• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Paras myytävä ketjurasva ?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja McTeme
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
No kun sille rullalle ei ole mitään O-rengasta, O-rengas löytyy pelkästään pinnistä. Siitä syystä kejuja pitää voidella että saadaan voitelua myös rullan ja holkin väliin, holkin sisällä on pinni ja tämä pelkästään tämä väli on kestovoideltu ja suojattu O/X-renkaalla. Tästä on ollut puhetta jo aiemminkin, sivulla 10 asiaa on käyty läpi kuvien kera. Tuntuu edelleen olevan aika uusi asia monelle harrastajalle:;):
 
NOx sanoi:
O-rengas ketjuissa on muuten melko tarkkaan 40-vuotta vanha keksintö. Päätit sitten aloittaa rasvaamisen, kun siitä tuli toissijaista. :p

Ketju kuumenee on siinä rasvaa tai ei. Sen rullan tehtävä on pyörähtämällä sopeutua rattaan koloon ja pyörimisliikkeeseen. Rulla pyörii sulavasti O-renkaan taakse suljetun rasvan ansiosta eikä suinkaan rullan päällä olevan rasvan takia.

Ilman tiivistysrenkaita tilanne on sitten ihan eri. Ketjun rungolle tapin päälle on saatava rasvaa säännöllisesti tai ajot tosiaan loppuu lyhyeen.

Itse olen huono rasvaamaan ketjuja. Vaihtelee mitä tahansa 300 - 3000 km välillä. Kauniilla kelillä rasvaan harvemmin, sateella ja märällä ajaessa jälkeen useammin. Vaihteistoöljyllä kumminkin. Viime kesänä 12 000 km ja renkaiden vaihdon yhteydessä oli ketjujen kiristys tai sitten ei ollut. Nuoriso vetelee kevareillaan koko vuoden eikä tunnu missään. Täällä ukot miettii pitääkö laittaa Delvacia vai katkeaako moposta ketju heti 500 km ajon jälkeen jos ei laita tai kestääkö se ketju vain 60 000 km 65 000 sijaan...

No, mitäpä minä tästä saarnaamaan. Kukin rasvaa justiinsa niin paljon kuin haluaa ja mitä haluaa. :D

Olisko jotain vinkkiä mistä voisi johtua kun baanan taukopaikoilla seisoo uudenkaheeta mopoa
(joissa siten myös uudenkarheet ketjut) ketjut sinisenä naksuen ja haisten kun ketunraato???

Kaikissa näissä yhteisenä asiana pintakuivat ketjut.

Saman porukan (samaa kyytiä vetäneet) mopot, joissa ketjut on hyvässä rasvassa, ei ole mitään
havaittavaa ongelmaa.... ja kyllä..... äijät on välillä keskenään hiplanneet ketjujaan.

Toiset poltti oikeesti näppinsä, toiset ei.

Taitaa kuitenkin, edelleen, olla niin, että kuivien vetäminen on kohtuu noloa,
mutta kuivana vetäminen, mitä vetääkään, on usein muutakin kuin silkkaa tyhmyyttä.
Välillä suorastaan rikos ihmisyyttä vastaan.

Edellä ja heikoille jäillekään kävellyttäminen ei ole niin paha juttu :grin:.
 
Seuraava teksti on kopioitu motot.net palstalta.

"Tavalliset ketjut (joissa ei ole O tai XO renkaita)

Usein ensiasennus ketjuina. Kannattava ostos jos et aja paljon, etkä aio pitää pyörää useita vuosia itselläsi.

