• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Pohjola ja Smoto ry kehittävät mp-turvallisuutta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Petri12r
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Pohjola ja Suomen Motoristit ry ovat solmineet aiesopimuksen, jonka tarkoituksena on parantaa moottoripyöräilijöiden liikenneturvallisuutta. Turvallisuuteen kannustetaan myös ajotestillä ja testin läpäisseiden tavallista parempana vakuutusturvana. Yhteistyöllä halutaan sekä torjua vahinkoja että kehittää nykyisiä vakuutustuotteita.

Pohjola kannustaa motoristeja turvallisuuteen myöntämällä uuden vakuutuksen tai entisen vakuutuksen laajennuksen kaikille Suomen Motoristit ry:n jäsenkerhon Moto Survival Finlandin testaamille motoristeille. SMOTO ry testaa motoristien ajotaidot ja asenteet yhteisesti määritellyllä testillä. Tavoitteena on testata 1 000-2 000 motoristia kesän 2006 aikana. Uuden vakuutustuotteen täsmällinen sisältö määritellään yhteisissä neuvotteluissa kevään aikana.

Yhteistyön tavoitteena on kehittää motoristeille suunnattuja vakuutuksia. Ryhmän vahinkotilastoja seurataan ja tuloksia käytetään liikenneturvallisuustyön kehittämiseen. SMOTO ry tukee motoristeille suunnattua Pohjolan tuotekehitystä asiakastutkimuksilla.

Osapuolet pyrkivät solmimaan lopullisen sopimuksen toukokuun loppuun mennessä. Suomen Motoristit ry:llä on yhteensä yli 100 jäsenkerhoa, joissa on lähes 20 000 jäsentä.
 
Pessimisti vois kysyä paljonko omavastuu on, jos pyörä kaatuu testissä
biggrin.gif
Mutta aikuisten oikeesti: toivottavasti tästä yhteistyöstä on jotain todellista hyötyä meillekin
thumbs-up.gif
 
Back
Ylös