• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Pienia kysymyksia aiheesta kuin aiheesta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja D-Iivil
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
lario sanoi:
Millä nimellä sopiva työkalu?
katso liitettä 24640

Security torx tai saattaa jopa kotimaisittain löytyä turva torx-nimellä.
Biltemasta saa ainakin kärkisarjaa kaikenmaailman turvahöhöttimien availuun

https://www.biltema.fi/tyokalut/kasityokalut/palat-ja-karjet/karkisarjat/karkisarja-security-33-osaa-2000016713

Jos ei ole kovin tiukalla niin talttapää ruuvarilla saattaa saadaa auki myös kun sen kiilaa sinne torxiin. Turvatorx roskiin ja normaali tilalle

https://www.instructables.com/Removing-Security-Torx-Star-Screw-with-a-Flathea/
 
Koska meillä ei ole bilteemaa, niin motonetisät 0,4€ kalliimmalla...
774025.jpg
 
Ja sitten jos joku lurjus on vielä tapituksen lisäksi anastanut yhden sakaran pois, niin tarvitaan TS30 -kärkeä.
 
Ruuvin/pultin kannasta voi näköjään saada monimutkaista...

Kyllähän minä tietenkin ymmärrän, että Peugeot moposkootterin variaattorin hihnaa ei saa ihan kuka vaan mennä kurkkimaan.
Jos saisi, niin siellä olisi taviskuusiokolopultit...
 
lario sanoi:
Kyllähän minä tietenkin ymmärrän, että Peugeot moposkootterin variaattorin hihnaa ei saa ihan kuka vaan mennä kurkkimaan.

No siellä on (ollut?) rajoitinprikka variaattorin lautasten välissä, niin laittomuuden teko estetty tai hankaloitettu. Meidän skodella ajoin muistaakseni 10km, ennen kuin se prikka kului tai putosi pois. Sen verran oli silloin matkaa kimppatallille.
 
Meidän Peugeotin nopeus on sähköisesti rajoitettu.
Vaihdoin siihen pykälää korkeamman takarenkaan, niin nopeutta tuli lisää pari km/h:thumbup:

Antaa sen olla vakio.
Viime vuonna meidän skopalla kävi neljä eri henkilöä mopokorttiajeluissa kun niiden omat mopedit oli jostain syystä siinä kunnossa, että ne ei kestäneet lähempää viranomaistarkastelua.

Skopa on nyt päreinä tallissa, kun sen syksyllä olleen kaatumisen takia katteita pitää vähän paikkailla, niin käyn samalla siitä paikat läpi, että kesällä vain kovaa ajoa ja huoletonta huoltoa.
 
No ainakin Pösö Kisbee "tyttöskootteri" Baotianin koneella rajoitin poistuu yhden johdon irrottamalla.
 
Juniorin moposta aikoinaan hajosi CDI, ja kustannustehokkaana isänä ostin orkkisosan sijasta kierrosrajoittamattoman tarvikeosan. Sen jälkeen junnu kotiutui mukanaan rekisteriote, johon virkavalta oli kirjannut "muutettava alkuperäiseen kuntoon ennen seuraavaa käyttöönottoa". 72kmh oli virallisen valvojan arvio matkanopeudesta.

Ongelma ratkesi n. 20 € lisäpanostuksella, josta vajaa puolet meni 'puhtaaseen' rek.otteeseen ja loput pienimpään saatavilla olleeseen eturattaaseen.
 
Koheltaja sanoi:
Keskinastoja olen joskus taivuttanut poikki että sopii normi torx.

Mie tuota pikaisesti kokeilin, mutta tuntui sen verran jytäkältä, että jatkan kokeilua irroituksen jälkeen, koska joka tapauksessa pultit vaihtuu.
 
^Jos haluat käyttää koko illan ja huutaa tallissa vittuperkelettä, niin käy poraamaan torxkärkeen reikää :)-
 
^Jos haluat käyttää koko illan ja huutaa tallissa vittuperkelettä, niin käy poraamaan torxkärkeen reikää

Karkaistua työkaluterästä on kyllä varsin nautinto porailla kotikonstein :D
 
Mikeyx sanoi:
^Jos haluat käyttää koko illan ja huutaa tallissa vittuperkelettä, niin käy poraamaan torxkärkeen reikää :)-
Joskus ratkaisin hiomalla dremelillä hahlon torx-avaimen päähän. Ei enää kestä suuria momentteja, mutta kyse oli säätöruuvista niin siinä toimi.
 
Back
Ylös