Vois kais tommosen oilerin sit tilata...
saiskos täältä kimppaa kasaan ni vois vinkua pablolta rabatteja?
Ottakaas yhteyttä....
saiskos täältä kimppaa kasaan ni vois vinkua pablolta rabatteja?
Ottakaas yhteyttä....
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
En tiiä, ehkä sitten Pro-Oilerin? Kommenttini ei koskenutkaan tuota asiaa. Scottoiler kuitenkin ajaa saman asian huomattavasti simppelimmin ja vähemmän teknisenä vekottimena. Mekaniikka kun on verrattavissa siihen perinteiseen junan vessaan, ei vikaakaan oikein voi tulla. Tosin se pashakin saattaa hiukan roiskahtaa raiteille....Jos pro-oiler ja scottoiler maksais tasan saman verran, niin kumman ostaisit...?Näin ne mielipiteet heittelee. Mielestäni ScottOilerin mukana tulevat ohjeet, saati nettisaitilta löytyvät ovat oikeasti hyvät (kunhan ne vain viittii lukea). Vekotin nyt on niin yksinkertainen, että vilkaisu kuvaan ja hetkinen laatikon sisällön penkomista, niin asennukseen menee melkein 15 minuuttia.Mua vituttijo ensinnäkin scottoilerin paskat ja sekavat nettisivut missä ei oo asiat selkeesti esitetty.![]()
Ja toisekseen, se toimintaperiaatehan on iha syvältä perseestä.
Pro-oilerilla taasen oli selkeet nettisivut kuvineen. Ja muutenkin nettiä/foorumia selailemalla löyty ainoastaan positiivisia kommentteja pro-oilerista.
Ja sen toimintaperiaatehan on aivan täydellinen kaikkine säätömahdollisuuksineen.
Sekunttiakaan en oo katunu ett ostin pro-oilerin, on se vaan niin vitun hyvä ja paras.![]()
Noihin oilereihin sen enempää ota kantaa, kun en moisia tarvitseEIkös tuon hinnalla osta muutaman sixpäkin öljykannun ja 10 litraa SAE 80-90 vaihteistoöljyä... ite tulee lutrattua tota öljyä ketjuille lähes joka ajolenkin päätteeksi.
Sitäpä minäkin. Eli scottoilerissa on parempi "hinta/laatu"-suhde mut pro-oiler on hifimpi, jotenka ostin pro-oilerin.En tiiä, ehkä sitten Pro-Oilerin? Kommenttini ei koskenutkaan tuota asiaa. Scottoiler kuitenkin ajaa saman asian huomattavasti simppelimmin ja vähemmän teknisenä vekottimena. Mekaniikka kun on verrattavissa siihen perinteiseen junan vessaan, ei vikaakaan oikein voi tulla. Tosin se pashakin saattaa hiukan roiskahtaa raiteille....Jos pro-oiler ja scottoiler maksais tasan saman verran, niin kumman ostaisit...?![]()
MuttaMutta - ProOiler on varmasti oikein hieno laite.
Mitä ohuempaa käytät, sitä enemmän se "pesee" ketjua/kerää vähemmän paskaa ketjuun/sitä öljyä kuluu enemmän/herkempi säädölle.Minä kans vertailin talven aikana Scott oileria ja Pro-oileria speksien ja eri foorumien keskustelujen perusteella ja tilasin Pro-oilerin. Nettisivut oli todella selkeät ja kun lähetin muutaman mailin kysyäkseni eri öljysäiliöiden tarkkoja mittoja ja asennusohjeita busaan niin sieltä Pablo vastaili tosi nopeasti ja asiantuntevasti. Asennan sen nyt paikoilleen kunhan saan entiset paskat pestyä ketjuista ja hammasrattaista.
Mitä öljyä te olette tuon kanssa käyttäneet? Ohjekirjassa sanotaan että jotain mahdollisimman vetelää.
Kumpi ketju kestää paremmin:Jo tarvii taas tuo mopoilukin tehä helpoks...![]()
Mitä sitä sitten enää...lopetetaan koko homma...kun ei enää jaksa ees ketjuja rasvata...
Kuulostipa hyvälle tavalle viettää keväinen lauantai päivä! Päivällä en vielä oikeen innostunut koko laitteesta mutta taidan sittenki tutustua vempeleeseen hieman lähemmin..Niijoo ja tuosta helppoudesta viel: Kumpi on helpompaa:
Tilata proileri, ihmetellä mitä laatikosta löytyy, purkaa moposta katteita yms sen verran pois että sais palikat mahtumaan speksien mukaisesti kätevästi jonnekkin, ihmetellä, ihmetellä lisää, purkaa lisää, löytää sopiva paikka, asentaa proileri, kasata mopo, mitata korjauskerroin, säätää, ajella ja tsiigailla miltä ketju näyttää, säätää vähä lisää, ja lopuksi palkita itsensä hyvin suoritetusta koko päivän työstä saunalla ja kaljalla.
Ja onko sulla tietoa tuosta kuinka paljon se ketju kestää paremmin tuolla pro-oilerilla? Se saa sitten aika paljon paremmin kestääkkin jotta kannattaa tuommoinen härpäke ostaa ja asentaa, itse vaihdan ketjun mielummin tiheämpään tahtiin ja käytän perinteistä rasvausta. Eipä tarvitse ihmetellä plussien ja miinuksien ja erilaisten säätöjen kanssa edes sateella!Kumpi ketju kestää paremmin:Jo tarvii taas tuo mopoilukin tehä helpoks...![]()
Mitä sitä sitten enää...lopetetaan koko homma...kun ei enää jaksa ees ketjuja rasvata...
