• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

R 1200 gs

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja janick
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
iaj sanoi:
Tulipa sitten eilen vaihdettua GSA:han tällaiset: http://www.ohlins.com/Our-products-new/Motorcycle/Miscellaneous/Shock-absorbers/BMW-R1200-GS-Mechatronics/

Kyllä tuli taas ajo-ominaisuudet kohdalleen. Hieman jänskätti ajella tuolla kun mutkiin ei oikein uskaltanut ajaa, jotenkin tuntui että pyörä *kaatuu* alle ja montuissa/pateissa joku pää heitti/painui miten sattuu.

Nyt toimii ja viikonloppuna GS Meetingissä tulee nuo koeponnistettua tulevaa kesän reissua varten!

melkein tekis mieli kysyä hintaa mutten uskalla.. :)

alkoiko esa antautumaan, vai mistä innostus hankintaan..? käyvät muuten esan piuhojen jne kans yhteen..?:dunno:

joku kuitenkin kiusalla sanoo tuohon, ettei öhlärit evanillakaan kestänyt long way:ssa, mutta se en ole minä, sanokoon joku muu.. :p
 
Tämä on ihan Plug&Pray paketti, kaikki toimii käyttäjän kannalta kuten ennekin, mutta ajotuntuma on parempi. Ja lisäksi painosta lähti jokunen kilo pois.

Ei mikään iskari ole ikuinen ja nuo originaalit ei oikein ole huollettavissa. 65tkm kovaa ajoa josta iso osa vielä täysin lastatulla pyörällä on tehnyt tehtävänsä. Ei niissä vuotoa ollut ja jotenkinhan ne vielä toimi, mutta ajettavuus ei ollut enää parasta A-luokkaa.

Jatkossa nämä menee vuoden parin välein huoltoon ja taas toimii.

BTW Originaalit BMW ESA:t maksaa enemmän kuin nämä eikä varmasti tule pidemmän päälle halvemmaksi.
 
sittenhän tuo kuulostaa viisaalta valinnalta.

omalla ajettu nyt noin 42tkm tai sinnepäin, kevyemmällä ajolla kaks päällä enimmäkseen.. tällä menolla luulisi niiden kestävän vielä kohtuudella.

sehän se laskee hintaa kun saa huollettua nuo aika ajoin, etenkin jos orkkikset joutuu vain vaihtamaan uusiin, onko mitään arviota paljonko huolto kustantaa suunnilleen..? saa kuitenkin suomessa huollettua jossain..?
 
Ei mitään hajua paljon huolto maksaa juuri näihin, mutta kyllähän Öhlinsin huoltoja on Suomi pullollaan. Jos vertaa noihin kurapyörän vastaaviin niin siellä taitaa perushuolto olla luokkaa 100-200€ eli ei mahdottoman hintaista.

Eli sitä kautta tulee *huomattavasti* halvemmaksi pidemmän päälle. Minä kun meinaan pitää tätä pyörää hyvinkin pitkään.
 
iaj sanoi:
Ei mitään hajua paljon huolto maksaa juuri näihin, mutta kyllähän Öhlinsin huoltoja on Suomi pullollaan. Jos vertaa noihin kurapyörän vastaaviin niin siellä taitaa perushuolto olla luokkaa 100-200€ eli ei mahdottoman hintaista.

Eli sitä kautta tulee *huomattavasti* halvemmaksi pidemmän päälle. Minä kun meinaan pitää tätä pyörää hyvinkin pitkään.

Mistä tilasit ton paketin? Ajattelin ensi talvena päivittää noi oman gessun vieterit tuohon settiin.
 
joo, ei tuon päivityksen jälkeen ihan heti kannata alkaa vesikessua hankkimaan.. :p

vaikka ainahan ne rahat johonkin turhaan hukkuu enemmän tai vähemmän mystisesti..:paikallatuulee:
 
Perjantaina kävin hakemassa 2007 mallisen gessun pihaan, ajettu vajaa 90 tkm. Siinä pleksi oli pikakorjattu mustalla maalilla ja koristeltu parilla tarralla. Omaan silmään näytti niin kamalalta, että uusi on ostettava pikaiseen ellei jopa nopeasti. Helpoin olisi hakea uusi alkuperäinen, mutta onko kokemuksia hyvästä tarvikeosasta? Suhari on 182 cm pitkä ja suunnitelmissa on satulan muotoilu ja korotus tai korvaus adventuren vastaavalla.

