• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Pehmeelle parkkiin, pysyykö?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kikka6
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Motovelhothan trokaa Louisin kamaa, ja siellä on. Kävisköhän kuitenkin Saarioisten punajuuripurkin kansi ? Luulen että yhden muovihärpättimen hinnalla saa pari purkkia kaikkine juureksineen
tounge.gif
 
Jos sulla on vakipaikka, missä pyörää säilytät, niin hanki 40x40 cm laatta (kivinen tai betoninen), jonka upotat maahan. Laatta ei häiritse silmää ja parkkeeratessa on helpompi laskea jalka kun ei tarvitse tähdätä 10 sentin alueeseen. Samaisen laatan päälle saa pyörän myös keskijalalle tarvittaessa.
Asensin itselleni kyseisen kokoisen laatan jalan alle, mutta sen jälkeen alkoi eturengas porautumaan hiekkaan. Eikun toinen samanlainen laatta eturenkaan alle ja hyvin toimii, kun eturenkaan tähtää laatan päälle niin jalka on aina oikeassa kohtaa.
 
Mulla on aina taskussa mukana n. 8x8 cm alumiinlevy, jonka kulmaan on porattu reikä ja siinä naru. Senkun istuu pyörän päälle ja kelaa levyn ylös ja pistää taskuun. Naru on niin pitkä, että sen saa stongan yli kiinnitettyä jarrulevylukkon niin ei sitäkään unohda avata.
 
Tää blondi viritteli semmottisen n. 6x9 cm:n vanerinpalasen ympärille kauniinpunaisesta j-teipistä "kuoret" päälle ja se kulkee ajovermeiden taskussa mukana ja toimii
tounge.gif
 
Mulla kolistelee vanerinpala tuulilasin takana. Jos riittävästi kääntää kahvasta niin se lentää sieltä tankin kautta jalkojen väliin! Auts. Täristessään se hieroo maalipintaan hienoja reikiä. Mutta onpahan sitten aina heti käsillä, eikä esimerkiksi satulan alla, mistä se on suhteellisen hankala kaivaa tarvittaessa esiin. Kun palikan sitten hiekkaisena ja mutaisena nakkaa takaisin "paikalleen", on se vain omiaan ehostamaan rottapyörän alkua...  
tounge.gif
 
Taloyhtiön pihan asfaltoinnissa loppu rahat kesken joten ruutuja on liian vähän. Lääniä olis kyllä mutta nurtsipohjaista. Mitä suosittelette jalan alle kovikkeeksi, onks sitä tarkoitusta varten olemassa jotain valmiita virityksiä saatavilla? Ei ole ainakaan kataloogeista pompannu silmään.. Joku lankunpätkä ei mun mielestä oikeen sovi tyyliin.
eek.gif
Paksu lompakko on paras alusta seisontatuelle
tounge.gif
 
Ei toi kurkkupurkki oikeen kuulosta hyvältä, sen takia ehkä, että lienee kyseenalaista huomiota herättävää kun tultuaan parkkiin nykäisee 10-kilon Sauvon herkkukurkkupurkin povitaskusta, ahmii kurkut kitaansa, kaataa suolavedet pois, ruttaa purkin ja laskee sitten mopon seisontatuen sen päälle...

Tai voishan se herättää ansaittua huomiotakin.

Vähän sama juttu ton kaljatölkin kanssa, joka tauolla kun hörppii tölkin, alkaa vaan kusettaa ja oleen aika pöhnässä pitemmän päälle. Pitäskö aina juoda kaksi tölkkiä jos laittaa keskituelle? Entäs sitten jos haluaa varmistaa ettei etu- ja takapyörä uppoo pehmeään hiekkaan? Neljä? Jos koko päivän reisullakin pitää semmoset kuusi-seitsemänkin taukoa ja aina on pehmee maa, niin alkaa olla 24-28 tölkkiä kaljaa tarvis pitää messisshä? Hä?
biggrin.gif
 
Mulla on sivutuen alle hitsattuna n. 60 x 80 kokoinen metallilätkä. On aina mukana ja pyörän 280 kg voi huoletta laskea vaikka pehmeälle rantahiekalle.
Ei varmaan sovi kaikkiin peleihin, mutta ainakin toimii aina.
 
Kurkkupurkinkantta jouduin hädissäni kokeilemaan mökillä (sorapinta) ja siellä ainakin toimi. Se ei edes pääse luiskahtamaan pois jalan alta, kun siinä on se kantti ympärillä.

Huhtikuun Fast Bikes - lehden mukana tuli muovihärpäke taskuun laitettavaksi.

Oli miten oli, silloin kun tollasta tarvitsee, niin yleensä se ei ole mukana.
Jotain hyvää sentäs noissa matkamopoissakin, kun niissä usein on semmonen pieni kannellinen lokero katteessa, ettei taskussa tartte pitää.
Juu, kurkkupurkin kansi, vanerin tms pala, disketti, mikä miloinkin. Se läpyskä pakkaa välillä vaihtumaan kun sitä ei aina muista lähtiessä ottaa talteen. Sama juttu noiden lehtien mukana jaettavien muoviläpysköjen kanssa. Onneksi diskettejä ei ole tietokonekäytössä tarvinnut vuosiin.

Edellisen mopotin kohdalla hommaa hoiti sivutukeen klampattu leveä aputassu, ei kaatunut kertaakaan, eikä koskaan unohtunut pois matkasta.
 
Back
Ylös