Tavalliset ketjut kannattaa pestä ja huoltaa aina talven aikana. Ketjut voi pestä irrotettuaan ne halutessaan esim. dieselöljyllä tai ketjujen puhdistusaineella. Hätätilassa bensiinillä. Ketjut pestään päältä harjaamalla jollain harjalla (hammas tai muu jäykkäharjaksinen). Ketjua ei pidä pestä millään öljyä tuhoavalla aineella, esim. moottorinpesuaineilla, koska se silloin tuhoaa ketjun sisällä lenkeissä olevat öljytkin sinne tunkeutuessaan, jolloin pesusta on enemmän haittaa kuin hyötyä. Älä käytä painepesuria ketjujen pesussa samasta syystä. Pesun jälkeen ketjut pitää öljytä. Ketjuspray on parasta. Sprayn valmistajan merkillä ei ole väliä: mikään ei ole huonoa, joku voi olla parempaa. Parhaan tuloksen saa jos ketjut pesun ja kuivauksen jälkeen upottaa vuorokaudeksi tai pariksi jäykähköön öljyyn. Esim. jos 80-90 W vaihteistoöljyn lämmittää notkeaksi joutavassa kattilassa tai muussa lämpöä kestävässä astiassa ja siihen laittaa ketjut uimaan, jolloin notkea öljy tunkeutuu rullien sisään( jonne sitä tarvitaankin ). Jäähdyttyään jäykkä öljy pysyy siellä rullien sisällä paremmin. Tavalliseenkin moottoriöljyyn ne voi upottaa, mutta tulos ei ole aivan yhtä hyvä.

Käytössä ketjut öljytään ajon jälkeen. Ei siis välittömästi ennen ajoa. Kun suorittaa öljyämisen ajon jälkeen kerkiää öljy tunkeutua nivelien väliin ja tarttua kiinni pintoihin. Ennen ketjuspray-aikaa käytettiin öljyämisen mm. moottorisahan ketjuöljyä, koska siinä oli mukana sitko-aine, joka piti öljyn kiinni keskipakovoiman ulospäin heittävää voimaa vastaan. Käyttökelpoista edelleen.

O tai XO- ketjut

Harvoin ensiasennus ketjuina. Myydään varaosina, kalliimmat ja paremmat. Kannattava ostos jos ajat paljon tai täystehoisella tai aiot ajaa useita vuosia samalla pyörällä.

O tai XO- ketjut sisältävät nimensä mukaisesti rullien sisäosia suojaavat kumirenkaat. Rullissa on sisällä valmiina voiteleva rasva. Ketjujen hoidoksi riittää säännöllinen ulkopuolinen voitelu ketjusprayllä. Ketjuja ei pidä pestä millään öljyä tuhoavalla aineella, esim. moottorinpesuaineilla, koska se silloin tuhoaa ketjun sisällä lenkeissä olevat öljytkin sinne tunkeutuessaan jos jokin kumirenkaista on vanhuuttaan jo murtunut, jolloin pesusta on enemmän haittaa kuin hyötyä. Ulkonäkösyistä (kaverikateus / valokuvaus) voi ketjut päältäpäin puhdistaa ketjujen puhdistusta varten myytävillä aineilla.

Käytössä ketjut öljytään ketjusprayllä tai ketjuvahalla ajon jälkeen. Ei siis välittömästi ennen ajoa. Kun suorittaa öljyämisen ajon jälkeen kerkiää öljy tunkeutua nivelien väliin ja tarttua kiinni pintoihin. O tai XO- ketjuissa öljyllä ei ole tarkoituskaan voidella rullien sisäpuolta, vaan vain ulkopuolta, sekä pitää suojaavat kumirenkaat notkeina ja käyttökelpoisina mahdollisimman pitkään. Sprayn valmistajan merkillä ei ole väliä: mikään ei ole huonoa, joku voi olla parempaa.

Tekstin kirjoitti foorumille alunperin Enduro Pappa ja hieman muokkasi <madman>.

Kylmän ketjun rasvaaminen

Ketjun voi rasvata myös ennen ajoa ketjun ollessa kylmä. Ketjurasva spray-purkkia käytettäessä rasvaa tulisi suihkuttaa ketjun sisemmälle puolelle, siis sille puolelle jossa hammasrattaat ovat ketjun kanssa yhteydessä. Ulommalle puolelle ei ole pakko suihkuttaa rasvaa sillä ajon aikana keskipakoisvoima siirtää öljyä ketjun sisemmältä puolelta myös ketjun ulommalle puolelle. Ketjun rasvaamisen jälkeen on syytä pyyhkiä ylimääräinen ketjurasva pois ketjulta esim. liinalla tai paperilla, sillä öljy ei imeydy metallin sisälle jolloin kaikki ylimääräinen öljy lentää pois (usein takarenkaalle ja vanteelle) ketjulta ajon aikana. Ketjunrasvaus tulisi olla mielellään suoritettu vähintään 15 minuuttia ennen ajoa. Ketjua rasvatessa on syytä varoa suihkuttamasta öljyä renkaan kulutuspinnalle."
 
