeällä.

blackbullet sanoi:Not later than 1 January 2013, all riders or passengers of a motorcycle with a cylinder capacity exceeding 125 cc or a vehicle of category L5e (e.g.trike) exceeding 15 kW, must wear reflective clothing complying either to French standards or to other standards of an equivalent level of safety.
The reflective area can be divided in several parts over the clothing, but must have a total surface area of at least 150 cm2 visible to other road users.* The material does not have to be fluorescent – only reflective -* and the colour is not fixed – it is likely that material that appears red, green or even black in daylight will conform as long as it reflects in headlights at night.
The reflective material must be worn on the upper body, between the belt line and the shoulders, so as to be visible to other road users.
The Ministry of Transport might in 2012 also make compulsory the wearing of gloves and shoes deemed suitable for driving a bike – this has to be decided.
No joo... Ehkä nyt tän verran niilläkin on päällä![]()

terowave sanoi:Tuo on muuten yllättävän pieni rätti. Alkuun mietin sellasta neliömetrin lakanaa että ei saatana, mut eihän se niin ollukkaa
Kriega R25:ssa oleva heijastin on jo 119cm2.
Juho J sanoi:Tulipa ajettua Ranskan läpi ilman tuota alkometriä. Tiesin kyllä vaatimuksen, mutta unohtui koko asia matkan jännityksessäEi näkynyt kyllä poliisejakaan.
Tuo huomioliivi on kyllä paikallaan, jos pyörä hyytyy moottoritielle. On siinä sen verran vilkas liikenne, että melkoisen jännää siinä on varmaankin seisoskella ja odottaa tiepalvelua. Kaikki tienvarteen jääneet (=autoilijat) näytti liiviä kyllä käyttävän
JussiA
Niinpä. En itse jaksa kyllä moisella itseäni stressata.Motoristi1958 sanoi:Hauskin thread pitkään aikaan.![]()
blackbullet sanoi:Ei täällä nyt sentään huomioväriä tarvii kamppeissa olla. Alkotesti marraskuun alusta oltava, siihen asti antavat huomautuksen. Mutta ei kai tuo nyt kovin iso tai painava kapine ole. Eiköhän tuo tuu suomeenkin jossain vaiheessa...