• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

PS-edustaja huolestui: Yli 130 km/h kulkevat ajoneuvot kiellettävä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja JuMaHa
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
ilkka75 sanoi:
Mielenkiintoista textiä kansanedustajalta, varsinkin kun ajattelee kunka paljon valtio saa tuloja sakoista. Sakko kiintiöitähän ei tietenkään ole, vaikka tietty summa on budjettiinkin merkattu.
Luulenpa että ks edustajan mieli muuttuisi jos kaikki asiat muistaisi.

Eihän tuossa sakot pienenisi oikeastaan kuin moottoritiellä, jossa on muutenkin hankala järjestää massaverotusta, kun on pysäköintipaikoista pulaa. Ohituskaistojen loppuosuuksille voitaisiin laittaa 80-tolpat, jolloin se rahasampo ei ehtyisi.
 
Anatooli sanoi:
Pidetään huoli moottoripyöräilijöiden T-kutsuliikkellä huolta ettei Perussuomalaisten kansanedustaja reijo rongisto tule uudelleen valituksi.

Pitäisikin perustaa tänne muistiksi sivu, johon kerättäisiin kaikkien liikenne- ja yksilönvastustaja poliitikkojen nimet.
Lista on piiiiitkä.

a. Ihan ykkönen on kyllönen.
b. reijo hongisto pääsee tuolla lausumalla tämän vaalikauden kakkoseksi.

Reijon itsensä sanomana:
Hongiston mukaan asian esiin nostaminen "maailman nopeimman kansan" keskuudessa olisi poliittinen itsemurha.

Taisi ampua itseään poliittisesti päähän tuolla lausunnollaan... Tyhmä mies, juurihan asian nosti esiin.

Asia ei tule vaan koskaan etenemään. Niin kauan, kuin ne valtaa käyttävät, siis ei kansanedustajat, vaan ne taustahenkilöt, jotka haluavat ajaa autoilla mitkä menevät rajoituksen yli heittämällä, sanovat ei, niin homma ei etene.
Miksiköhän veneissä (tai moottoripyörissä) ei ole vastaavaa kulutukseen perustuvaa"rangaistus" -veroa, kuten autoissa... Miettikääpä sitä.
 
Heksa sanoi:
Miksiköhän veneissä (tai moottoripyörissä) ei ole vastaavaa kulutukseen perustuvaa"rangaistus" -veroa, kuten autoissa... Miettikääpä sitä.

Hieman tuota liipaten jokaisessa Renault-merkkisessä autossa jossa on cruise, on myös nopeudenrajoitin. Siis asetat siihen vaikka 80km/h ja vaikka kuinka polkisit, ei auto tuota lujempaa kulje. No tietty sitten kun painaa lusikan pohjaan, niin vehjes "armahtaa" ja päästää nopeuden nousemaan, mutta vahingot tuo kyllä leikkaa varsin hyvin. Henk.koht. kokemuksesta erittäin hyödyllinen laite esim. Hki keskustassa kun se 40km/h tulee niin helposti isollakin henkilökuljettimella ja eikä ole 1 eikä 2 kertaa kun on setä siniset olleet just "hollilla" :paikallatuulee:

No vastaava värkki tietysti voisi olla vaikka kulutuskatto. Siis asetat siihen vaikka 10 l/100km niin auto ei enempää syö vaikka kuinka polkisit. Teknisestihän tuo ei kummoinen olisi, mutta eipä vain ole missään näkynyt :sad:
 
Voishan tuota jalostaa porkkanan puolelle kepin sijaan. Rajoitin vapaaehtoiseksi ja määräaikaiskatsastuksessa "leimattu" rajoitin oikeuttaa x-määräiseen alennusprosenttiin ajoneuvo- tms. verosta.

Ei olis pakko mutta saattaisi yleistyä!? :) No ok määräik.kats. ei toimi motoilla mutta autoihin sit vaan.

Itse en motooni laittaisi mitään anti-viritystä!
 
velijussi sanoi:
Kukkishan minä olen ja itse kyllä pärjäisin tuollaisen rajoituksen kanssa, aika harvoin edes harmittaisi. En ole kuitenkaan sitä mieltä, että yhteiskunnan on syytä tuollaista säännöstöä tehdä. Samalla sitten kaikki kirveet tylsiksi, teräväkärkiset veitset luvanvaraisiksi ja kävelykypärä pakolliseksi yms. Kyllähän sitä ihminen menee ihan pilalle jos ei ole edes mahdollisuutta tyriä.

Tosihan se on että nasta- ja käyttöpakko talvikengissä pelastaisi heti ihmishenkiä ja "lukemattomia" loukkaantumisia. (Nimimerkillä juoksee talvisin nastalenkkareilla ja on ihan vtn hyvät!)
 
