• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Pidätkö sormia etujarrulla ajaessasi?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja wekkuli
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Pidätkö sormia etujarrulla ajaessasi? - ... uusiojarruväittely ....

  • En

    Ääniä: 0 0,0%
  • Yhtä pidän

    Ääniä: 0 0,0%
  • Kaksi sormea jarrukahvalla

    Ääniä: 1 100,0%
  • Kolme

    Ääniä: 0 0,0%
  • Peukkua vaille kaikkia

    Ääniä: 0 0,0%
  • Satunnaisesti

    Ääniä: 0 0,0%

  • Ääniä yhteensä
    1
Eihän se heti ala palaa.
wink.gif
 
Mitäpä sitä jarrulla sormia makuuttamaan, eihän sitä kotilollakaan jalkaa jarrulla pidetä.
No risteysalueella tulee otettua jarrukahvaan lähempi tuntuma varmuuden vuoksi ja soratiellä välillä sama kuvio jalalla.
ja sitten kun painetaan, niin koko räpylällä/kaviolla pohjaan asti. Koneet huolehtii pidosta
tounge.gif
 
Kaupungissa ruuhkassa tulee pidettyä paria sormea jarrulla mutta muulloin harvoin tulee pidettyä.
 
Kyllä tulee pideltyä sormia jarrukahvalla. Kaasua pystyy kontrolloimaan loppu käpälälläkin.
 
Vastasin en, mutta kun tarkemmin pohdin asiaa. Ei asia nyt ihan niinkään ole. Erikois tilanteissa esim. auto tien poskessa tai nykii muuten vaan risteyksessä. Ruuhkassa ajaessakin taitaa usein olla liipasimella näpit. Mitähän kaikkee sitä tulee tehtyä huomaamattaan
eek.gif
 
Yksi sormi koko ajan hälytysvalmiudessa kahvalla jolloin säilyy myös kahvaan katsomatta tuntuma siihen missä se kahva on jos siihe tulee tarvetta nopeasti siirtää lisää sormia jarruttamaan.
Tota noin...

Kyllä mulla se jarrukahva on aina samassa kohdassa. Hyvin on osunut sormet siihen jarruttaessa (tai jarrutukseen valmistautuessa).

Eli vastaus äänestykseen oli ''ei''. En pidä koko aikaa jarrukahvalla. Risteystilanteissa ym., milloin idioottitutka ilmoittaa että jotain odottamatonta saattaa tapahtua, siirrän kyllä kahvalle valmiiksi. Ruuhkassa varaudun jättämällä riittävästi turvaväliä. Jos turvaväli pienenee yllättäin, niin silloin taas kahvalle.

Kukin tyylillään. *vit..lu vitt...uiluna*
wink.gif
 
Fifty / sixty ... niinkuin NykäsMasa aikoinaan losautti...
062802moto_prv.gif
Eli yleensäkin taajamissa , missä puolisokeat kotilokuskit voivat pompsahtaa arvaamattomasti eteen ...
 
Back
Ylös