Ei onnellisessa yhteiskunnassa ihmisten tarvitse vetää kamaa..,vai tarvitseeko?eli suomessa huumeongelma on valtion aiheuttama...miksi sitten joka maassa on huumeiden käyttäjiä?Ja jos joku saatana puhuu jotakin jonkun aiheuttamasta huumeongelmasta,niin miettiköön että kuka teki tilauksen ja pani kansan niin kyykkyyn että pitää elämänilonsa vuoksi vetää mömmöjä? Ja Siinä pätee kysynnän ja tarjonnan laki,ei kai kukaan mömmöä tilaa jos ei ole tarvis?
topikkiin. Turha on itkeä aina kun poliisi pitää ratsioita tms tms. Aina voi sanoa "menisivät jahtaamaan oikeita rikollisia"... rikoksia/rikkeitä on vain erilaisia. Mitäköhän sitä tulisi jos poliisit jättäisivät kaikki ne rikokset rankaisematta joissa ei ole ihmishenki vaarassa?
Menisivät nappaa raiskareita taisi joku sanoa...miten...pitämällä ratsiaa ja tutkimalla jokaisen vastaan tulevan miehen dikkiksen onko sillä pantu äskettäin ja jos on pitää osata selittää ketä ja missä.. "rattijuopot on isompi ongelma" sanoi taas joku toinen... no sitten kun on puhallutus ratsioita haukutaan "menis jahtaa niitä oikeita rikollisia jotka varastaa kansalta rahaa ja niitä hulluja pompereita tai vaikka tapsa kansaa"
Joku mielestäni hienosti sanoi, että jokainen meistä tuntee olevansa lainkuuliainen...ja ehkäpä lainkuuliaisempi kuin muut. Raiskarikin on lainkuuliaisempi kuin murhaaja..
Todennäköisesti joudumme huomaamaan motoristien viritettyjen vehkeiden olevan tarkemmassa syynissä...ja mitä enempi poliisit löytää muutoskatsastamattomia mopoja ja laittomuuksia sitä suuremmalla varmuudella huomaamme joku päivä vievämme mopon vuosikatsastukseen...
Huumeidenkäytön ja rikollisuuden kasvu on suorassa yhteydessä noihin edellämainitsemiini asioihin.
Jos ihan tosissaan miettii mitä 10000 kadonnutta työpaikkaa sai aikaiseksi -90 luvun alussa,hajonneet perheet,velkasaneeraukset,itsemurhat,stressin aiheuttamat välilliset kuolemat,heitteille jätetyt lapset,alkoholisoituneet vanhemmat jne,lista loputon..!
Kaikessa yksinkertaisuudessaan: Maailmanhistoriassa tätä on tapahtunut aina,kaikella on tilauksensa ja tällä menolla tiluksia alkaa kohta taas sadella,ja helvetin isolla kädellä!
Eikä tässä tarvita neiti-fortunaakaan kertomaan mitä seuraavat vuodet tuo tullessaan,varmaa on vain se että paskaa tulee,ja paskaa tulee vielä niin paljon ettei enää tämän järjestelmä seinät sitä kestä! Ennaltaehkäisy on jo lakaistu maton alle,on otettu halvempi keino eli posliinin valmiusjoukot pitämään nälkäinen kansa aidan takana,ja eu-valmiusjoukot pitämään toiset rajojen ulkopuolella,mutta kun se nälkä ja epätoivo aina lopulta vie järjen,ja sillä on lopulta ollut aina hyvin peruuttamaton tulos saavutettujen etujen menettämiseen,niin lopputuloksena on pelikorttien jako kaaoksen keskellä henkiinjääneiden kesken.
Eikä silloin ole apua posliinin desipelimittuksista,tai kansan kurittamisesta yhteiskunnan taholta,silloin mietitään että mistä saa huomisen leivän.