Ossinmopo sanoi:
Seuraava teksti on kopioitu motot.net palstalta.

Olisi kannattanut jättää kopioimatta, koska tekstissä on olennainen virhe.

Ossinmopo sanoi:
(edelleen lainausta motot.net) O tai XO- ketjut sisältävät nimensä mukaisesti rullien sisäosia suojaavat kumirenkaat. Rullissa on sisällä valmiina voiteleva rasva. Ketjujen hoidoksi riittää säännöllinen ulkopuolinen voitelu ketjusprayllä. (-- tästä leikattu epäolennaista tekstiä pois --) O tai XO- ketjuissa öljyllä ei ole tarkoituskaan voidella rullien sisäpuolta, vaan vain ulkopuolta, sekä pitää suojaavat kumirenkaat notkeina ja käyttökelpoisina mahdollisimman pitkään.

Ylläolevasta väitteestä huolimatta O- tai X -rengas ei suojaa rullan ja holkin väliä ihan niin kuin tässä viestiketjussa on jo useampaan kertaan todettu. Ohessa vielä kerran jo aiemminkin esitetty kuva ketjun rakenteesta. Holkin (bush) ja rullan (roller) väli ei ole suojassa, vaan se vaatii säännöllistä voitelua jotta ketju ei kuumene ja jotta rattaat eivät kulu turhaan sen vuoksi että rulla ei pyöri kunnolla ketjun laskeutuessa hampaalle. O- ja X-rengas pitää ainoastaan huolen siitä, että holkin (bush) ja tapin (pin) välinen voiteluaine pysyy nivelessä.

FIG_11.JPG
 
Tuossa kuvassa ei näy lainkaan O-rengasta, mistä tyypistä toi kuva mahtaa olla?

Eipä ole ketjuissa tapahtunut juuri kehitystä viimevuosina... Siksikö, ettei kannata tehdä parempia kun ne kestäisiväl liian kauan ja myynti laskisi :O
 
Silverwing sanoi:
Tuossa kuvassa ei näy lainkaan O-rengasta, mistä tyypistä toi kuva mahtaa olla?

Eipä ole ketjuissa tapahtunut juuri kehitystä viimevuosina... Siksikö, ettei kannata tehdä parempia kun ne kestäisiväl liian kauan ja myynti laskisi :O

Joo tuo kuva oli tosiaan o-renkaattomasta perusketjusta, mutta tuo rakenne on ulkolaipan renkaita lukuun ottamatta sama. Ja tuo Suzu-ukon kuva sen nyt sitten kivasti valaiseekin missä välissä ne o-renkaat ovat.
 
Bone sanoi:
Olisko jotain vinkkiä mistä voisi johtua kun baanan taukopaikoilla seisoo uudenkaheeta mopoa
(joissa siten myös uudenkarheet ketjut) ketjut sinisenä naksuen ja haisten kun ketunraato???

Kaikissa näissä yhteisenä asiana pintakuivat ketjut.

Saman porukan (samaa kyytiä vetäneet) mopot, joissa ketjut on hyvässä rasvassa, ei ole mitään
havaittavaa ongelmaa.... ja kyllä..... äijät on välillä keskenään hiplanneet ketjujaan.

Toiset poltti oikeesti näppinsä, toiset ei.

Taitaa kuitenkin, edelleen, olla niin, että kuivien vetäminen on kohtuu noloa,
mutta kuivana vetäminen, mitä vetääkään, on usein muutakin kuin silkkaa tyhmyyttä.
Välillä suorastaan rikos ihmisyyttä vastaan.

Edellä ja heikoille jäillekään kävellyttäminen ei ole niin paha juttu :grin:.