Meillä on peltipoliisit tienpäällä, joku puuhailee jotain ihme alkolukkoja pakollisiksi kohta varmaan polkupyöräänkin. Sitten vielä aletaan puhua nopeudenrajoittimista. Aseet pitää kohta olla kerättynä johonkin isoon kaappiin syrjäisille ampumaradoille ja aselupaan tarvitaan ties mitä. Valvontakameroita on ties missä. No tietysti näilläkin keinoilla saadaan leikattua poliisien määrärahoja ja vähennettyjä partioita. Kuka on oikeesti nähnyt viimeisen viikon sisällä poliisiauton tienpäällä?
Varmaan meidän viisaat päättäjät kohta kehittelevät koneen joka estää kännissä puukon kanssa riehuvaa ukkoa ajamasta perhettä lumihankeen, koska lähin partio on jossain ihan muualla parsimassa kasaan tienpäälle levinnyttä poliisiautoa. Kyllä tämän maan poliisilaitos alkaa olemaan kokolailla naurettava asia
 
Ja näillä viisauksilla kun ei pystytä mitään muuttamaan, se millä nää ajonopeudet sais laskemaan ois helppo ratkasta 5 uutta moottorirataa ympäri suomea, nykyinen kapasiteetti on aivan liian vähäinen.
 
Sarkasmilta tuo haiskahtaa, ottaen huomioon puolueen. Viittaa ampuma-aselain tiukentamiseen joka selvästi hänen mielestä yhtä turhaa kuin nopeuden rajoittimet ajoneuvoihin ja "VASTUUN KANTOON" . Toki internet ja sarkasmi on huono yhdistelmä ja voi Hongisto tosissaankin puhua, jos näin niin todellisuuden taju edustajalla on hämärtynyt. Ohittaminen täysin mahdotonta tietyillä tienpätkillä jos 130km/h nopeutta ei saa ylittää.
 
Patukalle propsit. :jippikaijee:

Lisää samaa selkärankaa niin saadaan parempi tulevaisuus lapsille. Paitsi jos ne on sitten siellä tulevaisuudessa keretty jo kaahata yli 130km/h vauhdeista kaikki hengiltä.
 
guide5 sanoi:
se millä nää ajonopeudet sais laskemaan ois helppo ratkasta 5 uutta moottorirataa ympäri suomea, nykyinen kapasiteetti on aivan liian vähäinen.

Ehdottomasti samaa mieltä. Olen miettinyt sitä jo monasti, miten paljon ylinopeudet yms. vähenisivät liikenteessä, jos olisi enemmän avoimia ratapäiviä sekä tilaisuuksia päästä vaikka lentokenttäsuoralle kokeilemaan, miten kovaa kulkee. Monella ihmisellä on tarve kääntää joskus reilusti sitä kahvaa. Tai autolla pistää poljin konehuoneen puolelle. Kyllä itsekin vaikka ajan aina kiltisti, niin tulee niitä mielitekoja joskus. Sille vaan ei voi mitään. Siksi olisikin hyvä, että olisi hyvät ja sallitut olosuhteet pistää nuppi nurin ja mennä. Tämä vähentäisi ehdottomasti ylinopeuksia! Pitäisköhän pistää Hongistolle lakialoite-ehdotus...
 
Näin ekolokian aikakaudella ehdotan siirtymistä takas heposiin. Ei tarttettais teitäkään. Pelkkiä säästöjä vaan.
Kaura vero olis ainoo.:right:
 
Tona sanoi:
Näin ekolokian aikakaudella ehdotan siirtymistä takas heposiin. Ei tarttettais teitäkään. Pelkkiä säästöjä vaan.
Kaura vero olis ainoo.:right:
Kyllä minua tarvitaan! Ja säästöjä myös. Noista heposista tulee myös päästöjä.
 
Tuohan nyt on harvinaisen syvältä ?

"- Ajatelkaapas tilannetta, että Suomeen maahantuotavien autojen enimmäisnopeus saisi olla vaikkapa "vain" 130 km/h. Miettikää kuinka monta vaaratilannetta ja ihmisuhria jäisi tulematta."

Todellisuudessa lähes kaikki pahat ja vähemmän pahat onnettomuudet sattuu alle 130 km/h nopeuksissa, eli ei tuo konstaapeli persun ajatus käytännössä toimi. Suurista sopeuksista ja niissä sattuneista onnettomuuksista saadaan isoja otsikoita...
 
Edustaja Hongistolle tullut pari asiavirhettä: "TÄMÄ EI OLE MEDIASEKSIKÄSTÄ".... Saanen esittää eriävän mielipiteen. Tällainen kirjoitteluhan, on nykyään mediaseksikästä. Eihän tota tartte kuin katsoa Ilta-Pulun lööpit, niin siellähän aina hehkutetaan, kuinka sitä on taas kaahattu....

