Selvästi havaittavissa viimeisen vuoden aikana foorumilla tapahtunut joukkojen erkaneminen toisistaan kauemmaksi. Entistä herkemmässä on toisen joukkueen hivutus tai vähintään pieni koulutus lievää väkivaltaa hyväksikäyttäen ja oman kannan tuonti esille
-hymiöillä koristeltuna. Onko tässä tapahtumassa sama mitä tuhansien järvien maan maanteilla on käymässä? Kyykkypojat ei tervehdi Goldwingmiehiä, vaan kiihdyttävät Phoenix-linnun tavoin uuteen nousuun? HD-miehet nyt on aina leikkinyt keskenään tai muut ei halua leikkiä niiden kanssa. Veikkaan johtuvan hajusta. Joko mopon tai penkinpäällisen, joten niistä ei kannata välittää.
Mihin on häviämässä veljeys ja linjojenpito sulassa sovussa? Eikö riitä enää puusilmäkotilokuskien arvostelu ja sivusta seuraaminen, kun audikuskit ja volvokuskit piiskaavat motarilla peltilehmänsä täyteen laukkaan kisaillessaan siitä kumman rysky päästää enemmän ympäristömyrkkyjä luontoon? Pitääkö ristiriidat tuoda meidän omaan lintukotoon mihin muu maailma ei ole GPS-paikantimien kanssa vielä päässyt vaikuttamaan?