Jos ketjut on sinisenä, niin sitten on kyllä syytä tarkistaa ketjujen kireys. Tai ei tarvitse enää. Kesäkelillä on melko turhaa yrittää pitää ketju rasvaisen näköisenä. Öljyä on silti siellä missä pitääkin ja hyvin voi vedellä enemmän kuin sen 500 km. Vahoista ja muista karvanpoistoaineista tiedä. Sateella ja märällä ajettaessa rasvainen ketju ei kerää korroosiota sitten myöhemmin ja silloin voitelen tiheämmin ja samoin jos pyörän joutuu jättämään ulos sateeseen parkkiin, niin öljyt ketjulle. Kuten sanottu, näillä menen eikä ole ketjut sinisenä. Kyllä ne ketjut nykyään kestää kuritusta ihan eri malliin kuin ennen, tästäkin aiheesta saa hifistelyn aiheen ja mikäpä siinä.

Kurapyöriä en tähän sotke. Ne on asia erikseen.
 
Kyllä vaan, jälleen kuva kertoo enemmän kuin... Hyvä ja selventävä kuva onkin!
Mikäs suurin ero O ja XO yms variaatioissa on keskenään? Hienoja myyntisanoja vaan?
 
Silverwing sanoi:
Kyllä vaan, jälleen kuva kertoo enemmän kuin... Hyvä ja selventävä kuva onkin!
Mikäs suurin ero O ja XO yms variaatioissa on keskenään? Hienoja myyntisanoja vaan?

Kun O-renkaan katkaisee, sen leikkauspinta on pyöreä. X-renkaassa se on nimensä mukaisesti X:n muotoinen. Tuosta saadaan se hyöty, että siinä on neljä tiivistepintaa kahden sijasta, ja tiiviyteen tarvittava puristusvoima on pienempi. Eli ketju rullaa herkemmin ja toisaalta kestää pidempään. XO-ketjua ei sinänsä ole olemassakaan, eli tiivisterengas on jompaa kumpaa tyyppiä.
 
Nykysissä hienoissa ja kalliissa ketjuissa on 6 tiiivstepintaa. Kulkiskohan ne sitte nimellä XW-ketju...
 
Eli ainakin hinnaltaan parempia X ja XW-ketjut kuin O-rengas... Uskotaan, että muutenkin. Kestääkö rattaat kuitenkaan niin kauan kuin parhaat ketjut :dunno:

Ainakin ruostetta tulee ketjujen pintaan ellei pidä hyvässä rasvassa. Ei luulis olevan mahdoton tehdä kestävää ketjua joka ei ruostuisi niin herkästi? Joku pintakäsittely tai sopivasti seostettu materiaali.
 
Silverwing sanoi:
Eli ainakin hinnaltaan parempia X ja XW-ketjut kuin O-rengas... Uskotaan, että muutenkin. Kestääkö rattaat kuitenkaan niin kauan kuin parhaat ketjut :dunno:

Ainakin ruostetta tulee ketjujen pintaan ellei pidä hyvässä rasvassa. Ei luulis olevan mahdoton tehdä kestävää ketjua joka ei ruostuisi niin herkästi? Joku pintakäsittely tai sopivasti seostettu materiaali.

Tsubakilla on kullattu ketju.

Tässä linkki ketjuja ammattikseen huoltaneen näkemyksiä asiasta. Loppuosa onkin sitten ketjun oikeasta kireydestä ja suuntauksesta ja sitä kautta lämpötilasta.
 
Silverwing sanoi:
Eli ainakin hinnaltaan parempia X ja XW-ketjut kuin O-rengas... Uskotaan, että muutenkin. Kestääkö rattaat kuitenkaan niin kauan kuin parhaat ketjut :dunno:

Rattaat on kulutustavaraa kuten ketjut. Yleinen käsitys on että kaikki vaihdetaan aina samalla kertaa mutta hyvin yleinen käytäntö on että samoilla ketjuilla ajetaan 2-4 etu- ja 1-2 takaratasta ennen kun ketjut vaihdetaan uusiin. Meillä menee rattaat siinä vaiheessa vaihtoon kun vetopuolelle on tullut näkyvää kulumaa, jos ratasta ei tässä vaiheessa vaihda niin rattaat alkaa kuluttamaan ketjuja.