".....EIKÄ TÄLLÄ KIRJOITUKSELLA HAALITA POLIITTISIA IRTOPISTEITÄ....päin vastoin.." . Jaa ei vai.:paikallatuulee:

" Oletko koskaan kuullut että missään yhteydessä kukaan olisi ihmetellyt ajoneuvojen tehoja ja tehokkuutta? Asian esiin nostaminen tässä "maailman nopeimman kansan" keskuudessa olisi poliittinen itsemurha". Saanen jälleen olla erimieltä, jos Hongisto olisi suositellut kaikkien nopeusrajoitusten nostamista, vähintään 20 km/h ja motarin kattonopeudeksi ehdottanut 180 km/h, niin poliittinen itsemurha olisi valmis !!!

Paras viimeisenä: "Sen verran on kesätöistä jäänyt rahaa että on saatu Toyotaan aluvanteet ja matalapaine renkaat". Siis ei suinkaan matalaprofiili, vaan matalapaine.:blink:

On se "nikopetteri", vaan kova sälli... Vetelee matalapaine renkailla "miljuunaa" ...

Hongiston mielipiteet... Pannaanko näin, että :boring:.....
 
Viimeksi muokattu:
Alle 21 vuotias ei saa ostaa edes jäykkää viinaa. Mutta saa ajaa autolla/pyörällä joka kulkee 300. Ja saa ottaa 4 kaveria kyytiin.

Ihminen on helvetin tyhmä alle 20:senä. Melko järjetön alle 30:senä. Alle 40 se on vaan tyhmä. ja siitä sitten rupeaa pikku hiljaa seniiliytyminen.

Periaatteesta vastustan kaikkea rajoittamista, Mutta on siinä pointtinsa.

JT
 
jaket sanoi:
Alle 21 vuotias ei saa ostaa edes jäykkää viinaa. Mutta saa ajaa autolla/pyörällä joka kulkee 300. Ja saa ottaa 4 kaveria kyytiin.

Ihminen on helvetin tyhmä alle 20:senä. Melko järjetön alle 30:senä. Alle 40 se on vaan tyhmä. ja siitä sitten rupeaa pikku hiljaa seniiliytyminen.

Periaatteesta vastustan kaikkea rajoittamista, Mutta on siinä pointtinsa.

JT

Jep... Ihminen luulee olevansa kuolematon ja riskaapeli tapaus n.35 ikävuoteen saakka, myönnetään. Mutta, se kolikon kääntöpuoli. Lisää direktiivejä, lakeja, GPS seurantaa, sananvapauden rajoittamista ja yksilönvapauden rajoittamista. Jokainen meistä on koheltanut nuorempana, kuka enemmän, kuka vähemmän. Korjaan, ei ilmeisesti kaikki, mutta suurin osa kuitenkin ??? Onko asia nähtävä niin, että nuori sukupolvi on täysin uusavutonta, jotka eivät opi sanktioista/välitä niistä, eivätkä opi virheistään ??? Darwin on vienyt, näitä toivottomia tapauksia, aikojen alusta lähtien:(...

Allekirjoittanut on jo sitä ikäluokkaa, jolloin poliisillakin oli mahdollisuus "katsoa läpi sormien" rikkeitä ja antaa suullinen huomautus, malliin: " Oli sitten aikalailla nopeutta, kun ylitit ton risteyksen ??? Koitattaisitko hieman keventää, sitä kaasujalkaa ???" Ja ennenkuin kukkikset vetää palot sieraimiin, niin tämä sattui keskellä yötä... Hyvä näkyvyys risteävälle tielle ja molempiin suuntiin !!! Meni, ainakin allekirjoittaneelle paremmin jakeluun, kuin jos olisi kirjoittanut sakon :thumbup:.

Pointtina... Paskat, jokainen vetäköön omat johtopäätökset .... Niinhän tässä kuitenkin käy :D ...

Tämä näin OT:nä, kaikki " tärkeä " on jo edellisessä postauksessani :boring: ...
 
Viimeksi muokattu:
Sen verran kävi tämä asia sielun päälle, että pistin mailia menemään. Sain myös vastauksen ja ihan asiallisen. Lyhyesti Reijo Hongisto korosti halunneensa nostaa asiasta keskustelua eikä suinkaan ole oikeasti lisäkieltojen tai rajoitusten kannalla, varsinkaan aselakien tiukentamisen kannalla. Ihan aiheellinen toteamus vastauksessa oli, että ylinopeudet on laissa jo kielletty.
 
Alkais nopeassa ryhmässä olemaan tunkua jos vois päästellä vain 130km/h :grin:
Sori, ihan ootee :)-
 
Back
Ylös