Ei oikein jaksa ymmärtää mimmosta baanaa pitäs löytyä..Via Baltica on 2008 vielä tietöitä täynnä. Useimpia se pysähtely rassaa, toiset ei siitäkään piittaa. Itä-Länsi suunnat, on teiden kuntojen osalta aika hirveitä, mutta esim, endurolla no problems. Via Balticaa pääsee millä pelillä vaan ja Puolan tielaitoksen infosivut ovat hyviä, kun etsii kiertoreittejä. Sama koskee koko Baltiaa.
Menneenä suvena heinä-elokuun vaihtees ajelin Via balttiaa italiaan saakka.
Tallinnasta n. 20 km piettyä tietä ja 6mm irtosepeliä.se oli matkan ikävin osuus.
Latviassa 5-6 valo ohjattua työmaata nämä ja rajat mukaanlukien 15 min ajanhukkaa.Muutoin tie ihka uutta.Tuskin alkavat ihan heti repimään.
Liettuan tiet sileetä pöydänkantta, rajal 5 min (lv-pl)
PL raja-Warsova jokunen 5 kpl ehkä,valoohjattu työmaa,ajanhukka n.10 min.Tosin pyörällä aina jonon keulille.Niin tekee paikallisetki.
Ajonopeutena sai pitää aivan normaalia marssitahtia ja hieman ylikin välillä...
En kyllä itse maksa enää kallista laivamatkaa saksaan ja eipä viitsi lähteä laivaan happanemaan ku kerta mopolla liikkeelle lähetään.