Nämä siis on seikkailuenskan kokemuksen, eihän meillä toisioveto kestä muutenkaan kymmeniätuhansia kilsoja. Ketjut/rattaat on kulutustavaraa siinä missä renkaat ja bensa, mitään noista ei koskaan ajeta loppuun vaan vaihdetaan/tankataan ajoissa että matka voi jatkua ilman teknisiä keskeytyksiä tai himmaamisia :)

Vaikka ketjut tehtäisiin rosterista tai haponkestävästä teräksestä niin pintaruosteesta ei päästä eroon. Rattaista irtoaa metallipölyä joka tarttuu ketjujen pintaan ja aiheuttaa ruostumista. Sama tilanne on auton maalipintojen kanssa talven aikana, nastapöly tarttuu maalipintaan ja pieniä ruostepilkkuja on siellä täällä.
 
Ei tuo kuivana vetäminen tietysti tee suurempaa ongelmaa, eikä tee niin kipeetä (edes rahakukkarossa :D)
jos ajaa hiljaa ja vain hetken kerrallaan :;):.

Vanhat sanonnat, "homma sujuu/luistaa kuin rasvattuna" muiden muassa, tahtoo sisältää paljon enemmän
kuin hätäpäissään älynväläyksiä tehtailevat "paikalliset nopeet" osaavat ajatellakaan.

Siinä kohtaa kun vauhti kiihtyy, lämpö nousee, voitelu pettää tai sitä ei ole ollenkaan..... Just juu", kahden
raudan välissä. homma menee tasan väärään suuntaan, eikä siinä auta luja usko johonkin muuhun.

Ihan samalla logiikalla kone porsii pitkin autobaanaa ja ketjut tuhoaa itse itsensä.

Kone jolla voi vedellä pitkään, pienellä suhteella varoinsa, mukavaa mutkahumppaa, antautuu
aika äkkiä hieman pidemmän maximikuormituksen alla.

Samalla logiikalla se kuivat ketjutkin "tuhoutuu" yhdellä riittävällä vedolla.

Tuhoutuminen oopeequuäxärräwör- ketjun suhteen tarkoittaa siis käytännössä
tuota tiivisteiden antautumista.

Hetken se ketju "säilyy elossa", mutta kulminaatiopiste tulee siinä kohtaa kun
se "keittää" sisällä olevan kestorasvansa kuumuudessa pihalle..... ja sitten "sulaa" tiivisteet.
Arvatkaas mistä se "ketunraadon" haju tuli niihin ketjuihin :;):.

Ihan ylipäänsä tuosta kulumisesta......

Moni asia vaikuttaa omalla tavallaan, mutta kun noita "saavutettuja kilometrejä" laskeskellaan, käytännössä
kohtalainen merkitys on myös sillä, miten ne on ajettu.

Juu... Eiköhän NOxun trollilla ala kohta olla masu täynnä :;):
(tuli niinköstä "pitkä Isänpäivälounas" peikkopapalle)
 
Tuo Bonen kirjoitus kuulostaa erittäin luotettavalta ja loogiselta.
Enää jää yksi kysymys minulle auki.
Ja se kuuluu, että minkä hemmetin takia tuolla saksanmaalla ( jossa oikeasti on mahdollisuus ajaa vähän pidempi siivu kovaa) on nuo kuivavoitelu sprayt olleet hyvin esillä kaikissa MP säläkupoissa jo yli 20 vuotta?

Luulis edes jonkun huomanneen, jos ne tuhoaa ketjun puolta nopeammin kuin öljy.
 
Kuivavoiteluaine on nestemäistä kun sitä suihkitaan ja siinä on pieni pintajännitys -> aine kapilloituu helposti ketjun rullan ja holkin väliin. Kun nesteet on haihtuneet niin jäljelle jää pelkästään kuivavoiteluaine joka tekee holkin ja rullan välissä lähes saman työn mitä öljy, ainakin silloin kun liikutaan kuivissa ja vähemmän pölyisissä olosuhteissa.
 
Oletteko muuten huomanneet, että jos ketjujen lähistöllä (etu/takaratas, haarukka, ketjusuoja, tms) on punaisen väristä ainetta, niin se tarkoittaa loppuunajettua ketjua. Liekö se sitä ketjun sisäistä rasvaa mikä on tullut ulos o-rengastiivisteistä.
 
Back
Ylös