• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Rahtilaiva Puolaan?

Via Baltica on 2008 vielä tietöitä täynnä. Useimpia se pysähtely rassaa, toiset ei siitäkään piittaa. Itä-Länsi suunnat, on teiden kuntojen osalta aika hirveitä, mutta esim, endurolla no problems. Via Balticaa pääsee millä pelillä vaan ja Puolan tielaitoksen infosivut ovat hyviä, kun etsii kiertoreittejä. Sama koskee koko Baltiaa.
Ei oikein jaksa ymmärtää mimmosta baanaa pitäs löytyä..
Menneenä suvena heinä-elokuun vaihtees ajelin Via balttiaa italiaan saakka.
Tallinnasta n. 20 km piettyä tietä ja 6mm irtosepeliä.se oli matkan ikävin osuus.
Latviassa 5-6 valo ohjattua työmaata nämä ja rajat mukaanlukien 15 min ajanhukkaa.Muutoin tie ihka uutta.Tuskin alkavat ihan heti repimään.
Liettuan tiet sileetä pöydänkantta, rajal 5 min (lv-pl)
PL raja-Warsova jokunen 5 kpl ehkä,valoohjattu työmaa,ajanhukka n.10 min.Tosin pyörällä aina jonon keulille.Niin tekee paikallisetki.
Ajonopeutena sai pitää aivan normaalia marssitahtia ja hieman ylikin välillä...
En kyllä itse maksa enää kallista laivamatkaa saksaan ja eipä viitsi lähteä laivaan happanemaan ku kerta mopolla liikkeelle lähetään.
 
Kiitoksia kommenteista, laittaa saa lisää..... Taitaa vaaka kallistua Via Balticaan, ehkä.... Minkä aikaa kannattaa varata aikaa Via Balticalle? Edelleen Eka "kohde" Puolassa Auswitch. Pariin päivään varmaan ennättäis sinne Tallinnasta? Jos EI löydy jotain kiinnostavaa. Kohteena kuiteskin ALPIT (yllättäen). Katsomisen arvoisia paikkoja Via balticalla, ja Puolassa? Tsekki, vai Slovakia, Itävaltaan mennessä? Kummassa enempi katsottavaa, ja teiden kunto yms..?


tounge.gif
tounge.gif
 
Ei staussa seisoskella, niistä ajetaan läpi ja matka jatkuu..
062802moto_prv.gif
biggrin.gif
, koko stau-juttu yli-liioiteltua, viimeiset 3 kesää euroopan reissulla ei yhtään varsinaista stauta, joskus liikenne tökännyt vähän mutta prätkällä aina hyvin päässyt etenemään ja taas..
062802moto_prv.gif
062802moto_prv.gif
062802moto_prv.gif
tounge.gif


Kyllä oma asenne tuossa matkailussa merkkaa paljon, "ei viitsi lähteä laivalla happanemaan".., meillä aina kavereiden kanssa laivamatkalla yltiöhauskaa:laadukasta ruokailua, hyviä juomia ja hauskoja tarinoita, hyvällä kelillä ulkokannella hieman auringonottoa ja lomatunnelmasta fiilistelyä, paljon hölmömminkin voi lomansa viettää..
smile_org.gif
Jokainen tyylillään ja asenteellaan...vaikeeta se on nauttia jos kaiken sanelee esim. hinta, tms. eikä tee sitä mitä haluaa oikeasti.
bowdown.gif
 
Ei staussa seisoskella, niistä ajetaan läpi ja matka jatkuu..
062802moto_prv.gif
biggrin.gif
, koko stau-juttu yli-liioiteltua,
Kyl tuo stau-homma pitää ottaa aika vakavasti.Joskus se paska tuuri tulee ekakerrallakin ja sitte kökit 4-5 tuntia autojen seas...
Toki eihän sinne sekaan kande jäädä notkumaan jos tilaa on edetä, mut ku baana pistetään kokonaan poikki ja siivotaan jälet ni sillon siel ei kulje kukaan.
Saksa on kehitysmaa tuossa tiedottamisessa.Radiosta kyl tulee liikennetiedotteita,saksaksi ja eri nopeudella puhuttuna.....eli selvän saanti o vähän niin ja näin.esim. ranska,italia,hollanti,itävaltakin on hoitanut tuon tiedottamisen fiksusti valotauluilla.Siitä ummikkokin pääse helposti selville mitä edes on odotettavissa.
Tosin kukapa motareita pitkin matkaa taittaa..Natikoilla voi aina tehdä ugandat ja ettiä uusi reitti.
 
Katsomisen arvoisia paikkoja Via balticalla, ja Puolassa? Tsekki, vai Slovakia, Itävaltaan mennessä? Kummassa enempi katsottavaa, ja teiden kunto yms..?
Slovakian idea on ollu olevinaan hintataso. Siksi voi törmätä ilmiöön ”paikat täynnä”. Saksalaisia riittää turisteiksi.

Tsekeissä on sikahienoja paikkoja. Lainastosta saat matkaoppaita. Ihmeteltävää on riittämiin. Tarkoitus ei ole sanoa, ettei Slovakiassa ole mitään, mutta sen löytäminen on työläämpää. Itäblokki on läsnä.

