Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Jos maltat odottaa niin Trumpalta on tulossa 675 naku, vääntöä riittää...Eli nyt ois ensimmäistä kertaa mahdollisuus sijoittaa pyörään sopiva summa rahaa, mutta nyt ongelmaksi on muodostunut se, että valinnanvaraa on liikaa, eikä osaa päättää.
Sen verran sentään prosessi on edennyt, että joko supermotoo tai räyhäkästä nakua ollaan etsimässä. Kuutioita sais olla yli 600 ja jos nakupyörästä puhutaan niin tehoja 100:n hepan paremmalla puolella.
Tällä hetkellä vaihtoehtoina ovat yli 600cc motot joiden huoltoväli on ihmisten lukemissa. Ja nakupyöristä Honda Hornet 900, Kawa Z 750 ja 1000, Suzuki SV1000 ja vastaavat. Sporttipyörää tai kustoomia en nyt halua. Nyt kaivataankin lisää malli-ehdotuksia ja kokemuksia näistä ja vastaavista malleista. Kehuja ja haukkuja, jotka auttaisivat muodostamaan mielipiteen, mitä ensi kesäksi alle.
Niin ja budjetti olisi noin 10k eeroa ja vuosimalli mielellään -00 tai uudempi.
Ja myynnissä olisi Kawan GPZ600R -89 uuden alta, jos jotakuta kiinnostaa. Hintaa vaivaset 2000€. Kommentoikaas totakin, onko pyynti kohdallaan vai liian alhaalla/ylhäällä.
Superduke ois muuten ostoslistan kärkisijoilla, mut on niin uus malli, että taitaa karata vähän yli budjetista, joka on nyt jo karannu muutaman tonnin alkuperäsestä.Mutta miten olis CB1300, Yammu ZF1 tai 6, KTM Duke tai Superduke (=räyhä!)?
Ja tuohon myyntihintaan tietysti vaikuttaa kilometrit ja kunto (huollettu?) ym. yleisilme. Paha suoriltaan sanoa onko 2000€ hyvä, mutta en ite ainakaa enempää maksais!
Toinen paikka mistä Triumph juttua löytyy on http://www.t595.netSpeedystä ja sen käyttökokemuksista voi lukea täältä, jos englanti vain taipuu...
Supermotot kyllä kiinnostaa, mut näyttäs siltä, että ens kesänä kertyy työmatkaa 100km/päivä motaria niin vähän epäilyttää, että jaksaako ajaa sellasta pätkää motaria supermotolla.itse suosittelen jotain 600-660 supermotoajos ei kauhean tiheät huoltovälit kiinnosta niin joku tollanen -05/-06 KTM lc4 640 sm on varmaan aika passeli? tollasia -05 tuntuu saavan aivan pilkka hintaan ja vielä acran putket valmiiksi asennettu, jää alle 10000e käytettyinä. ainakin omasta mielestä pirun hauska laitos katupyörän jälkeen. tylsää sillä edellisellä pyörällä oli ajella motoon verrattuna. mutta tietenkin riippuu ihan missä ajelee enimmäkseen.![]()
Tuolla perusteella ehkä kannattaisi miettiä pyörää, jossa olisi edes pieni kate tuulensuojana. Toisaalta, pakkoko siellä moottoritiellä on 120 km/h ajaaSupermotot kyllä kiinnostaa, mut näyttäs siltä, että ens kesänä kertyy työmatkaa 100km/päivä motaria niin vähän epäilyttää, että jaksaako ajaa sellasta pätkää motaria supermotolla.
no kyllä tuon pystyy ajamaan mutta se on aivan pirun tylsääSupermotot kyllä kiinnostaa, mut näyttäs siltä, että ens kesänä kertyy työmatkaa 100km/päivä motaria niin vähän epäilyttää, että jaksaako ajaa sellasta pätkää motaria supermotolla.itse suosittelen jotain 600-660 supermotoajos ei kauhean tiheät huoltovälit kiinnosta niin joku tollanen -05/-06 KTM lc4 640 sm on varmaan aika passeli? tollasia -05 tuntuu saavan aivan pilkka hintaan ja vielä acran putket valmiiksi asennettu, jää alle 10000e käytettyinä. ainakin omasta mielestä pirun hauska laitos katupyörän jälkeen. tylsää sillä edellisellä pyörällä oli ajella motoon verrattuna. mutta tietenkin riippuu ihan missä ajelee enimmäkseen.![]()
Ei 120km/h aiheuta mitään ongelmia nakupyörällä.Tuolla perusteella ehkä kannattaisi miettiä pyörää, jossa olisi edes pieni kate tuulensuojana. Toisaalta, pakkoko siellä moottoritiellä on 120 km/h ajaaSupermotot kyllä kiinnostaa, mut näyttäs siltä, että ens kesänä kertyy työmatkaa 100km/päivä motaria niin vähän epäilyttää, että jaksaako ajaa sellasta pätkää motaria supermotolla...?![]()