Toinen parannuskohden on jousituksen entisöinti tai korvaaminen uusilla palikoilla. Nyt jousitus tuntui kovin pintakovalta. Lisäksi motarilla etupää oli rauhattoman oloinen (eturenkaana Shinkon malli).Tuolla toisessa ketjussa on kovasti keskusteltu iskareiden korjauksesta. Onko tiedossa hyviä pajoja, jotka olisi erikoistuneet GS.n korjaamiseen. Tai jos investoi kunnolla ja ostaa Wilbersit tai Öhlingsit niin onko niistä iloa pääosin asfaltilla yksin ajelevalle kuskille?

Muita varusteista ajattelin hommata MudSlingin tai huggerin. Onko suosituksia puoleen tai toiseen?

Voi olla, että vastaukset löytyisivät aiemmilta sivuilta. Lukaisin ketjun läpi kun vielä suunnittelin ostoa enkä muista törmänneeni vastauksiin.
 
Suhari on 182 cm pitkä ja suunnitelmissa on satulan muotoilu ja korotus tai korvaus adventuren vastaavalla.

IMO adven satula ei ole oikein hyvä, liiallisen pehmeyden vuoksi puraisee perseeseen aika ikävästi jo parin tunnin jälkeen. Mieluummin vaikka TT:ltä komfortsiz...

Muita varusteista ajattelin hommata MudSlingin tai huggerin. Onko suosituksia puoleen tai toiseen?

Maierin sisälokari. Ajaa saman asian kuin mudsling mutta edullisempi. Ja ota samantien myös etulokariin jatke jollei sulla ole jo.
 
Viimeksi muokattu:
RiderOnTheStorm sanoi:
Siinä pleksi oli pikakorjattu mustalla maalilla ja koristeltu parilla tarralla. Omaan silmään näytti niin kamalalta, että uusi on ostettava pikaiseen ellei jopa nopeasti. Helpoin olisi hakea uusi alkuperäinen, mutta onko kokemuksia hyvästä tarvikeosasta?

Givi Airflow on kai yleisesti parhaaksi aftermarket pleksiksi rankattu. Ainahan se on sitten loppupeleissä kiinni kuskista, pyörästä, kypärästä ja tuntemattomista muuttujista.
 
Huggerit ovat tippuneet matkalla Gessuista kun maastoon menee, ja hiilikuituisena maksavat maltaita. MudSling on hyvä. Ja tuosta pleksistä voin kyllä todistaa Givi Airflow/ Kappa Airstream-Scheibe:n puolesta. On hyvä, pikasäädettävä tarpeen ja kuskin pituuden mukaan ja kestävä sellaisenaan.
 
Mulla on nyt tuollainen hiilikuituinen huggeri roikkunut takarenkaan päällä reilu 70tkm vaihtelevissa olosuhteissa ajellessa, vähän on ottanut siipeensä, mutta on vielä aivan muodossaan ja joidenkin mielestä rämisee tms. mutta tulpat vaan syvemmälle korviin niin ei häiritse ainakaan mua.
 
Juu iaj ei minulla ole itse kuin toisen käden tietoa tuosta huggerista. Eli voipi olla ihan toimiva ratkaisu. Minun budjetille sopi paremmin MudSling. Jotain pitää olla kuitenkin tuossa GS:ssä koska muuten on jatkuvasti takareisi ja kengät märkänä.
 
Tuli tänään mieleen kun luin tuota gs pleksi ketjua parin vuoden takaa, että nythän mulla on hyvä kohde jolla kokeilla aerodynamiikan tee-se-itse parantamista. Tuon vanhan jälleenmyyntiarvo on nollan ja olemattoman välissä. Vaikka siihen vetäisi hitsipillillä ristin keskelle ei se paljoakaan pahemmalta näytä.