Teiden kuntoa ei pidä enää moittia, ei tsekeissä, eikä slovakeissa. Polliisit on molemmissa joskus ärhäköitä, mutta suomalaisuus auttaa…
biggrin.gif
 
Slovakia on mielestäni EHDOTON mp maa ajatellen hintatasoa ja maisemia ja teiden kuntoa, joka on ihan hyvä muoviluodeillekkin. Onko sitä pakko ängetä samoihin paikkoihin sakujen kanssa. Ite käännyn ovelta takasin, kun rupee saksan kieltä kuulemaan!!! Tosin sekin on myönnettävä, että on se kyllä ihme, jos jostakin et löydä sakemanneja, Niitä on, kun juutalaisia Birkenaussa... Ovat jo pilanneet mm Balatonin alueen ja melkein koko Unkarin, joka muutenkin on jo hinnoitellut itsensä ulos mun matkakohteena... Kerkesin käydä siellä noin 7 perättäisenä kesänä mopoilemassa... SLOVAKIA RULES!  
062802jumpie_prv.gif
 
Katsomisen arvoisia paikkoja Via balticalla, ja Puolassa? Tsekki, vai Slovakia,
Reitin varrella kyl riittää nähtävää.Tosin korkeuserojen suhteen melko tylsää krakovaan saakka.Siittä etelää kohti Zakopanea alkaakin jo mäkiä.Tasasuudesta huolimati nähtävää riittää kun vain malttaa poiketa kyliin ja kaupunkeihin.
Yksi paikka missä ehkä kannattaisi käydä, jos tsekeis pyörii, Kutna Hora jossa on tällänen kirkko
Samasesta kappelista oli juttua taanoin Ewan McCregorin ohjelmas.

sport05.gif


..googlella ettimään kuvia...Cemetary Chapel with Ossuary
 
Slovakia on mielestäni EHDOTON mp maa ajatellen hintatasoa ja maisemia ja teiden kuntoa, joka on ihan hyvä muoviluodeillekkin. Onko sitä pakko ängetä samoihin paikkoihin sakujen kanssa. Ite käännyn ovelta takasin, kun rupee saksan kieltä kuulemaan!!! Tosin sekin on myönnettävä, että on se kyllä ihme, jos jostakin et löydä sakemanneja, Niitä on, kun juutalaisia Birkenaussa... Ovat jo pilanneet mm Balatonin alueen ja melkein koko Unkarin, joka muutenkin on jo hinnoitellut itsensä ulos mun matkakohteena... Kerkesin käydä siellä noin 7 perättäisenä kesänä mopoilemassa... SLOVAKIA RULES!  
062802jumpie_prv.gif
Olen kyllä samaa mieltä siitä, että pakko ei ole ahtautua samoihin paikkoihin kuin muutkin. Olen havainnut, ettei saksalaisista tai muunmaalaisistakaan turisteista ole haittaa, jos välttää massaturismikohteita ja tyytyy vaatimattomampiin majapaikkoihin (jotka ovat kuitenkin täysin OK esim. siisteyden osalta).

Sitä ajatusta en kyllä ymmärrä, että saksalaiset olisivat pilanneet Balatonin tai Unkarin tms. Samalla logiikalla suomalaiset ovat pilanneet Tallinnan, englantilaiset Korfun, amerikkalaiset Pariisin. Monet saksalaiset vain ovat keksineet matkustaa edulliseen Unkariin kalliiden Välimeren kohteiden asemesta.

Ja hinnoittelussa pätee Itä-Euroopassakin kysynnän ja tarjonnan lait. Sitä paitsi ei kai tarkoitus kuitenkaan ole, että unkarilaisten tai muiden itäblokin maiden tulisi elää taloudellisessa ahdingossa, jotta me hyväosaiset voisimme matkailla siellä halvalla. Ja onhan noita halpoja maita vielä olemassa, jos niitä etsii.
 
...juu on, kuten Romania, Bulgaria ja sitten tää Slovakia, mutta kyllä on hinnat nousseet pilviin Balatonin alueella niinä monena perättäisenä vuonna, kun siellä olen ollut. TODELLA paljon on hintataso noussut juuri Balatonilla ja Budapestissä. JUURI hintatason nuosun takia olen jättänyt Unkarin jo vähemmälle visitoimiselle ja keskittynyt "olennaiseen"... Viime kesänä oli jo Balatonilla yli suomen hintatason samoissa kapakoissa, joissa 5 vuotta sitten selvis puolella suomen hintoihin nähden!!! Se on sitä "saksalaisten tuomaa paskaa" sinne Balatonille. Nytten siellä ei enää muita kieliä kuule, kun sattumalta! ...Tyhmä ei ole se, joka pyytää, vaan se, joka maksaa!  
062802jumpie_prv.gif
 
Onneks persaukisuus ei määritä kaikkien lomakohteita vaan muillakin asioilla on arvonsa...
biggrin.gif
 
Juu, siekin voit painua vaikka hevonkuuseen, pääasiahan on se, et saat maksaa ittes kipeeks ja siitähän ne jotkut näyttävät saavan aikamoisia kiksejä! TERVE MENOA!  
033102ass_1_prv.gif
Ps; järki ja raha tuntuu olevan aika harvoin samoissa vaatteissa!  
crazy.gif
 
ajele jussi vaan saksan kautta, polski on
033102ass_1_prv.gif
. viime retkellä 3xrengas, etu ja takavanne, laukkutelineet repeyty paloiks ja laukkujen kiinnikkeet "läskineen" irti laukuista. tietöiden suhteen, eu rahoittaa päätieverkoston, joten niitä riittää. 10-15 vuoden kuluttua kannattaa palata asiaan.
wink.gif
No just..... Nimimerkillä: ikinä en oo monttuja väistäny.  
biggrin.gif
 
biggrin.gif
[/QUOTE]
Niinpä, minähän en väistä
wink.gif


Viime kesänä ajettiin eka kertaa Via Baltica ajan kanssa läpi Saksaan asti, enkä moiti. Ei mennyt kummastakaan pyörästä renkaat saati vanteet, ei edes pöllitty
tounge.gif
 
Back
Ylös