• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

.ORG! Summermeeting 28.-30.8.2015

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Goofy S
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Olipa varsin onnistunut ja hyvin järjestetty tapahtuma, erinomaista toimintaa hallitukselta ja muilta järjestelyihin osallistuneilta.
Helvetin hieno tunnelma, jota pienet kuurosateetkaan ei päässy pilaamaan.
Itseltä jäi yöpyminen väliin, mutta mitä facen puolella jaetuista valokuvista saattoi päätellä, tunnelma ei iltaa ja saunaa kohden mennessä ainakaan latistunut. :bisseä:

Ja vielä kun kiihdyttelyissäkin pääsin tavoitteeseen ja kalusto pysy ehjänä, niin ei tästä nyt mitään valittamistakaan voi keksiä.:jippikaijee:
 
Jep, kiitokset järjestäjille tapahtumasta. Ajaa sai riittävästi, tai oikeastaan liikaakin... Just kun alkoi tatsi löytymään, kupplung problem päätti kiihdyttelyt siihen paikkaan. Tai no, kävinhän mä lainamopolla sitten melkein jyräämässä kuusen, mutta paljon muuta ei loppupäivänä tapahtunutkaan. Oma paras veto tolla wanhalla kymppiärrällä oli 10,549/224,16. Seuraavassa vedossa kuuskytjalkanen oli kympin parempi (1,826) mutta sitten loppu kytkimeltä pitohalut ja homma oli sillä paketissa. Mutta tossa toi paras veto ihan kuvanauhalle ikuistettuna

 
Pistin vielä 51 uutta kuvaa aiemmin mainittuun paikkaan...siellä ne on seassa...paljon varmaan toistoa :boring:, mutta jotain varmaan uuttakin...jollekin henk. koht. ehkä...
Nyt nämä tässä tämän session osalta.
 
Kiitos tapahtumasta! Tosi kivaa oli, vaikka ärsytti miten huono olen. Tuloslistalla on nyt huijauksena kaverin veto kun lainasi mopoani(ZX-6R). Noin hyvin en tosiaan itse ajanut...:p

Mukavampi oli ajella ohjausiskarin kanssa. Pari viikkoa sitten samalla radalla luulin kuolevani vatkaamiseen, mutta tällä kertaa mopo meni ihan hyvin. Kuski vain oli kai traumatisoitunut ja taantunut vässykäksi. Ostetaan reikä päähän, kiitos. :grin:
 
Olipas hieno viikonloppu. Saako jo toivoa ensi kesäksi samanlaista kiihdytyspäivää Orgin järkkäämänä:jippikaijee:
 
BTW.
Oliks kellään fotoja siitä aamun ekasta kiihtymissessiosta?
Nimim. Olisipajokuottanutminustaniinhyvänkuvanettävoisinjakaasitäsomessajasaadatykkäyksiä. :D
 
qeanu sanoi:
Pistin vielä 51 uutta kuvaa aiemmin mainittuun paikkaan...siellä ne on seassa...paljon varmaan toistoa :boring:, mutta jotain varmaan uuttakin...jollekin henk. koht. ehkä...
Nyt nämä tässä tämän session osalta.

Upeita kuvia, suuri kiitos näistä! :thumbup:
 
Bolt sanoi:
Olipas hieno viikonloppu. Saako jo toivoa ensi kesäksi samanlaista kiihdytyspäivää Orgin järkkäämänä:jippikaijee:
Sulla tais jäädä vähän jotain ns. hampaankoloon.. :grin:

Täältäkin tulee kannatusta varttimailille. Aluksi en ollut kovin innostunut, mutta kun pääsi makuun niin olihan se hemmetin kivaa. Varsinkin kun pyörää oli moneen lähtöön (heh) enkä ollut se ainoa keltanokka ihmettelemässä joulukuusen valoja.

qeanulle kiitos kuvista. Tuli uudessa satsissa pari lisäkuvaa mattavihreästä ruutosesta :)
 
Iso kiitos ja kumarrus hallitukselle ja kaikille aktiivisille, jotka mahdollistivat tapahtuman. Huikean hyvä tunnelma ja välitöntä välittämistä aina kun paikka avautui.