Tyylillisesti lokari näyttää paremmalta tuon tyyppisessä pyörässä, mutta toiminnallisesti molemmat ajanee saman asian. Tuo Maier oli hyvä vinkki, varmaan sillä lähdetään. Perjantaina kun auringon paisteessa ajelin kotiin pysyi reidet ja kengät kuivana :D.

Noiden lisäksi katselin syylärinsuojaa. Tuli varmaan sen takia mieleen, että autoon vaihdettiin just ilmastoinnin lauhdutin. Tuo syyläri on niin korkealle, ettei se ole alttiina kivisateelle tai suolalle. Onko noista suojista mitään apua itikoiden kanssa, vai onko ne raadot sekä suojassa että syylarissa? Jos niitä raatoja pitää putsata myös sieltä suojan takaa niin ei se ainakaan hommaa nopeuta.

Sitten on vielä tää arpominen moottorisuojien versus venakoppasuojien välillä. Ehken askel kerrallaan niin lopu kohteet heti kesken.

Yhdeltä satulakauppiaalta kyselinkin numeroa tänään. Näillä näkymin tulen huomenna käväisemään.
 
RiderOnTheStorm sanoi:
Noiden lisäksi katselin syylärinsuojaa. Tuli varmaan sen takia mieleen, että autoon vaihdettiin just ilmastoinnin lauhdutin. Tuo syyläri on niin korkealle, ettei se ole alttiina kivisateelle tai suolalle. Onko noista suojista mitään apua itikoiden kanssa, vai onko ne raadot sekä suojassa että syylarissa? Jos niitä raatoja pitää putsata myös sieltä suojan takaa niin ei se ainakaan hommaa nopeuta.

Yhdeltä satulakauppiaalta kyselinkin numeroa tänään. Näillä näkymin tulen huomenna käväisemään.

samaa miettinyt itsekin, tallissa on kyllä valmiina uusi suojaritilä öljynjäähdyttimelle, mutta itikkahomma siinä mietityttää eli kuinka hankalaa siitä sitten on puhdistaa kaiken maailman höttiäiset.. :dunno:

mistä kyselit satulaa..? tuossa ylempänä saattaisi olla hyvä myynnissä, mutta ainakin gsa:n kohdalla nostaisi entisestään korkeutta. siksipä en edes ajattele koko asiaa.... :p
 
XX-xenon sanoi:
mistä kyselit satulaa..? tuossa ylempänä saattaisi olla hyvä myynnissä, mutta ainakin gsa:n kohdalla nostaisi entisestään korkeutta. siksipä en edes ajattele koko asiaa.... :p

Tuota samaa satulaa meinasin käydä katsomassa, samasta kaupungissa näytti olevan. Alunperin ajattelin talvella käyttää satulamaakarilla, mutta olisihan tuo helpompi. Laatukin voipi olla parempi, ovat varmaan testailleet muutamaa eri mallia. Kustom satulan kun teettää niin siitä voi tulla hyvä tai sitten ei.
 
XX-xenon sanoi:
tuossa ylempänä saattaisi olla hyvä myynnissä, mutta ainakin gsa:n kohdalla nostaisi entisestään korkeutta. siksipä en edes ajattele koko asiaa.... :p

Ei nosta, korkeus on +2 gesun satulaan = sama korkeus kuin geesan vakiosatulalla.
 
XX-xenon sanoi:
samaa miettinyt itsekin, tallissa on kyllä valmiina uusi suojaritilä öljynjäähdyttimelle, mutta itikkahomma siinä mietityttää eli kuinka hankalaa siitä sitten on puhdistaa kaiken maailman höttiäiset.. :dunno:



Minulla on öljynjäähdyttimen suojaritilä sellainen jossa on sileä pinta ja pyöreitä reikiä.
Siitä ainakin on helppo "pyyhkiä" itikat pois. Yllättävän vähän siihen ylipäätänsä niitä edes tulee.
 
Menin vaihtamaan merkkiä ja hommasin tommosen 2010-mallin GS:n. Siinä on matala satula joka on mulle liian matala. Olisko jollain päinvastaista ongelmaa niin voitais suunnitella vaihtoa. Penkki on virheetön. Tuntuu Varaderon jälkeen aika ketterältä peliltä.
 
Back
Ylös