Sellainen jota öljytään koko ajan (öljyn määrä säätyy ajonopeuden mukaan ja kuski voi lisäksi pistää plussaa tai miinusta kelin mukaan siinä ajellessaan)
vai
sellainen jota öljytään muutaman sadan kilometrin välein?
Mietippä sitä...![]()
Niijoo ja tuosta helppoudesta viel: Kumpi on helpompaa:
Tilata proileri, ihmetellä mitä laatikosta löytyy, purkaa moposta katteita yms sen verran pois että sais palikat mahtumaan speksien mukaisesti kätevästi jonnekkin, ihmetellä, ihmetellä lisää, purkaa lisää, löytää sopiva paikka, asentaa proileri, kasata mopo, mitata korjauskerroin, säätää, ajella ja tsiigailla miltä ketju näyttää, säätää vähä lisää, ja lopuksi palkita itsensä hyvin suoritetusta koko päivän työstä saunalla ja kaljalla.
vai
Ihan vaan manuaalisesti öljytä ketjut öljyllä.![]()
Puhtaalla räsyllä hinkaat vaan sen irti mitä lähtee ja sit jotain ohutta öljyy rättiin ja sillä sen verran mitä irti lähtee. Älä turhaan mitään enempiä pese sitä, kyl se siit sit ajossa öljyn mukana "laimenee". Varsinki jos jollain liuottimella peset, nii sit sul on liuottimet ketjussa sisällä ja öljy vaan pinnalla.Pyörä johon värkkään tuota on ihan uusi ja ketjuissa on jotakin valkeaa tosi sitkeää vaseliinia joka olisi kai suotavaa poistaa. Miten?
Noo, jos rupee sataan, niin kyl mä jaksan sen pari kertaa nappia painaa siit palikasta. Muutoin proileri saa hoitaa homman ihan itekseen. Ja eikä toikaan ole edes pakollista, kyl se ketju silti on koko ajan paremmassa rasvassa kuin niillä jotka rasvaa sitä kuhan ehtii ja jaksaa ja muistaa, vaikka ei satella sitä lisäsyöttöö pistäiskään.Ja onko sulla tietoa tuosta kuinka paljon se ketju kestää paremmin tuolla pro-oilerilla? Se saa sitten aika paljon paremmin kestääkkin jotta kannattaa tuommoinen härpäke ostaa ja asentaa, itse vaihdan ketjun mielummin tiheämpään tahtiin ja käytän perinteistä rasvausta. Eipä tarvitse ihmetellä plussien ja miinuksien ja erilaisten säätöjen kanssa edes sateella!
Miten nopeasti uskot pro-oilerin tuovan takaisin sen hyödyn ettei tarvitse ketjuja vaihtaa niin usein? 5v? 10v?
Mietippä sitä![]()
Jeh. Ninjassa ei oo. Ja meni hermo heti ensimmäisellä kerralla tossa mopon etes-takas työntelyssä, joten proilerin ostopäätös oli hyvin nopee.Minä jaksan leikkiä kympin rasvapullon kans ja mikä mainiointa, separis on keskituki, kyllä on nyt helppova (jahka ensin saa sen härvelin siihen tuelle jumpattua- tekniikkalaji..juuh)
Ei tarvii työnnellä mopoo pitkin pihaa etes taas ja ain välil käydä spreijaamas, mut meneehän se niinkii...![]()
Jepu jee...hermo se menee mones muuskin asias..mut että ketjujen rasvaamises... Sehän on taidetta...tunnetta..tykästymistä omaan mopoon..hoivaamista (ai niin sitä viettiä ei kai miehil ooJeh. Ninjassa ei oo. Ja meni hermo heti ensimmäisellä kerralla tossa mopon etes-takas työntelyssä, joten proilerin ostopäätös oli hyvin nopee.Minä jaksan leikkiä kympin rasvapullon kans ja mikä mainiointa, separis on keskituki, kyllä on nyt helppova (jahka ensin saa sen härvelin siihen tuelle jumpattua- tekniikkalaji..juuh)
Ei tarvii työnnellä mopoo pitkin pihaa etes taas ja ain välil käydä spreijaamas, mut meneehän se niinkii...![]()
![]()
Jeps, harvemmin sitä kai potta päässä rasvaa sitä ketjuu...?ja kun sen potan vetää palloonsa, ni johan on kun toinen ihminen...
Ehkä ymmärsin mopoilun tarkotuksen ehkä en...
Kyllähän tuon ketjunvoitelijan ideana on vain se että sen ketjun rasvauksen ajan voi vain ajaa päivästä toiseen ja jättää ketjun voitelu laitteelle. Siinä kun syöttää pyörällä Saksan läpi niin eipä tarvitse kuin tehdä 5 minuutin tankkaus 38 asteen helteessä ja jatkaa matkaa... Bonuksena automaattisella ketjunvoitelijalla saa ketjuille lisää elinikää sekä puhtaat ketjut ja vanteet.Keskitukea ei tarvitse jotta vois paikallaan ketjun rasvata, kotioloissa sopivan mittainen palikka kun löytyy niin laittaa pyörän nojaamaan sivuseisontatuen ja takahaarukan oikealle puolelle laittaa tämän palikan niin avot, siitä vain öljyä suihkuttelemaan. Reisunpäällä kaverinkanssa niin toinen ottaa pyörän syleilyyn tuohon sivuseisontatuen varaan ja toinen pystyy sitten näppärästi ketjun rasvata.