Itse en uskaltanut stripille, mutta näytti olevan sen verran hauskaa puuhaa, että kyllä tuollaistakin pitää kokeilla ens kaudella jossain. Ratailua en kuitenkaan aio jättää, koska liikkuvaa shikaania tarvitaan jatkossakin. :p
 
Johan oli irti arjesta viikonloppu. Kiitokset kaikille ja eritoten järkkäreille. Kiittää ja niiaa taas kerran :)
 
Bolt sanoi:
Olipas hieno viikonloppu. Saako jo toivoa ensi kesäksi samanlaista kiihdytyspäivää Orgin järkkäämänä:jippikaijee:

Goofy S sanoi:

Jeee. Tätä silmälläpitäen pitää laittaa pappacruiseriin ohjausiskari hankintaan.
Mieluimmin sellainen täysin lukittava malli niin pysyy amalgaamit suussa... :right:
Muutamassa stintissä pyörä woblas niin et oli pakko höllätä (peräsuolirefleksi)... :orgmp3:
 
Kiitokset kesäpäivästä järjestäjille ja kanssavälittäjille! Oma eka kerta "pitkän kaavan mukaan" näissä örkkimenoissa ja hauskaa oli.

Pitihän sitä kiihdyttämistä mennä kokeilemaan, kun tilaisuus tarjoutui. Oma taidon puute ja muuhun kalustoon verrattuna hivenen raskas ja alitehoinen malmikasa takasivat paljon tilaisuuksia katsella muiden suorituksia takaa-ajoasemasta.
Pari videotakin tuli kuvattua teemalla.
Rykkönen karkaa vaikka keulien.
Kuvasiko joku katsojista videomatskua vedoista? Olisi kiva nähdä miltä meno näytti.

Oma päivän paras veto oli
Reak 0,564
ET 12,717 (nopeampi kuin saksalainen perheauto sentään)
Nopeus 171,10
60ft 2,073
330ft 4,947
660ft 8,178
990ft 10,526
ja fiilis oli, että alkumatka meni ihan kohtuullisesti, mutta loppupäässä veto loppui kesken. Olisi vissiin pitänyt istua vähän taaempana ja painautua vielä alemmas ja ensi kerralla pitää myös kokeilla, josko short shiftaus parantaisi aikoja, kun tehokäyrä alkaa laskea vikat 2000 rpm.

Btw, mikä taho oli saunamakkaroita myymässä? Ehtivät pakata kamppeensa ja häipyä ennen kuin ehdin hakea rahaa ja maksaa velkani.
 
Roark sanoi:
Btw, mikä taho oli saunamakkaroita myymässä? Ehtivät pakata kamppeensa ja häipyä ennen kuin ehdin hakea rahaa ja maksaa velkani.

Räyskälä säätiön ja Räyskälän kylätoimikunnan tukemiseen meni makkara rahat, täältä löytyy yhteystiedot talonmies Maurille joka oli makkaraa paistamassa. Jos velka ei suuren suuri ollut niin tuskin pahastuvat vaikka sen hoituminen venyisi ensi vuoden kinkereihin :)
 
Mitähän tässä pitäisi sanoa? Oli meinaan taas niin siistii, makeeta, mahtavaa ja välittävää menoa koko viikonloppu täynnä. Superkiitos SM-tiimille HessulleSalomonilleMikolle jotka kemut suunnitteli ja paketoi. Iso kiitos kaikille talkoolaisille jotka olitte kanssavääntämässä paketeista uudenlaista Summermiittiä perjantaina ja lauantaina. Samaten kiitos kaikille ketkä tulitte paikalle, ja huikeelle bändille joka soitti uniikin saunakeikan. Pannaan ensi vuonna vielä paremmaksi?

Tätillä on jalat poikki, ääni käheä ja väsyttää..
 
Kiitokset täältäkin. hyvää settiä oli, jos nyt sade häiritsi päivälle tähdänneitä. Aamupuuroilijana sain ajaa 23 settiä parhaan ollessa 11.246/215km/h. Aloin loppua kohti oppia tuota häiritsevää sutien lähtemistä, tai ainakin niin perseen perusteella luulisin.

Kohtalaisen legendaarinen bändi on pakko mainita. :)

Muutama videoclippi ja kuvasarja. Honda vs Busa voi olla mitä vaan muutakin, tunnistuskyky loppui.

ps. Sittenkin pääsi näemmä kaksi alle kympin, itse liiottelin kolmella tai neljällä. ymmärsin, että radan pomppuisuus ja sivutuuli ottivat meiltä kaikilta hiukan pois.

ps. Kiittää kuvista.
 
Iso kiitos vielä omasta puolestani kaikille teille ihanille, ahkerille ja toimelijaille ihmisille, ketkä pyytettömästi järjestitte hienon tapahtuman! <3
Oli muuten aivan saakutin kivaa! Ekaa kertaa koskaanikinä pääsin varttimailia kokeilemaan ja CBR meni matkan 13,375sek ja huiput 174,93km/h.
Kiitos kaikille huippuhyvästä seurasta, mahtavista juttutuokioista ja poskilihasten kipeytymisestä. :)
 
Back
Ylös